ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAY-2019

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Convenabil ca preț și amplasament, dar modest ca și condiții de cazare

Primul pas pe care l-am făcut după ce am achizitionat bilete de avion pentru Moscova, a fost să caut un hotel ok amplasat cât de cât central și la un preț convenabil.

Moscova este un oraș imens și evident dispune de nenumărate spații de cazare. După multiple căutări am ales hotelul Dynasty Hotel on Taganka. O cameră dublă ne-a costat 1000 lei pentru cinci nopti , iar a mea single 800 de lei pentru același număr de nopți.

Acesta este situat pe strada Teterinsky Pereulok la numărul 12, building 4, în zona Tagansky. Piața Roșie este la doar trei stații de metrou distanță sau la aproximativ 45 de minute de mers pe jos. Stația de metrou Tagansky este situată la vreo 300-400 de metri de hotel.

Ei bine tocmai această amplasare convenabilă a hotelului a fost principalul factor de l-am ales. Dupa ce l-am rezervat am început formalitățile de obținere a vizei de intrare în țară. Ei bine aici aveam nevoie de ajutorul personalului de la hotel care trebuia să ne trimită o invitație. Ne-au trimis inițial o scrisoare de confirmare, care nu a avut absolut nicio valoare pentru noi, deoarece nu era luată în seamă de cei de la ambasadă.

A urmat o nouă cerere către hotel pentru a ne trimite voucherul de cazare. Acesta din nefericire nu mai era gratuit, ci costa 2000 de ruble de persoană. Vrând, nevrând am fost obligați să-l achităm, deoarece fără această formalitate nu puteam primi viza. L-am achitat pri PayPal și imediat l-am primit pe mail.

A venit și ziua mult așteptată să ajungem la această unitate de cazare. Șoferul cu care aranjasem transferul a găsit destul de greu hotelul, cu toate că folosea gps-ul. Mai mult când am ajuns în fața lui a început să râdă și ne-a întrebat dacă aici stăm. Semn destul de rău, dar ce să facem i-am confirmat spășiti.

Aici pe o uliță îngustă care se bloca la un moment dat este amplasat hotelul. Este o clădire din carămidă cu parter și mansardă locuibilă. La subsol este amplasată bucătăria, dar și alte încăperi destinate exclusiv personalului ce deservește unitatea de cazare.

Recepția micuță este situată imediat la intrarea în hotel. Personalul de la recepție a fost foarte amabil si ne-a cazat rapid. Buni vorbitor de engleză, m-au ajutat să-mi activez cartelele de net din Rusia.

Dacă partenerii mei de călătorie au primit câte o cameră la parter, eu am primit-o la mansardă. Camera este ok ca și dimensiune. Aveam în cameră o masă și doi tabureți de plastic, un cuier pentru haine, o servantă și un pat dublu.

Salteaua de la pat destul de neconfortabilă, se cam simțeau arcurile. Așternuturile în schimb erau curate și se schimbau zilnic, o dată cu prosoapele. De curățenie nu am ce comenta pentru că se făcea aproape zilnic. Spun aproape pentru că în ultima zi au uitat să o facă, dar sincer nu a fost nicio problemă.

Să mai spun ca pe jos era o mochetă, pe pereți tapet, iar accesul în cameră se făcea cu o cheie normală. A fost liniște în acest hotel, dar din 5 nopți petrecute acolo, doar una am dormit si eu cât de cât.

Deasupra patului meu era amplasată fereastra de la mansardă. Chiar dacă era acoperită de o perdeluță, tot îmi intra lumina dimineața. Iar la ei se lumina foarte devreme pe la 3-4 dimineața, deoarece se apropiau cu pași repezi nopțile albe.

Așa că vrând, nevrând am petrecut 4 din 5 nopți mai multe albe, la Moscova. Niciodată nu am venit așa obosit dintr-un sejur. Și vorba aici, mai deunăzi m-am întors tocmai de la capătul lumii! Așa că din punctul meu de vedere si hotelul are o parte de vină. Dar să continuăm!

Prin cameră mai aveam un televizor LCD pe care nu am apucat să-l deschid deloc. Baia era destul de mare si luminoasă. Era colorată vesel. A fost lucru care mă înveselea dimineața. Iti dadea așa o stare de bine. Aloooo nu râdeți, choar era veselă. Era dotată cu o cabina de duș, iar apa caldă nu era o problemă. Avea si câteva produse de igienă de o calitate medie să spun așa, plus un uscător de păr, pe care l-am folosit doar o data pe post de uscător de haine! ;)

Pe coridor era amplasat un aparat pentru apă rece sau caldă, așa numitul dozator. Sala de mese era amplasată la subsol. Dupa ce treceai de asternurturile murdare ascunse la vedere sub scară ajungeai și la bucătărie. Camera era micuța dotată cu vreo șase măsuțe cu un mobilier modest

Aveam micul dejun inclus în prețul camerei. Acesta era invariabil compus din: cașcaval destul de nașpa, gem, unt (nu întotdeauna), orez cu lapte, un fel de clătite cu brânză sau carne, uneori crenvurști, oua fierte și iaurt de fructe. Evident aveai ce mânca pentru a te sătura, dar oricum am da-o era un mic dejun repetitiv și modest. Cafeaua era de slabă calitate și se folosea apă fierbinte pe care o aruncai deasupra. Lapte pentru cafea primeam numai la cerere.

Nu existau legume, mezeluri, fructe sau sucuri de fructe. De fapt nu existau multe. Dar una peste alta ne puneam burta la cale, în fiecare dimineață.

Netul era destul de bun atât în camere, cât și în spațiile comune.

Așa ca o concluzie aș spune că am avut parte în Moscova de o cazare modestă, amplasată destul de convenabil. Un hotel de buget, pe care-l recomand, da așa cu jumătate de gură!

Trimis de robert in 24.05.19 09:45:23
Validat / Publicat: 24.05.19 11:29:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA.

VIZUALIZĂRI: 498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 în poze arată clar mai bine ca-n realitate

[24.05.19 11:27:52]

Mutat în rubrica "Dynasty Hotel on Taganka, MOSCOVA" (nou-creată pe sait)

[24.05.19 11:50:00]

@webmasterX: nu e corect e adresa unui hostel!

[24.05.19 12:00:28]

[24.05.19 12:10:48]

@webmasterX: e ok!

doinafil
[24.05.19 12:12:19]

@robert: Modest acest „гостиниua” moscovit”. Din câte îmi amintesc eu din limba rusă învățată în școală, cuvântul s-ar traduce prin „Han”, sau - mai modernul - „Motel”! Micul dejun, într-adevăr, a fost mai modest decât cazarea. cel puțin așa apare din poze!

În privința „nopților albe” datorate ferestrei mansardate, îți recomand să-ți iei niște „ochelari de somn”, cum le spun eu! Mie îmi ajută să am un somn bun, mai ales dimineața, când somnul este mai „dulce” și când se întâmplă să fim cazați la mansardă!

N-am fost în Rusia niciodată, mi-aș dori să ajung și - poate - se va întâmpla și asta.

Aștept să văd ce-ai vizitat pe acolo! Felicitări!

krisstinna
[24.05.19 13:17:01]

@robert: Sunt convinsă ca ați avut un sejur reușit, locul de cazare a fost doar un punct de plecare/venire. Dar e normal sa menționezi și punctele slabe, așa e corect, la fel procedez și eu.

Bine, că poate interveni Dana și exagerează ca de obicei: “vai, săracii de voi, v-ați ratat sejurul, ce tragedie! ”, așa cum a făcut la mine

Aștept continuările, sunt tare curioasă. Culmea, asta e o destinație pe care ar accepta-o și soțul meu , nu sunt arabi și nici evrei acolo

Bine ați revenit sănătoși!

[24.05.19 13:34:51]

@doinafil: mulțumesc mult pentru vizită și pentru ecou! Foarte bine punctat, hotelul semăna cumva cu un han, mai puțin sala de mese.

Patul, fereastra, dar si durerile musculare, asta ca să fiu sincer până la cap au contribuit la insomniile mele. Am dormit cum trebuie doar o noapte din cinci!

Moscova merită văzută macar o dată în viață! Dacă aveți posibilitatea nu o ratați, doar să vă puneți la punct condiția fizică. Totul e enorm acolo și e de mers nu glumă!

Toate bune!

[24.05.19 13:41:16]

@krisstinna: ai punctat cum nu se poate mai bine. În ciuda inconvenientelor de la cazare, în care am prezentat doar opinia mea, nu a grupului, ceilalți fiind mult mai mulțumiți, sejurul la Moscova a fost fabulos.

O să dezvolt mai mult în articolele următoare ce m-a impresionat pe-acolo.

Referitor la opinii diferite, ce să zic e democrație. O să vezi că partenerii mei de călătorie după cum am spus au o altă opinie. Nu-i niciun bai! Fiecare percepe un lucru prin prisma experiențelor de viață anterioare, dar si prin prisma asteptărilor proprii!

Mulțumesc frumos si bine v-am regăsit!

P. S. Chiar am remarcat că pe-acolo n-am văzut picior de arab sau de țigan!

nrs †
[24.05.19 14:54:34]

ce repede ai uitat de cazarile din America de Sud cu baie comuna pai daca asta e modesta acolo cum erau?

astea sunt culori? i-a uitate ce am avut eu la Bistrita!!! alea culori!

[24.05.19 15:52:46]

@nrs: n-am uitat, dar cand din diverse motive nu te odihnesti nu poti recomanda asa ceva cu inima deschisa!

Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu si sa ne vedem cu bine si sa avem cazari ieftine si bune! ; -)

roth
[24.05.19 22:10:57]

@robert: Gata, rapid cum te stiu, hotarat si atent la detali, impartial si glumet/sarcastic uite primul articol din serialul Moscova.

Ai punctat bine ceea ce ai avut de spus, as adauga ca au fost mere in 2 din cele 4 dimineti in care am servit noi MD, ai stiut sa zambesti frumos si ai primit lapte, asa ca una peste alta vorba englezului cu care am conversat eu in una dintre dimineti: pret mic, amplasare oki, mancare nu.

Salteau sa sti ca as trece-o si eu la minus, nu fiindca lucrez in domeniu, dar am simtit toate arcurile, in rest cu un mare plus pentru curatenia.

Vacante faine, ai vorba aia, astept sa vad tot serialul.

Maine cred ca pun si eu " mentenanta mea" articolul general, las povestitorului ce e al povestitorului.

PS

A fost o placere sa facem gasca, sincer.

[25.05.19 09:14:53]

@roth: să încep cu sfârșitul, mă bucur să aud asta, da placerea a fost de partea mea.

Măi io te-am văzut cum te plimbai cu niste mere în mână, da am crezut că le-ai cumpărat din piață, că eu la micul dejun sincer nu le-am văzut sau nu le-am prins!

mersi de vizită si de comentariu! Și te mai aștept cu multe completări, binevenite!

mogly
[27.05.19 21:24:44]

@robert: Papagalii aia din baie faceau toti banii pentru camera! Cat despre fotografiat te inteleg si eu am nimerit in camere de hotel in care dadeam din colt in colt, gandindu-ma cum sa fac sa intre camera in fotografie sau fotografia in camera. Nu stiu ce mananca rusnecii la micul dejun, dar acum stiu cel putin ce mananca italienii!

Vacante frumoase!

[29.05.19 10:30:33]

@mogly: Mersi frumos pentru vizita și comentariu!

Bujie
[25.07.19 15:27:58]

Interesant! Nu m-am gandit niciodata serios la Moscova (mai degraba Leningradul ma atrage) dar articolele sunt foarte bine-venite! Cat despre camera... Am prins si eu niste " cotete" prin Londra sau Chamonix la pret de camera normala! Micul dejun... chiar ca de " pus burta la cale" , dar cu muuult peste MD-urile italienesti ori frantuzesti...

Votat fara rezerve!

Cele bune

[26.07.19 10:56:44]

@Bujie: multumesc frumos pentru vizită si comentariu!

Și noi am vreut să dăm o fugă la Leningrad, binecunoscuta bijuterie a rușilor, dar drumul era lung și obositor și timpul destul de limitat. Așa că am zis să o lăsăm pe altădată.

Și Moscova e un oraș destul de ofertant turistic așa ca nu regret că nu am ales Leningradul.

În altă ordine de idei și noi am stat în Londra la un hotel cu niște cămăruțe incredibil de mici. Asta se întâmplă de multe ori când vrei și central si convenabil ca preț.

Bujie, doinafil, mogly, robert, roth