ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2019

Nostalgia Carei, un restaurant care creează nostalgii

După vizita făcută la Castelul Karolyi și plimbările prin Parcul Dendrologic și centrul Careiului vezi impresii, am ajuns iarăși pe Strada 1 Decembrie 1918, dar nu pentru a merge la hotelul nostru aflat la capătul ei dinspre Strada Avram Iancu, ci pentru a ne opri cu vreo 400 de metri mai înainte, la Nostalgia, cunoscut și cotat ca unul din cele mai bune restaurante / pizzerii, mai precis și una și alta, din Carei. Pe Google sunt scrise 360 de recenzii, media fiind de 4,5, iar pe contul lui de facebook, pe FB, are 4,4 din 81 de opinii, la ambele punctajul maxim fiind 5.

Nostalgia Restaurant Pizzerie funcționează din anul 2007 ca un restaurant cu bucătărie tradițională dar și multinațională, o bucătărie completă și complexă, un local clasic, simplu, care oferă mâncare gustoasă într-o atmosferă de liniște, deconectare.

Este situat la numărul 5 pe Strada 1 Decembrie 1918, are coordonatele GPS 47.685844 N, respectiv 22.462709 S, iar la telefonul 0751 199 965 se obțin diferite informații și se pot face rezervări.

Când am ajuns acolo, în jurul orei 19 erau câteva mese ocupate, dar a fost ușor să pozez restaurantul, să-l privim în voie și să ne alegem masa...

Restaurantul are mai multe săli, cu pereți tapetați, zugrăviți sau placați cu cărămidă decorativă, cu pardoseală din gresie de diferite forme, modele și culori. Prin săli erau flori și diferite plante, chiar și pe mese erau flori sau plante ornamentale. Mi-au plăcut mesele acoperite cu modele diferite de fețe de masă…

Am văzut și pozat barul, și el împodobit cu flori și cu iepurașii rămași de la Sărbătorile Pascale, bine aprovizionat, dar, de data aceasta m-a interesat pentru că mi-era sete… Restaurantul are și terasă, iar grupul social arată bine, nou, curat și de bună calitate. Spun asta pentru cei, care ca noi, merg la masă direct de la plimbare.

Mi-a plăcut ideea ca “bucătăreala” să poată fi văzută, printr-un geam mare, și de oaspeți!!

Un tânăr din personalul de serviciu ne-a adus meniurile, puțină conversație, am aflat atunci că restaurantul oferă și meniul zilei și chiar livrări la domiciliul solicitanților, câteva recomandări și s-a retras cu comanda pentru un sprite și o bere, la halbă, …, așa că până a venit mâncarea halba se golise.

Am studiat oferta Nostalgia, frumos prezentată, cu detalii despre componență și cantități, scrise în română, maghiară și engleză, nu lipseau nici prețurile produselor.

Sunt oferite Supe și Ciorbe de pui, de văcuță sau de porc, de burtă, dar și supe cremă de cașcaval sau de ciuperci, porții prea mari, la care am renunțat, am trecut peste Preparatele din pește, nu sunt amatoare, Preparatele din pui și rață nu m-au tentat și m-am oprit la Preparate din carne de porc din care restaurantul are o ofertă mare și variată. Am optat pentru “Mușchiuleț de porc cu chiftea de legume și sos de hribi”, mâncare ardelenească și pentru “Ceafă de porc cu slănină, cartofi wedges, ceapă lyoneză și sos chimicuri, sosul mi-a adus aminte de mâncarea argentiniană, uruguayană, mai erau și alte mâncăruri ardelenești, ungurești sau alte combinații.

Pizza și Preparatele din carne de vită nu mă tentează mai niciodată, dar mi s-au părut interesante Platourile, prea mari chiar și pentru 4 persoane, mari erau și preparatele comandate de noi așa că doar m-am uitat la Deserturi. Din Băuturi, servesc vin la pahar și bere la halbă, dădusem deja comanda dar, în timpul mesei, s-a mai suplimentat cu o bere.

Băuturile au sosit foarte rapid, câteva minute de la comandă, mâncarea nu a întârziat nici ea prea mult, pot spune că servirea a fost promptă, iar tânărul care ne-a servit, amabil, politicos, profesionist.

Comanda a sosit, cantități mari așezate și decorate artistic pe platouri ovale, arătau apetisante, plăcute și văzului, mirosului, mai târziu și gustului...

Am gustat din mușchiulețul fraged și aromat și din sosul de hribi, din chifteua cu gust de dovlecei și morcovi, dar a fost mai bună ceafa de porc și slănina bine rumenite cărora ceapa și sosul le dă o savoare deosebită.

Am achitat consumația, 85 de lei, un cost bun pentru acea cină, și, cu mulțumiri reciproce, ne-am despărțit de tânărul care ne-a găzduit.

Un minus pentru local, nu se plătește decât cash, cardurile nefiind acceptate!!!

Restaurantul și personalul lui creează o atmosfera generală plăcută, deconectantă, mâncarea este bună și în cantități mari, gustoasă, dar din păcate, gustul nu poate fi povestit! , mai bine ar fi să faceți o vizită la Nostalgia, care aduce gustul trecutului în prezent și își propune să-l ducă și în viitor și veți rămâne nostalgici după mâncărurile ca pe vremea bunicii.

Eu și acum, fiind și eu bunică, sunt nostalgică după mâncărurile pe care mi le pregătea, cu ani în urmă, bunica mea!!

Trimis de mprofeanu in 30.05.19 11:54:29
Validat / Publicat: 30.05.19 16:33:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAREI.

VIZUALIZĂRI: 1444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Carei, Nostalgia Restaurant Pizzerie, Mușchiuleț de porc cu chiftea de legume și sos de hribi, plăcut prezentat

webmaster39 [30.05.19 16:31:54] »

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Carei?, CAREI" (nou-creată pe sait)

webmaster [30.05.19 16:40:00] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mprofeanu [30.05.19 20:58:59] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

mprofeanu