ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
MAY-2019
single

UBA Accomodation - un aparthotel confortabil, cu spatii generoase

O locatie de care va scriu cu multa placere. Mi-a placut mult si mi-a amintit de aparthotelul din Sighisoara vezi impresii, unde ne-am lafait mai multe zile mai ceva decat acasa. Numai ca aici la Cluj la UBA este si mai si.

Unde?

Nu ai cum sa ratezi adresa venind dinspre Turda pe drumul national. Pe coborirea de pe Dealul Feleacului pe partea dreapta, la adresa Calea Turzii 187, cod postal 400491, se gaseste UBA Accomodation.

Ce gasim?

UBA Accomodation este o constructie moderna, noua (din 2017), care are in prezent nota 4,7 din 5 pe google, iar de la mine primeste o nota mai buna de atat. Clasificarea este de 4 (patru) stele hoteliere. Gazduieste 44 apartamente ce pot fi inchiriate pe perioade scurte sau lungi. Dintre acestea 37 au un dormitor si un living, iar 7 au doua dormitoare si un living.

Este recomandat atat pentru cazari in interes de business cat si pentru vacante, city brake-uri cu familia sau cu gasca de prieteni.

Receptia si parcarea

Desi am ajuns la o ora mai tarzie din seara (pe la 21), datorita optiunii de late check in selectata, am fost binevenit fara sa am emotii ca pierd rezervarea. Receptionera draguta a explicat unde este parcarea caci initial parcasem pe locurile din fata cladirii, aflate intr-o curte cu fata la soseaua principala. Parcarea este organizata in subsol, cu acces prin usi de garaj automate si este marcata precum cele dintr-un mall. Are sens unic cu intrare pe o laterala a cladirii si cu iesire pe cealalta. Pe tavanul parcarii este un material fonoabsorbant si ignifug buretos, de care nu mai vazusem. Parcarea este supravegheata video.

Din parcare se urca cu liftul sau pe scari la receptia de la parter si pe etaje. De la receptie am aflat ca micul dejun se serveste la camera 401 incepand cu orele 7 si nu la un restaurant de vis-à-vis cum citisem pe net si aflasem de la un coleg.

In holisorul de la receptie este un frigider cu racoritoare si snacksuri pe bani.

My apartment

Dotarile din apartament sunt moderne. Peste tot se vede amprenta noului. Este lumina, foarte mult spatiu, este foarte primitor si te face sa te simti foarte bine.

Patul din dormitor este king size. Te poti lafai in el 2 persoane sau te poti inghesui 4! Dar eu ca am fost singur! In living exista o canapea foarte mare si conforabila pe care se poate dormi la fel foarte bine. TV cu programe prin cablu este instalat in living.

Pe podea este parchet, este foarte curat, nu este mochetat. Camera mea era tapetata cu un albastru gri deschis. Mi-a palcut mobilierul simplu, modern. Era si un aparat de aer conditionat. Putinele poze sunt mai relevante decat cuvintele mele.

Bucataria este “fully equipped”. Frigider, aragaz, cuptor, detergent vase, farfurii, cani, vesela, detergent, prospoape, spalator, ghiuveta, cos de gunoi, masina de cafea si ceai.

Am avut si un balcon cu vedere pe spate cu o masuta si doua scaune, unde am iesit la 6 dimineata sa mai lucrez putin inspirand din aerul proaspat si rece al diminetii.

Fiecare apartament are centrala proprie de incalzire. Confortul referitor la incalzire si apa calda, impecabil.

Baia. Uscator de par, oglinzi, dus, tot ce trebuie. Ce bine a prins dusul!

In apartamente nu se fumeaza.

Micul dejun la 401

Mi-a placut mult camera 401 organizata ca spatiu de servit micul dejun. Mese mici patrate din lemn de 2 – 4 persoane care se pot si uni.

Micul dejun a fost perfect. Gaseam, in regim de bufet, de detoate. Personalul de serviciu era foarte atent sa nu lipseasca nimic si sa fie curat si impecabil.

Oua, mezeluri, branzeturi, fructe (capsuni si struguri), legume, cornuri de patiserie, cafea, ceai etc. Nu lipsea nimic. Si gustoase toate.

Servicii si alte utilitati

Serviciul de curatenie este inclus in pret, scriu asta ca la unele aparthoteluri sau cazari in locatii inchiriate se plateste la sfarsitul sederii o taxa de curatenie.

Am citit si am vazut poze faine cu terasa locatiei deschisa vara. Zice-se ca sus acolo pe terasa de la ultimul etaj este o perspectiva superba asupra imprejurimilor. Bar, un jacuzzi minunat, sezlonguri, canapele, semineu si grill, iar spatiul se poate inchiria pentru evenimente cu pana la 50 persoane. Chiar trebuie sa fie bestial!

Pentru kids exista un loc de joaca, asa ca recomand locul si pentru familii cu copii.

Internet wi-fi gratuit – foarte bun.

Recomand!

Pe sait scrie de cazari incepand cu 55 eur (pentru regim single fara mic dejun), eu am platit 50 eur pret negociat. Se accepta plata cu cardul si se emite factura.

Este o locatie foarte buna, iar pe net veti putea citi ce staruri au mai locuit la UBA pe perioada evenimentului Untold si nu numai, ce impresii au mai postat altii, da un loc bine asezat si cu un management foarte bun.

Simt ca ma voi intoarce la UBA, desi in Cluj v-am povestit de multe locatii de cazare excelente de-a lungul anilor.

Numai de bine tuturor!

Trimis de Dan&Ema in 12.05.19 22:07:15
Validat / Publicat: 13.05.19 10:44:09

VIZUALIZĂRI: 347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 super confortabilul pat din dormitor

webmasterX [13.05.19 10:43:26] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "UBA Accomodation Aparthotel, CLUJ" (nou-creată pe sait)

webmaster [13.05.19 10:46:06] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dan&Ema [13.05.19 12:17:41] »

@webmasterX: corect si multumesc.

Dan&Ema, Zoazore