Camping 'La Căsuțe' [Vama Veche] (unitate neclasificată)

24.05.2019
Avatar Jabaath
înscris/ă în 24.05.19
AUG-2018
+ COPII: 2 -- varsta: 1, 3

11 nopți de vis

Am ajuns pe 5 august în Vama. Făcusem rezervare din timp, deoarece știam ca nu prea sunt locuri. Mai fusesem în mai -- inițial 3 zile dar am rămas 7 :). Pot spune următoarele lucruri, punctual:

1. Gazda (dl. Traian, sau simplu Traian - este un tip foarte sociabil și modest) a avut un comportament exemplar, asa cum rar vezi un patron, fiind implicat direct în activitățile zilnice, sărind în ajutorul tău ca și client imediat, în orice problema ai avea.

2. Conditiile: căsuțele sunt micuțe dar au o nota aparte, sunt din peisaj. Nu este nevoie de mai mult, ba chiar le duc lipsa când ajung la București si vad blocuri... Aici țin sa spun ca am locuit în căsuțe cu soția și 2 copii minori. Pot zice ca ne-am apropiat mult, m-am reimprietenit cu familia :)) ). Nu degeaba am prelungit prima ședere cu 4 nopți. Tot la condiții, în limitele bunului simt, ai la dispoziție frigidere, curent fără restricții, loc de parcare, posibilitate de a încălzi mâncare pt copii, grătar, foișor.

3. Toalete/igiena: în luna mai a fost impecabil. Timp de 3 zile (cât am rămas doar noi și gazda) am avut apa calda ori de câte ori am avut nevoie (deși aveam 2 minori, nu am exagerat nici noi cu cererile, adică a fost de bun simt, ca doar e camping) adică subliniez ca s-a făcut focul doar pentru noi, fără niciun comentariu.

În august, am fost puțin reticent, dat fiind faptul ca era plin. Mi-era teama, recunosc, mai ales ca erau pline băile aproape non-stop. Am fost plăcut surprins sa constat ca se făcea curățenie și de 4-5 ori pe zi, spre deosebire de alte locații similare despre care nu vreau sa comentez aici. Wc-urile turcești sunt cele mai pretabile pentru astfel de cazări. Apa calda în august, ar fi o mica problema, fiind în anumite momente doar calda, nu fierbinte, dar e camping, nu hotel de 5 Stele, și e bine-venita o baie călduță când sunt 35 de grade afara. Apa de la chiuvete este rece, dar asa este sănătos sa fie :).

4. Curtea: Este mare, încăpătoare chiar și când sunt corturi (recunosc ca ziua eram la plaja), dar am avut parte de multe nopți cu chitara la foișor și cu povesti care țin spiritul Vămii nemuritor. Din păcate nu mai sunt multe locuri ca aici, cum spune și autorul articolului.

5. Prețul: este dinamic, în funcție de perioada, și ieftin fata de altele.

În concluzie, recomand pentru cei ce vin în vama în căutarea spiritului anilor 80, nu recomand celor care vin la camping crezând ca e hotel în Dubai. Spun asta ca am văzut comentarii răutăcioase, dar cred ca aceia care le-au scris aveau numărul la mașină cu 69 BOS, buget redus și pretenții de hotel.

Impresii încărcate de Jabaath in 24.05.2019 16:04:40

Validat / Publicat: 24.05.19 18:57:12

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Jabaath); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 12 voturi) nota2

[24.05.19 18:56:55]

@Jabaath: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=93691

• Nu recomand (Aug.2018) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 22.08.18 de flory204 din PLOIESTI)
  • O țeapă de zile mari (Aug.2018) - punctaj satisfactie: 1.25 (scris in 22.08.18 de Romeooo din PLOIEşTI) - NU RECOMANDĂ
  • La casute, Vama Veche – pentru nostalgici (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 21.02.17 de danaeldreny* din PANTELIMON [IF]) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0767982006073 sec