ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2019
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 24.03.12
APR-2019

Inca un loc bifat pe harta Spaniei

Ultima regiune din Spania nevizitata a fost atinsa in sfarsit TARA BASCILOR

De 3 ani ma tot chinuie gandul sa vizitez o zona din Spania dar costul (intre 300-400 euro/persoana si cu escala)

si durata zborurilor m-au impiedicat...

In 15 ianuarie am primit o instiintare de la Wizzair ca au deschis o linie noua catre Santander, oras in Cantabria,

pe coasta de nord a Spaniei.

Am facut imediat rezervare in 15.01.2019 (563 lei pentru 2 doua persoane dus-intors cu imbarcare prioritara si loc in randul 2)

pentru 23.04-30.04.2019

Decolare cu intarziere chiar in ziua inaugurala, 45 minute... ajungem cu intarziere de 30 minute in Santander

pe o ploaie... avionul ne debarca direct pe pista si fiecare se strecoara spre punctul de control.

Ajunsi dupa 30 minute in statie centrala de autobuz din Santander iau un taxi catre Hotelul Bedoya care se afla la 400 metri...

dar ploaia... Am ramas in Santander pentru 2 nopti.

Un hotel de 2 stele amplasat lângă gară centrala și statia centrala de autobuz și centrul istoric.

Camera destul de mare, cu un balcon închis mobilat cu o masă și două scaune. Hotelul este pe o stradă liniștită, fara trafic, fără zgomot. Baia cu duș dotată cu săpun, șampon, burete, pieptene. Incalzirea centrala a funcționat perfect Micul dejun simplu, cafea foarte bună. Personalul amabil. Este un loc ideal pentru 2-3 nopți.

Santander este un oras cu cca 170.000 locuitori.

Poate fi vizitat intr-o zi, centrul istoric, cu Catedrala si alte cateva biserici frumoase

, peninsula Magdalena cu un palat foarte frumos si o mica atractie zoo... (pinguini, lei de mare, foci)

Orasul Santander ofera conditii splendide pentru promenade pe lungul marii, de la Cabo Mayor la El Sardinero,

de aici pana La Magdalena, si pe urma spre centru pe Avenida de Reina Victoria, contempland plajele si golfurile;

imprejurul centrului istoric Santander, de la Puertochico pana la Calle Burgos, alternand privelistile cladirilor

statale cu cele alor cele mai bune magazine.

In 25 aprilie am luat autobuzul spre Bilbao si dupa o ora si jumatate in aubobuz confortabil al companiei ALSA

am ajuns in cel mai mare oras al Tarii Bascilor din provincia Vizcaya.

Orașul este un port principal și centru industrial, situat pe râul Nervión.

Populația orașului este de cca 350.000 si cu zona metropolitana depaseste 950.000 fiind unul dintre cele mai mari orase din Spania.

Oras curat, bine ingrijit, strazi si bulevarde specifice Spaniei, multe parcuri, transportul in comun bine pus la punct.

Am avut cazare aranjata la o cunostinta care in perioada respectiva era in Romania si mi-a lasat cheile la o alta cunostinta,

dar din cauza frigului, am renuntat la aceasta cazare (ca si la noi, oamenii fac economie si daca sunt cateva grade

peste 10 renunta la caldura -a fost o perioada in care temperaturile in zona erau noaptea de 9-10 grade si ziua 14-16 grade)

si am facut o rezervare la Hotel Ilunion. Hotel de 3 * situat foarte de statia centrala de autozuze, de statia de metrou San Memes,

intr-o zona linistita, cu multe magazine, restaurante si cafenele. Restaurantul hotelului „La Kedada ‚serveste un mic dejun fabulos

, pranz si cina dupa preferinte, barul are preturi accesibile.

Camere sunt mari, cu incalzire centrala in sezonul friguros si aer conditional in sezonul cald.

Despre dotarile cameri veti afla mai multe din pozele pe care le voi atasa.

In Bilbao, centru istoric denumit si „Sapte strazi „te duce intr-un timp din trecut, cu stradutele specifice, inguste, cladirile si strazile pietruite bine conservate, catedrala San Sebastioan si Biserica Sfantul Anton fiiind foarte cautate si pline de vizitatori...

In cele 4 zile pline petrecute in zona am vizitat o mare parte din bilbao, o zi am alocat-o unor iesiri in afara orasului in localitatile Portugalete si Getxo (un fel de sateliti ai orasului accesul foarte usor cu metroul) o alta zi am mers la San Sebastian cu nisti prieteni stabiliti de 12 ani in Zaragoza si a fost o surpriza placuta sa vad ca au venit peste 310 km de la Zaragoza la Bilbao sa ne duca in San Sebastian inca 105 km... adevarati oameni... (vremea a fost schimbatoare in toata perioada... ba batea vantul cu putere, ba ploua o ora si iesea soarele, dar tot frig...) O alta zi am tot colindat la pas orasul cascand ochii si savurand ba o bere, ba o gustare, o cafea, o inghetata... parcuri, biserici... In ziua de Pasti pe 28 am fost invitati de o alta prietena a sotiei stabilita in Bilbao la masa... Ultima zi la ora 11 am predat cheia, am luat autobuzul si dupa o ora si jumatate eram la Santaner, unde am cautat soarele (la umbra era frig) am mancat, am mai batut centrul istoric de ramas bun si la ora 17 eram la aeroport, unde am aflat ca si la intoarcere avionul va avea o intarziere de 50 minute...

In concluzie, „Tara Bascilor” merita vizitata, dar cu tot cu Santander si San Sebastian 4 zile sunt suficiente... Am bifat ca vizitata, dar nu voi mai reveni... nu are ceva ca zona mediteraniana, sau central vestica care sa te „recheme” (la Valencia am fost de 3 ori... la Avila de 2 ori... oricum, data fiind oportunitatea cu Wizzair cursa catre Santander merita sa vizitati.

Trimis de viorelgeorgescu in 10.05.19 11:06:41
Validat / Publicat: 11.05.19 09:08:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelgeorgescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Bilbao- Catedrala Santiago

[11.05.19 09:08:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Ţara Bascilor, #EXCURSII și CĂLĂTORII - ȚARA BASCILOR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

cristina47*
[11.05.19 23:08:59]

Acum am aflat ca exista zboruri directe catre Santander. Am intrat imediat pe pagina wizzair ca sa vad daca prind niste bilete convenabile, insa fiind doar doua curse pe saptamana, vara, biletele au un pret cam piperat pentru buzunarul meu.

Cantabria este o zona draga mie. La fel, si Tara Bascilor.

Felicitari pentru excursia in nordul Spaniei.

Daca va razganditi, si va intoarceti, va recomand sa vizitati si Comillas, si Santillana del Mar, in Cantabria.

Iar in Santender, luati vaporasul. din Puertochico, si dati o tura sa vedeti plajele, orasul, peninsula, de pe mare.

P.S. Fotografiile din San Sebastian, sunt, de fapt, din Santander.

cristina47*, viorelgeorgescu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Ţara Bascilor: