ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2019
ÎNSCRIS: 09.08.09
APR-2019

la PMM* = 33 USD

Peste asteptarile noastre

Inainte de a pleca in acest concediu, am citit tot ce era postat pe acest site, pentru a fi bine informata. Pentru ca impresiile sunt diverse, voi descrie pe scurt experienta noastra.

- zbor Cluj-Hurghada, charter, cu o companie egipteana. Cea mai slaba companie cu care am zburat (scaune stramte, incomode, am primit doar un pahar de 100 ml apa, nu ai posibilitatea de a cumpara sau a primi o cafea, etc). Companiile low cost de la noi sunt peste aceasta companie.

- viza 25 dolari, cartela orange din aeroport 10 dolari, un formular de completat la aeroport

- intrucat am fost un autocar plin de turisti cazati la acelasi hotel, nu am avut opriri intermediare

- nu am dat niciun dolar la cazare, chiar am cerut schimbarea camerei pentru a fi in aceeasi cladire cu prietenii nostri, cerinta rezolvata imediat

- camera mare, mobilier invechit, curatenie, bar alimentat zilnic, prosoape schimbate zilnic, lenjeria de pat la 3 zile. Aparatul de aer conditionat destul de zgomotos dar l-am folosit putin

- nu e cazul sa dati bacsis pentru apa plata. La fiecare bar (si sunt 8 in resort) si restaurant sunt dozatoare cu apa de unde iti poti umple sticlele sau apa imbuteliata la primul bar de langa receptie, cel din apa, parca Tropicana ii spune

- sezlonguri si prosoape gratuite sunt la toate cele 3 piscinele: olimpica, tropicana si cea incalzita

- wi-fi era in toata curtea resortului, langa fiecare bar gaseai semnal chiar ok. Noi am folosit cartela cumparata din aeroport doar in afara resortului

- mancarea: restaurantul principal este spatios, cu separeuri, fiecare cu bar si ospatari proprii. Exista separeu si pentru copii dar si only adults. Masa cea mai putin diversificata era micul dejun dar nu se pune problema ca nu ai avea ce sa alegi. In 2 locuri se prepara omleta, cu ingrediente la alegere, diverse iaurturi, english breakfast, patiserii o multime, salate, cereale, branzeturi, mezeluri. La pranz si cina mancarea era diversificata si in fiecare zi apareau sortimente noi: gratar de pui, prepelita, peste, fructe de mare, vita, rulada de vitel, oaie, etc. Preparate din paste, tot felul de carnuri cu sosuri, salate, deserturi de la prajituri, budinci, baclava, torturi, fructe: banane, mere, piersici, capsuni, etc. Bauturi alcoolice locale. Noi am baut bere, slab alcoolizata fiindca celelalte nu erau pe gustul nostru (vin, gin, etc), dar prietenii nostri erau fani vin.

- plaja extinsa, cu 4 baruri in zona, fiecare cu alte tipuri de mancaruri si alt gen de muzica. La intrarea pe plaja dinspre resort este teren de fotbal, se juca volei, spatiu de joaca pt copii, apoi intr-un alt spatiu erau alte activitati: yoga, cursuri de belly dance, aerobic, dar doar intre orele 10-12, in rest era liniste. Asta in cazul in care nu apar turisti lipsiti de respect si de educatie, care tipa si se cred pe tarlaua personala. Sejurul nostru a inceput miercuri si a fost extrem de linistit pana in week-end cand au aparut zgomotosii.

- pe plaja sunt seturi de 2 sezlonguri, umbrela si un paravan despartitor. Exista posibilitatea de a lua orange flag, de la cortul de unde iei prosoapele, pe care il expui la vedere ca sa nu fi deranjat. Noi ii dadeam baiatului de la bar 1 dolar in fiecare dimineata si ne aducea la sezlong orice ceream de la bar. Apa marii era calda, curata iar temperatura in ultimele zile ale lunii aprilie a crescut la 37 grade. Vantul batea dar nu atat de tare incat sa-ti ia sapca de pe cap :), era chiar placut.

La iesirea din golf se poate face snorkeling, baietii nostri au fost extrem de impresionati de fauna din acea zona: de la sute de pesti de toate culorile, la pisica de mare, broaste cat masa, corali, etc. Nu e cazul sa cumparati excursii fiindca aveti aici totul la indemana.

- referitor la excursiile optionale: parerea mea e ca Egipt=piramide, adica sa mergi in Egipt si sa nu vezi una din minunile lumii, e lipsit de sens. Plaja si scufundari poti face si in alte locuri.

Pentru unii, excursia la piramide e extrem de obositoare dar noua nu ni s-a parut nici pe departe asa si as repeta experienta oricand. Plecarea a fost la 1,20 de la hotel dar autocarul a fost destul de confortabil, astfel incat am dormit toate cele 6 ore cat a durat drumul inspre Cairo. La fel si la intoarcere. Detalii despre aceasta excursie si felul in care am simtit-o noi, voi da in alta postare.

Am luat si desert safari, o excursie in desert, care mai includea popas intr-un sat de beduini, plimbare cu camila, cu atv-urile, cu buggy, cina si spectacol in desert. Interesant pentru cine se afla prima data in desert.

Interesant mi s-a parut si turul orasului Hurghada, cu vizita la pietele locale, moschee, port, fabrica de parfumuri si cosmetice.

- vis-a-vis de hotel este bazar, o multime de magazine cu suveniruri, papirusuri, chinezarii si alte chestii, atat la preturi fixe cat si negociabile. Recomandarea mea este sa nu respundeti la intrebarea "where are you from? " cu Romania, daca doriti sa cumparati ceva. Fiindca din start veti avea preturi mai mari iar vanzatorii vor fi foarte insistenti. Daca raspundeti Transilvania, Moldova, etc, o zona despre care ei nu au auzit, va lasa in pace imediat.

Noi nu ne-am simtit agasati de vanzatori, nici macar la piramide, chiar am interactionat cu ei, am negociat la maxim tot ce am cumparat si am obtinut preturi foarte bune.

- la intrarea in resort este o poarta de control bagaje, asemanatoare cu cele de la aeroport dar controlul nu e nici pe departe la fel de strict. Nu e nimic iesit din comun, la fel intalnesti in multe tari arabe, la magazine, hoteluri dar si in Europa, inclusiv la Vatican :). No stress :).

- o singura neplacere am avut, nu legata de probleme digestive ci de tantari, dar am scapat dupa ce am folosit antidotul adus de acasa.

- resortul este plin de milioane de flori, oriunde te uiti sunt flori sau pomi infloriti. Seara, mirosul lor e nemaipomenit.

Multe persoane compara Egiptul cu Turcia, ceea ce din punctul meu de vedere, mi se pare complet eronat. Egiptul a fost a 5-a tara araba pe care am vizitat-o, iesind din resort, mergand in localitati, printre localnici, interactionand cu ei, dar fiecare tara e unica si diferita de altele. Daca e sa facem comparatie cu resorturile din Turcia, depinde ce puncte de referinta avem. Noi in Turcia am stat si la resort unde opulenta era la loc de cinste dar si in resort tot de 5 stele, dar cu simplitate si bun gust. In Turcia, mancarea era mai diversificata dar haideti sa fim seriosi: chiar mancam toti zilnic prepelita, fructe de mare, miel si nu stiu ce peste, toate la o masa? Serviciile, ospatarii, angajatii din Egipt sunt mai calzi, serviabili decat cei din Turcia, pe care i-am simtit plictisiti, blazati si de multe ori indiferenti la solicitarile noastre. Chiar si fara bacsis. Si totul la jumatate de pret fata de Turcia.

In concluzie, ne-am simtit minunat si pentru ca nu am apucat sa vizitam tot ce ne-am propus, la toamna vom reveni pentru alte 7 nopti la Desert Rose.

Trimis de nana in 19.05.19 11:27:19
Validat / Publicat: 19.05.19 12:24:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

[19.05.19 11:52:10]

Foarte bun review

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=93612

[19.05.19 12:24:36]

[19.05.19 13:05:38]

@webmasterX: Cu multa placere.

nicole33
    [19.05.19 18:46:12]

@nana:

Interesantă recomandarea. O voi aplica la viitoarea vacanță în Egipt De mult timp căutam o soluție să scap de insistența vânzătorilor.

Multe persoane compara Egiptul cu Turcia, ceea ce din punctul meu de vedere, mi se pare complet eronat... Si totul la jumatate de pret fata de Turcia.

Și eu am făcut această comparație, dar fiecare destinație are plusurile și minusurile ei. Serviciile și luxul din Turcia mi-au cam lipsit în Egipt, deși nu erau neapărat indispensabile, dar așa eram obișnuită, însă Egiptul m-a încântat cu superba Mare Roșie, cu snorkelingul de care nu m-am plictisit.

Prețul nu este chiar la jumătate față de Turcia, eu aș spune că Turcia este cam cu 50% mai scumpă decât Egiptul, dar în lunile aprilie-mai Marea Roșie este caldă și numai bună de baie, în timp ce Mediterana este clar mai rece, motiv pentru care și eu am ales Egiptul

[24.06.19 17:32:19]

Cartela de internet la 10 dolari cât trafic avea inclus?

[24.06.19 17:42:18]

@Calin Oradea: 20 GB din care am consumat 6

[24.06.19 17:55:53]

@nana: E bun. A mers bine internetul și la ce furnizor?

[24.06.19 19:19:30]

@Calin Oradea: Noi am optat pt Orange dar erau cartele si Vodafone. A functionat pe telefonul pe care am instalat-o plus hotspot pe un altul. Dar am uzat si de wi-fi din resort.

ramo_info
    [08.08.19 10:08:31]

Buna!

Poti să îmi spui orarul zborului dus și intors din Cluj.

Multumesc!

[08.08.19 10:10:59]

@ramo_info: sunt 2 zboruri pe saptamana, miercuri si duminica, cred ca operate de companii diferite. Noi am optat pentru cel de miercuri: dus-11.30 din Cluj, retur ora 6 din Hurghada.

corval
    [25.09.19 16:52:19]

@nana: buna, cum este temperatura apei in aprilie? Se poate face baie? Inclusiv copii?

Multumesc

[25.09.19 17:47:21]

@corval: Apa marii a fost calda, ideala pentru baie, la sfarsitul lunii aprilie. La piscine, intr-una a fost rece, in alta calda, incalzita. In piscina cu culoare pt inot nu am intrat.

luizanacu
    [12.01.20 11:58:16]

Ma scuzati, imi puteti spuen daca sunt topogane la piscinele acestui hotel si cam cate? din poze nu prea le-am vazut! Multumesc!

[12.01.20 12:50:21]

@luizanacu: Bună. Sunt topogane.

[12.01.20 17:15:10]

@luizanacu: da, sunt topogane

ramo_info
    [12.01.20 18:08:38]

@luizanacu: la piscine sjnt doar 2 tobogane doar pentru copii. Acolo apa are cam 60cm, dar este aquaparc dedidact cluentilor hotelului cu 6 tobogane cu apa, 3 mai mici, 3 mai inalte. Dintre cele 3 inalte unul era cu colace. Trebuie sa stiti ca in intervalul 13-14 aquaparcul este inchis.

Calin Oradea, corval, luizanacu, nana, ramo_info
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel:

• pagină generată în 0.05377197265625 sec