ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2019
ÎNSCRIS: 11.05.13
JUN-2018
4 AD. + 2 COPII

Vrahakia ne-a cucerit

Mâncarea... ah mâncarea grecească ne atrage aproape la fel de mult ca și marea lor.

În Sarti am experimentat preparatele câtorva taverne ale căror prețuri nu variază foarte mult însă de departe cea mai gustoasă mâncare am găsit-o în extremitatea nordică a plajei.

Ta Vrahakia se numește taverna care ne-a încântat papilele gustative în acest sejur. Aceasta este ultima tavernă din nordul plajei. Aici nu se poate ajunge de pe promenada care se termina la taverna vecină (Kotsaris, cred) ci doar din drum. Noi am venit o dată cu mașina și ne-au oferit un loc de parcare. Prima dată am nimerit un chelner puțin cam aiurit care a încurcat câteva detalii ale comenzii dar la Ta Vrahakia ne-am simțit cel mai bine, ne-am bucurat de amplasarea terasei pe plaja cu un peisaj minunat, am savurat o mâncare delicioasă și de fiecare dată am primit desert din partea casei câte o prajiturică diferită (nu doar ca și aspect ci și gustul era diferit) pentru fiecare persoană din grup. Aici am revenit cu drag de câteva ori.

În sudul localității, undeva după al doilea rând de clădiri, am mâncat la Evros. Și aici a fost bună mâncarea și am întâlnit preparate pe care nu le-am găsit la alte localuri, de exemplu ceapa umplută. Am mâncat și o ciorbă aici, a fost bună dar mult prea sărată.

Alte restaurante din Sarti la care am mâncat:

- Hanna Haus – nu au mâncare cu adevărat gătită, mai mult prăjeli și mâncare rapidă. Mâncarea a fost bună, dar nu e mâncarea pe care o căutăm noi în Grecia.

- O Barba Giorgos – este o afacere de familie la care am fost doar o dată. Se afla în apropierea apartamentului nostru și oferă o atmosferă plăcută. Dar mâncarea nu ne-a atras atât de mult încât să revenim.

- Pyrofani – de aici am luat mâncare la pachet atunci când furtuna ne-a obligat să rămânem în casă. E drept că aici mâncarea a fost mai ieftină dar cam grasă și gustul ei ne-a dus cu gândul la mâncarea de cantină.

Cu copii năzdrăvani și o foame de urs, am apucat să fotografiez doar câteva preparate și detalii utile acestei recenzii. Sper să vă fie de folos.

Trimis de baby eyes in 24.05.19 12:00:27
Validat / Publicat: 24.05.19 13:46:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Ta Vrahakia

[24.05.19 18:17:53]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[27.05.19 11:20:42]

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Sarti şi împrejurimi: