ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 26.01.09
JUL-2005

Casa fluturilor (Schmetterlinghaus) - Lumea tropicala din centrul Vienei

Probabil un punct de atractie mai putin cunoscut, Casa fluturilor din Viena este la doi pasi de Hofburg.

Intr-o sera de dimensiuni considerabile zboara liberi (si tu printre ei) sute de fluturi mari, tropicali, colorati in toate culorile pamantului! In interiorul serei este amenajat un habitat tipic tropical, cu vegetatie specifica, cu minicascade. Ai posibilitatea sa urci la nivelul coroanei arborilor, unde vei putea vedea alti fluturi... Insa cum niciodata nu sunt toate lucrurile bune si fumoase, exista si aici un neajuns - e mai rau ca in sauna! Macar acolo caldura este uscata! Aici e umeda, ceea ce inseamna ca transpiri instantaneu! E dificil de stat mai mult pentru cine nu rezista, mie imi place caldura asa ca am suportat relativ usor acest aspect mai ales datorita extazului de a ma afla prima (si ultima, pentru moment) data in viata atat de aproape de aceste fascinante vietuitoare!

In mod ciudat, fluturii nu se tem de oameni, daca te misti usor te poti apropia la cativa centimetri de ei pentru a-i fotografia! Imaginile pe care le voi posta nu au o scara, dar unele exemplare ajung lejer la 25-30 cm (cu aripile deschise).

Tot in incinta (dupa cum se vede in imagini) este si o "cresa" pentru fluturi, unde poti vedea diverse stadii de dezvoltare ale acestora (larve nu am vazut, doar crisalide - pupe - de la diverse specii si adultii care ies si isi intind aripile).

Pentru cei ce sunt fascinati de fluturi e un loc de neratat in Viena! Eu una am iesit dupa o ora si jumatate, curgea apa pe mine siroi continuu de la ceafa pana in adidasi, dar eram fericita cu "prada" mea - o multime de poze - dintre care voi selecta cateva! Noroc ca era hotelul aproape - si pe acesta il recomand cu caldura - hotel Savoy pe Mariahilferstrasse.

Legat de fluturi imi doresc sa ajung odata sa vad fluturii Monarh in Mexic (care fac o migratie de aproape 3000 km din Canada) sau, mai aproape valea fluturilor din Rhodos.

Trimis de Irina1974 in 08.06.10 18:53:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un fluture la masa.... papa banane oxidate!

webmaster13 [08.06.10 19:10:25] »

Irina tin sa te felicit pentru originalitatea postarilor tale deja astept cu interes ce va urma, sper sa-ti placa melodia atasata !

Irina1974 [08.06.10 19:20:39] »

Multumesc mult! Si pentru melodie!

Noi suntem pasionati de calatorii! Am vazut multe pana acum... dar mai sunt inca atatea locuri minunate in lumea asta!

Iar legat de scris... eu mai greu ma pornesc... daca m-am pornit, greu ma opresc!

webmaster77 [08.06.10 19:37:10] »

mutat la "Viena, de-a lungul si de-a latul", sters noua sectiune creata doar pt acest obiectiv.

creivean [08.06.10 20:17:07] »

Am un singur regret. Că nu amfostacolo, chiar dacă a fost unul din obiectivele pe care mi l-am propus. Data viitoare, intră cap de listă must see.

Cei care doresc, pot face o incursiune virtuală, pe saitul oficial -- click aici

@Irina1974, ai un vot mare de la mine.

magdalena [08.06.10 21:56:58] »

Sunt curioasa, cum ai urcat la nivelul coroanei arborilor?

Asa muzeu practic, nu am mai auzit! Abia astept sa ajung acolo in acest an (sic! @creivean... si multumesc de site-ul oficial. )

Foarte interesante impresii! Asa fluturi ca in pozele tale nu am mai studiat de cand faceam insectar!

Spune-mi si mie daca se plateste vizitarea.

Irina1974 [08.06.10 22:11:29] »

Madalena, se urca pe niste scari, apoi gasesti un fel de pod dintr-un trunchi... foarte ingenios. Intrarea e 5, 5 euro, dar merita din plin.

Creivean, asteptam si "fluturii tai"!

creivean [08.06.10 22:26:50] »

Din păcate anul asta las Viena (pe care am văzut-o de 3 ori, câte 3 săptămâni - ajunge), pentru un sejur la Budapesta (un oraş la fel de frumos şi mai aproape de Oradea mea adoptivă).

Deh, criză mare va urma.

TORA INGRID [08.06.10 22:34:27] »

Si fara sa fii pasionat de fluturi si tot trebuie sa ajungi la Casa Fluturilor.

Nu am cuvinte ca sa apreciez utilitatea si ineditul review-ului tau.

Fotografiile sunt extraordinare, te rog sa postezi cat mai multe, pana ajungem acolo sa ne delectam cu privelistea acestor fluturi zburand liberi, cum spui, ma multumesc cu instantaneele tale inspirate, ca sa nu mai spun despre comentarii. Supervot! Si unde mai pui ca vine, pe aripi, si bonusul !

magdalena [08.06.10 22:34:35] »

Eeee, ai vazut-o....Eu o sa trec pe langa Budapesta, asa ca astept niste impresii de la tine care sa ma faca sa nu o ocolesc data urmatoare!!!

creivean [08.06.10 22:40:34] »

@magdalena cu mare plăcere, după 16 August.

Dar, aşa ca principiu, în partea asta a lumii, nu poţi ocoli Viena, Budapesta şi Praga.

RalucaF [27.08.10 15:58:46] »

Multumesc pentru informatii. Doar in vara aceasta am auzit de acest muzeu dupa ce am vazut o mare parte din Viena. E pus pe lista pentru data viitoare.

webmaster26 [02.05.16 12:53:06] »

@Irina1974 - Mutat în rubrica "Casa Fluturilor - Schmetterlinghaus, VIENA" (nou-creată pe sait)

creivean, Irina1974, magdalena, RalucaF, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Fluturilor - Schmetterlinghaus: