ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2019
ÎNSCRIS: 11.05.17
JUN-2018

Olympion Village Hotel - South Corfu

Am rezervat sejurul de 7 nopti, incepand cu 18 iunie 2018 printr-o agentie din Bucuresti [***]. Drumul cu charterul Tarom n-a fost chiar o plimbare prin parc din cauza turbulentelor si, la sfarsitul lui, am aterizat pe aeroportul din Corfu, mititel si prietenos, unde am fost preluati de zecile (?) de insotitori de grup care ne-au inmanat informatiile de cazare si cateva oferte de vacante pe perioada sederii si ne-au indrumat spre microbuzele care faceau legatura cu hotelurile de pe insula. Nefiind motorizati, de fiecare data cand ma trece gandul organizarii pe cont propriu a unei vacante intr-una dintre insulele grecesti, il gonesc rapid cand imi amintesc ca drumul pana la hotel, cu microbuzul, a durat mai bine de 2 ore si, dupa zbor, n-as fi avut energia necesara sa caut variante de transport local, care desigur ca exista.

Kavos este asezat in sudul extrem al insulei, este marginit spre est de plaja lata si traversat de strada centrala, polul distractiei tinerilor englezi.

Cand am ales hotelul, review-urile aveau cateva puncte comune: mancarea buna, personalul amabil si amplasarea, aveam sa intelegem de ce era atat de importanta asezarea hotelului dupa ce am intrat in Kavos pe strada centrala si, la scurt timp, microbuzul a virat la dreapta urcand usor pe unul dintre dealurile care marginesc Kavos la vest. Spuneam in descrierea statiunii (vezi impresii) ca tinerii englezi dau definitia lui "party hard", deci faptul ca vreo 200 de metri despart Olympion Village Hotel de strada centrala poate fi o binecuvantare.

In curtea hotelului se afla un minimarket cu aproape tot ce-ti poate lipsi la orice moment al zilei, Receptia se afla in cladirea care adaposteste barul si e deschisa non-stop, noi insa, in afara check-inului si check-out-ului, n-am avut nevoie sa interactionam cu personalul de la receptie, dar impresia generala a fost de cooperare si bunavointa.

Ce e de mentionat e ca aerul conditionat se plateste, fie pe zi, fie la pachet pentru toata sederea.

Olympion Village Hotel este o grupare de vilute cu un etaj sau doua asezate pe deal, inteleg ca unele dintre camere sunt dispuse in duplex pentru grupurile mai mari.

Ne-am cazat intr-una dintre vile, intr-o camera la parter, cu balcon... deschis catre terasa care ducea la cladirea restaurantului si spre piscina. Le-am vazut curand si pe vecinele de camera, fete in jur de 20 de ani, in aceeasi grupa de varsta se incadrau aproape toti oaspetii hotelului, cel mult 2 perechi sa fi trecut pragul primei tinereti dintre toti cei cu care ne-am intalnit la masa.

Camera dotata standard, curata, cu dus prevazut cu perdeluta, cel putin inutila, produse de igiena basic in baie si, in camera, o chicinetica (un fierbator de apa, 2 cani, 2 pahare si 2 lingurite).

Mare atentie la tantari: sunt f multi, e nevoie de spray/ solutie/ pastile.

Chiar daca am ajuns in jur de 9, ospatarii (Spiros si Nikos) ne-au asteptat zambitori si ne-au recomandat specialitatile locale. Micul dejun s-a servit in regim bufet suedez, iar meniul de cina putea si compus dintr-un starter, un fel principal cu garnitura si salata si desert. Pentru cine ar tanji la cina dupa bufetul suedez de la care sunt tentata sa amestec cateun pic din fiecare fel de mancare si sa nu inteleg nimic din niciun gust, va asigur ca e mai mult decat suficient si, mai ales, foarte gustos!

Spiros si Nikos, cei doi ospatari, au fost tot timpul atenti sa ne simtim bine, ne-au recomandat feluri de mancare si desert, ne-au tinut companie si ne-au raspuns la orice intrebare am avut, iar la seara greceasca ne-au pastrat locurile bune. O data pe saptamana, s-a organizat seara greceasca, iar atunci s-au servit diverse produse locale la gratar asortate cu salate bogate. Dupa masa, au venit 2 dansatoare si un dansator care ne-au povestit cateun pic despre cateva stiluri de dans grecesti si orientale pe care le-au si aratat, Spiros si-a demonstrat si el abilitatile de dansator, iar, spre finalul serii, cu totii dansam intr-un mare lant.

Cateva detalii la final: piscina pentru adulti si cea pentru copii sunt inconjurate de sezlonguri, suficiente pentru toata lumea, se poate juca biliard si tenis de masa, contra cost, barmanul sigur e un MC desavarsit, altfel n-ar fi fost inconjurat pana spre dimineata de petrecareti.

Plecarea a fost in grafic, la ora stabilita, microbuzul ne-a preluat de la receptie pentru a face turul hotelurilor de unde a preluat turistii bronzati catre aeroport.

Trimis de CataBo in 20.05.19 18:04:31
Validat / Publicat: 20.05.19 19:50:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CataBo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul pe inserat

[20.05.19 19:50:13]

@CatalinaCB:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=93628

[20.05.19 20:18:32]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[17.06.19 09:27:25]

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată