ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2019

O panoramă superbă

Dacă tot eram la Sibiu, ne-am gândit să dăm o fugă și până la Castelul de lut - Valea Zânelor de la Porumbacul de Sus.

Despre acest loc am aflat de la colegii de pe Afa de mult timp și pot să spun că este unul dintre obiectivele cu cele mai împărțite păreri. Pentru că întotdeauna vrem să ne facem o părere proprie, am hotărât ca atunci când avem ocazia să ajungem și noi aici.

Am ajuns aici mergând din Sibiu pe DN 1 spre Brașov și ajunși în Porumbacul de Jos am făcut dreapta spre Porumbacul de Sus. Ajunși aici am dat peste o intersecție unde este amplasat un indicator din lemn care ne-a trimis pe drumul din stânga pentru a ajunge la obiectivul nostru. Am urmat acest drum și după câțiva km am ajuns.

Locația nu poate fi ratată deoarece se află foarte aproape de drum, pe partea stângă.

După cum știți, aici se construiește o unitate de cazare cu 10 camere. Construcția a început în martie 2014 și acum după 5 ani, încă nu este finalizată. Între timp lumea a aflat de construcția unică și a început să fie vizitată ca și obiectiv turistic.

La intrare este o parcare, care nu știu dacă este cu plată, pentru că nu scrie acest lucru, iar noi am lăsat mașina la aprox. 100 m., unde am făcut un mic picnic și ne-am plimbat puțin până aici. Înainte de a ajunge aici mai este o parcare mare pe partea dreaptă, unde scrie clar că este cu plată.

Tot la intrare este amplasat un ghișeu, unde o tânără drăgălașă te anunță că trebuie să plătești 5 lei/persoană pentru întreținerea perimetrului și îți explică ce poți face pe acolo.

Clădirea este foarte interesantă și nu are cum să nu îți placă. Are în laterale două turnuri unde te poți urca și de unde vezi mai bine peisajul superb care înconjoară această zonă. În unul dintre turnuri este amplasată o fotografie care explică toate vârfurile munților la care privești. Este deschisă și o cameră pentru a vedea modul cum este construită. Aici este amplasat un panou cu o poveste foarte frumoasă despre construcție.

Curtea este foarte frumos aranjată și la capătul ei curge râul Porumbacu care îi dă un farmec aparte. Chiar și toaleta din curte te îmbie să o fotografiezi.

Este și un restaurant cu multe mese în curte dar acum era închis. Era deschisă doar o terasă cu cafea, băuturi, înghețată și suveniruri, care se află într-o parte a curții. Pe malul râului e amenajat un loc superb de relaxare. Măsuțele sunt din lemn iar scaunele sunt baloți de paie sau butuci de lemn cu perne colorate pe ele. Am savurat o cafea și un suc natural de mere acolo și ne-am încărcat cu energie pozitivă pentru toată ziua.

Acum pot spune că noi ne încadrăm în categoria celor care ne-a plăcut acest loc. Poate că pare sec ca și obiectiv turistic dar noi am fost într-o zi călduroasă de mai când multă lume a ales această destinație și am fost foarte încântați de frumusețea acestui loc și de panorama extraordinară. Chiar și unduirile pereților acestui Castel de Lut ne odihnea ochii și ne transmitea o stare de liniște care se amplifica atunci când stăteai și te relaxai pe malul râului.

Am fost încântați că am ajuns aici și sunt sigur că o să revenim să ne cazăm atunci când va fi gata.

Călătorii frumoase!

Trimis de ungureanica in 24.05.19 12:27:27
Validat / Publicat: 24.05.19 13:48:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORUMBACU de SUS [SB].

VIZUALIZĂRI: 1824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Castelul de Lut - Valea Zânelor, Porumbacul de Sus.

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul de Lut Valea Zânelor: