ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2019
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
APR-2019

Japonia florilor de mai II

Excursia noastra in Japonia continua cu o vizita la Kamakura la aproximativ o ora de mers de Tokyo cu transportul in comun. Aici am vizitat sanctuarul shintoist Tsurugaoka Haghimangu important pentru acest oras care ii este dedicat zeului razboiului. Acesta a ars de doua ori, actuala structura datand din anul 1828. Apoi am fost la Kamakura Daitbusu unde este cea mai mare statuie a lui Buddha in aer liber. Aceasta are o inaltime de 11 metri si initial a fost gazduit intr-o sala de lemn care a fost distrusa de un val imens in anul 1495. La intoarcere ne-am plimbat pe Komachi-dori o strada cu multe magazine. A doua zi am plecat cu trenul express pre Kyoto, trenul a venit la secunda, conditiile din tren de clasa I si am ajuns la gara din Kyoto cu aspect futurist. Dupa cazarea la hotelul din Kyoto hotel Mystays unde am gasit si bagajele mari venite cu curierul, am mers in oras. Am facut o plimbare in Gion, vechiul cartier al gheiselor unde am reusit cu greu sa si fotografiez o gheisa. Cartierul consta dintr-o alee cu cladiri scunde din lemn cu felinare de hartie rosii gazduind baruri si restaurante. Inapoi la hotel am venit pe un boulevard plin de magazine, seara am ajuns obositi la hotel dar incantati de tot ce am vazut.

In urmatoarea zi am plecat cu trenul pana la Uji centru cultural faimos si unde se gaseste si cel mai bun ceai din Japonia. Aici am vizitat templul Byodo-in patrimoniu UNESCO exemplu de arhitectura budista Jodo care are niste gradini foarte frumoase unde bineinteles ca predomina florile de glicina. La toamna voi cumpara neaparat o glicina! Am colindat magazinele cu ceai verde si tot felul de preparate din ceai si am mancat o inghetata verde. De la Uji am plecat cu trenul la Nara. Aici am vizitat templul Todaiji patrimoniu UNESCO cea mai mare cladire de lemn din lume care adaposteste cea mai mai mare statuie a lui Buddaha de bronz din Japonia, Daibutsu. Acesta a fost turnat acum 1200 de ani si este innalt de 16 metri. Colosul de bronz afost deteriorat de mai multe incendii si si-a pierdut de doua ori capul dar a fost restaurat. Vizita la Nara a continuat cu parcul unde se gasesc caprioare domesticite pe care le-am hranit cu biscuit speciali de orez. Cand nu mai ai sa le dai de mancare ridici mainile si ele sunt intelegatoare si pleaca. Orasul Kyoto are 17 obiective inscrise in patrimoniu UNESCO. Ultima zi la Kyoto am petrecut-o vazitand alte 4 obiective. Am vizitat sanctuarul shintoist Fushimi Inari taisha vestit pentru cele 1000 de porti Torii portocali. Acest templu este dedicat zeitei orezului Inari si am vazut o multime de statui vulpe care sunt considerate mesageri ai zeitatii. Cu autocarul am plecat mai departe la palatul Nijo-jo patrimoniu Unesco fosta resedinta a shogunului Tokugawa Ieyasu si a urmasilor sai pe care l-am vizitat dupa ce ne-am descaltat. Foarte interesante erau podelele care erau in asa fel facute incat sa scoata anumite sunete cand calcai pentru a fi auzit in caz ca veneau dusmanii.

De aici am plecat mai departe si am vazut templul pavilionului de aur Kinkaku-ji care arata superb si actualmente este temple zen. Ultimul temple vizitat a fost Ryoan-ji sau templul Dragonului pasnic, cunoscut pentru gradina zen uscata cu 15 pietre. Dupa aceasta ultima vizita la Kyoto ne-am urcat in autocar si am plecat la Osaka unde ne-am cazatla hotelul OSAKA View. Seara am plecat in cartierul Dotonbori unde am luat si cina. Osaka este diferit de Tokyo este putin mai latin. Zona de plimbare era arhiplina reclamele erau peste tot, o harmalaie de nedescris. Magazine, restaurante fara numar, reclame care de care mai haioase. Dupa atatea temple a fost binevenita aceasta schimbare si masa la restaurant a fost deosebita.

Trimis de mariana07 in 10.05.19 10:59:39
Validat / Publicat: 10.05.19 12:56:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în JAPONIA

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Inari-taisha
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

mprofeanu
[11.05.19 10:59:41]

Citind reviewul tău și văzând și pozele mi-am readus aminte de excursia din sfârșit de vară și început de toamnă a anului 2015! Cum trece timpul, dar frumusețile rămân!

Frumoasă este Japonia primăvara! P08 este de vis!

mariana07AUTOR REVIEW
[11.05.19 11:29:29]

@mprofeanu: Multumesc, si toamna este frumoasa Japonia dar primăvara parca este si mai frumoasa!

mariana07, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kyoto și împrejurimile: