ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 26.01.09
JUL-2005

Muzeul de Istorie naturala din Viena

Am vazut ca s-au scris multe despre Viena in acest topic, dar nu am gasit nimic despre Muzeul de istorie naturala. Asa ca voi incerca sa va introduc eu in aceasta colectie fascinanta de exponate foarte diverse, din lumea actuala si din cea preistorica.

Foarte multe de povestit nu sunt, voi lasa mai mult imaginile sa vorbeasca! Muzeul este localizat langa Hofburg, fata in fata cu Muzeul de Istoria Artei (cladire geamana). Intre ele se afla statuia Mariei Tereza.

Va voi da doar cateva date pentru a va starni interesul... peste 20 milioane exponate dispuse pe o suprafata de 8700mp! Muzeul deschis in 1889 are si o arhitectura impresionanta, pe care nu te-ai astepta sa o intalnesti intr-un lacas destinat naturii...

Intrarea este cam 12 euro, insa muzeul va va impresiona chiar daca nu sunteti naturalisti ca formatie. Colectii impresionante de insecte - fluturi si gandaci giganti, pasari, pesti serpi... balene si elefanti... plus o colectie impresionanta de minerale - cu pietre pretioase, meteoriti si... aur extras din Romania!

Dar, asa cum spuneti si voi, o imagine face cat o mie de cuvinte...

Trimis de Irina1974 in 09.06.10 11:50:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 8154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea monumentala a Muzeului de Istorie naturala

magdalena
[09.06.10 18:42:11]

Cu un asemenea muzeu, aproape ca mi se face rusine cu muzeele de la noi....

Minunat! Dar cate ore iti ia sa il vizitezi pe tot??

ms65
[09.06.10 19:07:26]

Frumoase poze... am fost si eu pe acolo dar timpul nu mi-a permis sa-l si vizitez... imi pare rau acum... dar, nu e prea departe!

[09.06.10 19:52:06]

Magdalena, noi cred ca am stat cam 5 ore... depinde cat timp are fiecare. Ce mi s-a parut mie inedit a fost arhitectura si decoratiunile din interior intr-un muzeu de stiinte naturale.

Desi fara atat de multe exponate ca acesta, cred ca mai spectaculos este cel din Paris - din pacate de acolo am doar imagini pe hartie si nici acelea nu prea bune (in muzeu e semiintuneric si exponatele sunt reliefate prin spoturi luminoase).

Ms65, nici noi nu am vazut chiar tot in Viena, desi am fost de vreo 4 ori. Insa mai e timp...

PS - Apropo de muzee, am sa va mai arat ceva interesent... un muzeu intr-o gara! Urmeaza curand...

[09.06.10 21:33:45]

Irina daca nu-ti place melodia atasata sau ai alta propunere schimbam imediat!

magdalena
[09.06.10 22:05:33]

Exista taxa perceputa pentru fotografii?

acapulco
[10.06.10 00:22:00]

Vreo statie de metro prin apropiere mai sti cumva

[10.06.10 18:03:32]

Magdalena, nu este nici o taxa pentru fotografii.

Acapulco, statia de metrou este Museumquartier. Cele doua muzee sunt aproape de ring, langa Hofburg. Asa ca nici statia de la Sf. Stefan nu este departe (este zona de plimbare pe care o vei parcurge des daca vei merge in Viena).

Si chiar daca nu e chiar on topic, va recomand din suflet sa "vizitati" si cofetariile Konditorei - mai ales cele din apropierea catedralei. Eu nu le ratez niciodata, chiar daca stam doar cateva ore in Viena la vreun drum dus-intors prin Europa!

Webmaster, valsul tau m-a teleportat pentru cateva momente acolo!

Dragoș_MD
[10.06.10 18:27:54]

va recomand din suflet sa "vizitati" si cofetariile Konditorei

)) Konditorei [germ.] = Cofetărie! [rom.] (sau mă rog, ceva asemănător; magazin cu torturi)

Sanziana
[10.06.10 18:31:19]

Nu rade Dragos, si noi avem in centru o Cofetarie Konditorei si sa mor daca stiam ce inseamna, chiar se intreba multa lume de unde pana unde aceasta denumire ciudata si greu de pronuntat

[10.06.10 18:56:03]

Nici eu nu stiam ce inseamna, insa am impresia totusi ca este un lant care poarta denumirea asta! Pentru ca o cofetarie similara am gasit la Budapesta - iar produsele erau de acelasi tip ca si cele din Viena.

Poate gresesc, eu cu impresia asta ramasesem!

Sanziana, m-am uitat la profilul tau. Vrei sa spui ca in Radauti s-a deschis o cofetarie numita asa? Oare in Iasi de ce nu deschid una?

[04.09.10 16:06:35]

mutat in noua sectiune 'Muzeele Viennei'; site oficial.

[21.05.15 19:59:12]

Mutat în rubrica "Muzeul de Istorie Naturală [Naturhistorisches Museum], VIENA" (nou-creată pe sait)

acapulco, Irina1974, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul de Istorie Naturală [Naturhistorisches Museum]: