ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2019
ÎNSCRIS: 30.04.19
MAY-2019

Egipt - Hurghada - Excursii optionale

Doar ce ne-am intros din Hurghada - Egipt si am ramas cu amintiri si un concediu excelent cu ajutorul comunitatii amfostacolo... si aici ma refer la excursiile optionale luate la preturi incredibil de bune (chiar si la jumatate de pret) in comparatie cu cele propuse de tour operatorul cu care am plecat in Egipt.

Astfel cu cateva saptamani inainte de a pleca am inceput sa ne interesam de excursii si ce putem vizita in Egipt, ocazie cu care am dat peste un articol aici pe amfostacolo care facea referire la agentia locala din Hurghada Bon Voyage si care avea recenzii foarte bune, motiv pentru care am luat legatura cu agentia prin intermediul aplicatiei Whats App, respectiv cu Medo, care ne-a raspuns tuturor intrebarilor si ne-a trimis oferta cu toate excursiile cu mentiunea ca atunci cand ajungem la hotel sa-l anuntam (as putea sa insirui aici preturi si excursii dar as prefera sa le obtineti chiar de la Medo - pentru ca merita, toate fiind in euro dar puteti achita si in dolari sau lire egiptene).

Ajunsi in Hurghada, ne-am oprit binenteles sa luam o cartela pentru internet si cum toata lumea se oprise la chioscul Orange, efectul de "turma" si-a spus cuvantul asezandu-ne si noi la coada, desi la Vodafone nu era nimeni si citisem inainte si primisem informatii sa luam o cartela Vodafone. Nu am luat, am ajuns sa luam de la Oragne o cartela de 10 euro cu 10 GB internet cu optiunea activarii unui alte oferte pentru inca 10 GB, insa s-a dovedit un esec total, neputand folosii cartela absolut deloc, desi am cerut ajutor atat la receptia hotelului cat si soferilor cu care am efectuat excursiile, nu au putut activa optiunea internetului absolut deloc, in aceeasi situatie fiind si alti clienti, motiv pentru care nu recomand Orange.

Revenind la excursii, odata ajunsi la hotelul Royal Lagoon Aqua Park Resort (care avea Wi-fi) i-am dat mesaj lui Medo - Bon Voyage, acesta venind la noi la hotel dimineata urmatoare si ne-a luat cu masina si ne-a dus la agentia lui unde am discutat cu privire asupra caror excursii ne-am hotarat - Glass Boat, Insula Paradis, Luxor, Scufundari - unde am si achitat in lire egiptene desi preturile erau in euro, Medo facand conversia de fata cu noi direct cu google, eliberandu-ne chitante pe care le prezentam soferilor care ne luau de la hotel.

Doresc sa fac o paranteza si sa precizez ca Medo este mai mult decat profesionist, avand preturi cu mult sub cele cu care tour operatorul nostru le-a vandut celorlalti cazati odata cu noi, Medo fiind foarte prietenos, raspunzand tuturor intrebarilor noastre si chiar recomandand sa nu facem excursia la Luxor (sotia fiind insarcinata in 2 luni) deoarece drumul este lung cu autobuzul, circa 5 ore, plus temperaturile ridicate, unde va la 38-39 grade, dar cu toate acestea dupa consultari cu sotia am zis sa luam si Luxor, urmand sa mergem in a 4 zi.

Insa dupa ce am facut in primele zile scufundari si snorkeling, (doar eu) insula paradis si glass boat si vazand temeraturile destul de ridicate, plus ca sotia nu se mai simtea in stare de un drum intreg petrecut in autocar si in caldura, am hotarat cu o seara inainte pe la orele 23:00, sa renuntam la excursia Luxor desi la ora 05:00 trebuia sa plecam si am zis sa-l anuntam si pe Medo, motiv pentru care i-am lasat un mesaj pe whats app in care ne ceream scuze in primul rand de ora tarzie si de faptul ca trebuie sa anulam doar cu cateva ora inainte, insa spre surprinderea noastra Medo ne-a raspuns imediat si ne-a propus daca vrem sa luam o alta excursie in locul celei pentru Luxor (desi eu imi luasem gandul de la bani sau orice alta oferta, avand in vedere ca anulam cu doar cateva ora inainte de plecare) si astfel am luat din nou Insula Paradis.

Motive pentru care recomand cu mare caldura BON VOYAGE si pe Medo, care dupa fiecare excursie, seara, ne intreba pe whats app daca a fost totul ok si daca ne-am simtit bine, lucru pe care nu pot sa-l spun despre multe din agentiile noastre.

Mai precizez ca excursia la Cairo am luat-o cu avionul insa cu alta agentie tot din Hurghada - Reisen (despre care am aflat tot de la colegii amfostacolo) pentru care am platit 300 euro 2 persoane, luand legatura tot prin whatsapp, deoarece nu vroiam sa stam circa 6 ore in autobuz pana la Cairo si 6 inapoi, cu sotia insarcinata si s-a dovedit o solutie inspirata.

Nu ne-am mai trezit la 01:30 ci la 04:30, nu am stat 6 ore in autobuz, zborul a durat doar 1 ora si surpriza... am avut tur privat (eu, sotia, ghidul si soferul, intr-o Toyota cu aer conditionat - nu puteam cere mai mult pentru o zi in care la Cairo au fost 39 grade).

Excursia a inclus in pret un tur prin centrul vechi al Cairo, vizita la Muzeul din Cairo, vizita la o parfumerie, vizita la un centru de papirus, masa de pranz la un restaurant langa piramide, si binenteles platoul Giza cu piramidele si Sphinxul.

NU RECOMAND sa cumparati parfumuri si papirus din Cairo sau acolo unde va duce ghidul, pentru ca cer preturi exorbitante in comparatie cu cele din Hurghada, avand "vrajeala la ei" ca papirusul din alta parte este de fapt din frunze de banana si ca ei prelucreaza adevaratul papirus, facand chiar o mica demonstratie de prelucrare doar sa ia ochii clientul, dar au preturi pe masura la aceleasi produse pe care le puteti luat de 3-4 ori mai mici din alta parte.

Ulterior am aflat ca si Medo - Bon Voyage, facea excursia cu avionul la Cairo, dar nu am fost inspirati sa intrebam si el ca nu ne-a spus de posibilitatea aceasta cand am discutat prima oara prin whatsapp, insa nu ne pare rau nici cu Reisen care ne-a acordat tur privat.

Sotia m-a pus sa-i promit sa ne intorcem peste 2 ani, avand in vedere ca este insarcinata si nu a putut face scufundari, snorkeling si nici baie in marea Rosie sau excursia la Luxor ori la Abu Simbel si cu siguranta daca ne intoarcem, toate vor fi cu Medo si Bon Voyage :)

Referitor la hotel Royal Lagoon, nu va asteptati la conditii ca in Turcia, insa raportul calitate pret este mai mult decat ok, insa Egiptul nu este pentru a sta la hotel si a manca, daca vreti asta duceti-va in alta parte.

La hotel la check-in am bagat 20 dolari in pasaport si am primit o camera exceptionala, pe cand alti clienti veniti cu noi au fost nevoiti sa mai schimbe camerele.

Am mai lasat in prima zi tot la recomandarea colegilor amfostacolo, 10 dolari in camera si am avut curat in fiecare zi, apa, prosoape si lenjeria schimbata plus diferite figurine facute din prosoape :)

Va stau la dispozitie cu orice detalii va pot oferii sau date de contact. Va doresc un concediu placut!

Trimis de ChrisJohn in 21.05.19 00:18:49
Validat / Publicat: 21.05.19 09:37:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ChrisJohn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.05.19 09:36:48]

Bun review de debut, merită remarat

@ChrisJohn: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

odata ajunsi la hotelul Royal Lagoon Aqua Park Resort

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre cazarea voastră acolo, scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Razor
[11.06.19 22:59:43]

@ChrisJohn: buna ziua, ne puteti da datele de contact ale agentiilor de turism Bon Voyage si Reisen? Multumesc

[13.06.19 08:53:52]

@Razor: Am raspuns cu mesaj in privat

Isabela93
[27.06.19 17:37:05]

@ChrisJohn: buna imi poti lasa te rog numarul lui Medi la sf lunii iulie o sa plecam in hurgada si am vrea sa mergem l piramide xu avionul, multumec.

ralulicious
[01.07.19 11:47:20]

@ChrisJohn: Salut. Ma poti ajuta si pe mine, te rog, cu nr de tel. al ghidului? Merci frumos!

[01.07.19 11:58:33]

@Isabela93: Am trimis in privat!

Isabela93
[01.07.19 12:17:45]

@ChrisJohn: multumesc

RTC
[02.07.19 13:24:31]

@ChrisJohn: Salutare! Mă poți ajuta cu datele de contact ale agentiilor de turism Bon Voyage si Reisen? Si contactul lui Medo. Mulțumesc anticipat!

[02.07.19 19:56:14]

@RTC: Trimis in privat Concediu placut

RTC
[02.07.19 20:35:06]

@ChrisJohn: Multumesc!!! Numai bine!

Alexandra20
[22.07.19 13:43:17]

Buna!

Plecam și noi in Hugharda luna aceasta și as dori și eu Nr de contact al agențiilor de turism.

Mulțumesc anticipat!

[25.07.19 11:11:10]

@Alexandra20:

Am trimis in privat. Concediu placut!

ramo_info
[08.08.19 13:43:29]

Buna!

Mergem si noi in Hurgada, ma poti ajuta cu datele de contact ale celor 2 agentii.

Multumesc!

[13.08.19 22:49:52]

@ramo_info: Concediu placut

iulian68
[08.09.19 11:28:24]

Salut, peste doua saptamani plecam si noi in Hurghada, poti te rog sa imi trimiti pe privat numarul de contact al acestora? Multumesc!

[17.09.19 21:22:01]

@iulian68: Concediu placut!

Octavia2
[16.10.19 10:07:39]

Buna ziua,

Ne puteti da datele de contact ale agentiei de turism Bon Voyage si contactul lui Medo.

Mulțumesc anticipat!

[16.10.19 10:11:55]

@Octavia2 & all : cât privește partea ce poate fi considerată ”date personale” = ale persoanelor:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc).

Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

iulian68
[16.10.19 18:09:16]

@ChrisJohn: Multumesc, a fost extraordinar! Si Reisen, agentia la care ne-am hotarat pana la urma a fost " the best" !

Am sa scriu pe larg...

Alexandra20, ChrisJohn, Isabela93, iulian68, Octavia2, ralulicious, ramo_info, Razor, RTC
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: