ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2019
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
APR-2019

Despre Sibiu și pe lângă

După cum v-am mai spus, tot ceea ce scriu eu pe AFA nu se vrea, nu este și nici nu vreau să fie un ghid turistic. Sunt experiențele mele din locurile pe unde am ajuns așa că nu-mi arog nicio altă competență.

Dacă cineva din cei care-și pierd timpul citindu-mi inepțiile găsește ceva de interes este cu atât mai bine, știți cum se spune, fiecare răspunde de ceea ce face. Cu atât mai puțin am pretenție de ghid în review-urile astea, care au descris locurile pe unde-am ajuns în luna aprilie 2019. Nu am competența și nici nivelul de cunoaștere atât de profund al acestora pentru a-mi da cu părerea ce și de ce să vizitați. Fără să intru în polemică cu nimeni, nu cred că dacă descriu Biserica Neagră din Brașov copiind descrierea și istoria ei din Wikipedia v-ar ajuta cu ceva.

Nu, nu m-am supărat ca văcarul pe sat, doar vă explic de ce nu trebuie să mă luați în serios cu review-urile de le scriu.

Așa și cu Sibiul, scopul final al excursiei noastre, unde am ajuns pe 19.04.2019, pe la orele 16,00.

Pentru mine, Sibiul a fost mereu unul dintre cele mai frumoase orașe ale României, ba chiar, fără falsă modestie, unul dintre cele mai frumoase din Europa. Așa că am considerat că e foarte potrivit pentru noi ca, timp de vreo 3 zile, să stăm acolo și să ne plimbăm pe-ndelete.

Ce am făcut noi în Sibiu, nu neapărat în ordinea cronologică:

1. Vizita în Piața Mare

Era simplu de ajuns, din locul unde ne-am cazat și până acolo am făcut vreo 5 minute, mers agale.

Cred că este punctul ”alfa” al Sibiului, toată lumea asociază Sibiul cu acest loc.

2. Turnul Sfatului

Face trecerea dintre Piața Mică și Piața Mare. Contra sumei de 2 lei poți să-l vizitezi, urcând cele 7 etaje. La primele două sunt organizate expoziții de artă, apoi este o cameră a torturii, cu o păpușă de mari dimensiuni reprezentând un călău în plină acțiune.

Impresionează și Ceasul din vârful Turnului, al cărui mecanism îl poți vedea. Mecanism făcut de elvețieni, pe la 1240, dacă am reținut eu bine. Hm, la 1240 elvețienii făceau ceasuri, noi eram ocupați cu defrișările și organizam picnicuri pe la Posada...

Ajunși în vârful Turnului veți avea o perspectivă de 360 de grade asupra zonei, ceea ce este chiar spectaculos.

3. Podul Minciunilor

Este ciudat cum a luat această denumire de la o traducere greșită din lb. germană, din ”Podul Întins” în cea actuală.

Este primul obiectiv pe care-l vezi mergând spre Piața Mică, mă rog, din locul unde am fost cazați, trecând prin Piața Huet.

4. Piața Mică

Impresionează prin aglomerația existentă, datorată, în proporție covârșitoare, teraselor amplasate la parterul multor clădiri.

5. Biserica Evanghelică

Și ea un punct de reper, este cea mai înaltă clădire din zonă și are cea mai mare orgă din România.

6. Fântâna cu Grilaj, din Piața Mare. Locul unde, pe vremuri, aveau loc execuțiile publice.

7. Statuia lui Gheorghe Lazăr, tot din Piața Mare

8. Casa Albastră, ce adăpostește galeria de Artă Românească

9. Pasajul Scărilor, ce face legătura dintre Orașul de Sus și Orașul de Jos.

Trecând prin el ai ocazia să vezi foarte multe case monument istoric.

10. Biserica Ursulinelor

Construită în secolul al XV-lea, biserică romano-catolică, față în față cu Statuia lui Nicolaus Olahus.

11. Casa Altemberger

Actualul Muzeu de Istorie, în trecut a fost și sediu de primărie dar și de închisoare

12. Muzeul Farmaciei

În Piața Mică, foarte ușor de ajuns la el. Se spune că a fost sediul primei farmacii din România.

13. Clădirea Primăriei

A fost sediu de bancă și apoi primărie.

14. Catedrala Ortodoxă Mitropolitană

Este o clădire impozantă, construită vis a vis de Facultatea de Teologie

15. Casa cu Cariatide

”Cariatidele”sunt statui reprezentând femei, cu rol de coloană, de susținere. Ajungi la acest obiectiv mergând spre Catedrala Ortodoxă.

16. Zidurile Cetății

Firesc, au avut rol de apărare a orașului. Alarma era dată de bătaia clopotelor Bisericii Evanghelice

17. Turnul Olarilor

18. Turnul Archebuzierilor

19. Turnul Dulgherilor

toate trei construite pe lângă Zidul Cetății, constituiau o linie suplimentară de fortificații.

20. Aleea Celebrităților

Între Zidul Cetății și Cele trei turnuri, unde personalități culturale sau politice au stelele lor, un fel de Walk of Fame local.

21. Turnul Gros

Locul unde a funcționat primul teatru din Sibiu.

22. Filarmonica de Stat - Sala Thalia

Loc unde se țin spectacole muzicale.

23. Muzeul de Istorie Naturală

În apropierea clădirii Filarmonicii, este celebru pentru numărul foarte mare de exponate.

24. Palatul Brukenthal

Adăpostește expoziții de pictură și galerii de artă.

25. Parcul Astra

Amplasat în apropiere de Catedrala Ortodoxă Mitropolitiană. Un părculeț unde sunt amplasate busturile lui August Treboniu Laurian și al lui Timotei Cipariu.

26, . Biserica Evanghelică ”Sântul Ioan”

Lângă parcul Astra, este o clădire frumoasă.

27. Biserica Reformată

Multe dintre aceste clădiri se pot vizita, altele, doar admira pe dinafară.

Că veni vorba, ca să nu stăm pe afară, ne-am cazat la:

Guest House Casa Baciu

Rezervarea am făcut-o cu mult timp înainte, de pe celebrul sait.

Pensiunea este pe strada 9 Mai nr 29.

Nu este ceva spectaculos dar oferă curățenie, personalul este foarte amabil.

Are principalul avantaj că ajungi imediat în centru Sibiului, ceea ce ne-a interesat în primul rând. Oferă și loc de parcare, ceea ce nu e deloc puțin lucru.

Camera este micuță, cu baie, dar oferă confortul necesar. Prețul este unul atractiv și absolut corect față de ceea ce oferă.

Pentru cei cazați aici oferă și posibilitatea unei bucătării echipate cu tot ceea ce este necesar și a unei săli unde, cei doritori, pot servi masa.

Că veni vorba de servit masa, în Sibiu n-o să mori de foame din acest motiv.

Am mâncat de prânz la ”Grand Plaza”, un restaurant nu foarte ochios dar mâncarea este foarte bună iar servirea promptă. Deși am comandat menu de post, de fiecare dată am fost extrem de mulțumiți. Dealtfel, la ora prânzului și a cinei, restaurantul este aglomerat, ceea ce spune că lumea este mulțumită.

Am mai abuzat de serviciile terasei ”Casa Frieda” și am fost, deasemenea, mulțumiți.

Dealtfel, ca să-ți omori nervul foamei, atât în Piața Mare cât și în Piața Mică veți găsi numeroase terase, gogoșerii sau covrigării, de unde să-ți iei niște fleacuri cu care să-ți păcălești senzația de” 'fârșală” datorată foamei.

Acuma, n-aș fi fost la Sibiu dacă, în dimineața zilei de sâmbătă, n-am fi ajuns la

1. Păltiniș

Deși nu mai era zăpadă, stațiunea era destul de aglomerată. Oricum, suficient de aglomerată pentru ca instalația de telescaun să fie funcțională.

Sibiu - Păltiniș este relativ scurtă, sunt vreo 35 de km, drumul este ok! Nu foarte bun ci OK.

Am avut bucuria ca, imediat după ce am ajuns în Păltiniș să găsim pe sub peticele de zăpadă rămase netopite brândușe. Multe brândușe.

2: Rășinari

Drumul spre Păltiniș trece prin Rășinari.

Sat specific ardelenesc, cu străzi înguste, mărginite de curți cu garduri și porți înalte, tip cetate.

Rășinari se laudă cu faptul de-a avea mai multe clădiri interesante de văzut, biserici, troițe și, în plus, casa unde s-a născut Octavian Goga și cea a lui Emil Cioran.

De biserici n-am avut chef, deși pe lângă una treci cu șoseaua, iar la cele două case n-am găsit pe nimeni. Asta e, n-am avut noroc!

3. Dumbrava Sibiului

Este cel mai mare muzeu în aer liber din Europa, acoperind o suprafață de vreo 96 de ha.

Dacă obosiți să mergeți atâta de mult, nu-i nimic, puteți să închiriați biciclete sau, dacă chiar nu mai vreți să vă plimbați, vă veți putea opri la unul dintre multele restaurante de acolo sau, mai simplu, vă veți putea așeza pe una din bîncile înșirate pe aleile ce ocolesc lacul.

Muzeul Civilizației Populare Tradiționale ”ASTRA” încearcă să păstreze autenticul spirit românesc. Veți avea ocazia să vedeți construcții de pe întreg cuprinsul României, am găsit și vreo două case din Vrancea.

Impresionează prin faptul că sunt amplasate în plină natură, te aștepți ca din acele case să iasă proprietarii lor, așa cum era la data când au fost construite, acuma vreo sută de ani în urmă sau, poate mai mult.

Construcțiile nu se limitează doar la case de locuit ci și la clădiri ce adăposteau instalații industriale, alimentare sau de adăpostire a alimentelor, biserici, hanuri sau clădiri unde se produceau instalații, care atestă inventivitatea tipic românească. Și o să vedeți că strămoșii noștri nu locuiau în găuri de șobolani.

În parc se oferă vreo 10 variante de vizitare, un traseu durând undeva, la două ore, depinde de pasul fiecăruia.

Prețul de intrare este de 25 de lei de persoană, sumă la care am mai plătit vreo 12 lei pentru o broșură care să-ți spune ce și cum este acolo. Este un must see al zonei, recomand să-l vizitați, cu toată deschiderea!

Duminică am plecat din Sibiu, spre casă. Drum lung, de vreo 400 de km, dar, chiar și-așa, tot n-am putut să nu trecem prin:

1. Porumbacu de Sus, la Valea Zânelor.

Se ajunge relativ ușor, drum asfaltat- coală de hârtie.

Se plătește bilet de intrare și astfel poți să vizitezi Castelul, în fapt o construcție din lut și paie, decorată în stilul poveștilor din Frații Grimm.

În plus, poți să cumperi dulciuri sau răcoritoare ori alte alcoale de la chioșcurile amplasate pe malul apei.

Nu trebuie să aveți cine știe ce așteptări dar, sincer, locul merită vizitat. Nu mai rețin suma pe care-am plătit-o pentru a intra dar nu a fost ceva să te înțepe inima.

2. Ruinele Abatiei Cisterciene de la Cârța

Abatia este o fostă biserică, întemeiată pe la începuturile anilor 1200. A avut o istorie agitată, fiind închisă pe vremea lui Matei Corvin. Apoi, turcii și tătarii au năvălit în acele locuri și au incendiat construcția, lăsând-o în ruine.

A fost readusă la viață de sașii din Cârța și Apoș, în prezent fiind biserică evanghelică.

Biletul de intrare costă 3 lei, cheia se ia de la oficiul parohial de lângă. Doar că noi, fiind în ziua de 21 aprilie, cea în care catolicii serbau prima zi de Paște, chiar nu am vrut să deranjăm și am făcut doar câteva fotografii de peste gard.

Am rămas tare impresionat de curățenia din Cârța, era o zi extrem de luminoasă și caldă, rondurile din micul parc din vecinătatea abatiei erau pline de lalele deschise.

Gata, am terminat de povestit despre periplul nostru. Reiterez ideea că nu s-a vrut vreun ghid de urmat. Poate c-a fost obositor să mă urmăriți. Postările nu s-au vrut pentru punctaj PMA, de aceea am scris despre toate obiectivele vizitate și nu am făcut miniepisoade, nu de alta dar nu cred că v-ar fi interesat să vă spun cât m-a costat pe mine ”Tador”-ul cumpărat de la o farmacie din Piața Mare din Sibiu, doar fiindcă mă durea îngrozitor mâna opărită cu ulei încins.

Deși am promis că nu o să vă mai stresez, iacă, peste vreo săptămână o să vă bâigui despre Chișinău și ce este pe lângă... Nu am mari emoții, cei care nu vreți, nu-mi deschideți pagina, iar cei care-ați făcut-o din greșeală, sus, în colțul din dreapta al ecranului, aveți un X, într-un pătrățel roșu. Apăsați pe acel x și ceva minunat vi se va întâmpla ! Încercați, nu îngrașă!!!

Altfel, o primăvară frumoasă s-aveți! Și, până ne-om mai citi, haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 09.05.19 10:44:18
Validat / Publicat: 09.05.19 12:23:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 2410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Sibiu. Parcul Astra

[09.05.19 12:23:10]

@Yersinia pestis:

Că veni vorba, ca să nu stăm pe afară, ne-am cazat la: Guest House Casa Baciu

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nelu73
[09.05.19 15:19:35]

Bună, am citit cu placere acest rewiev eu sunt din jud Sibiu și stiu bine Sibiul, desi nu doriti eu spun ca merita sa fie un mini ghid pentru cei care nu au fost niciodată în Sibiu, Păltiniș sau împrejurimi.

O zi buna va doresc !

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.05.19 16:41:54]

Reiterez ideea că nu s-a vrut vreun ghid de urmat.

Ei, să știi, ai reușit chiar contrariul, adică un mini ghid autentic, cu o trecere în revistă a celor mai importante puncte turistice de interes din Sibiu și împrejurimi, fără abundență de descrieri și date tehnice sau istorice, dar cu un minim conținut de informații, utile și suficiente să te stimuleze a alege sau nu să vizitezi oricare din locațiile prezentate.

Chiar mi-a plăcut!

[09.05.19 17:57:58]

@nelu73: Întotdeauna mi-a fost frică de penibil!

În nemernicia mea m-am gândit că ar fi de neconceput să învăț eu, vrâncean autentic, pe alții ce să vadă în orașe unde ajung întâmplător.

De aici rezerva de a mă erija în vreun ghid turistic.

Plimbările mele în Sibiu s-au făcut cu GPS-ul în mână, dar, nu m-am simțit păcălit ci foarte mulțumit c-am ajuns acolo!

La fel cum mă simt bucuros pentru vorbele-ți bune la adresa a ceea ce scrisei, mulțumesc!

[09.05.19 18:08:12]

@mariana. olaru: Sărut mâna!

Sincer, nu credeam că ai să mai citești ce scriu, mai ales după conversația noastră pe PM.

Mă bucur că-ți plăcu ce scrisei, ba, zău de te mint, chiar m-am gudurat sufletește pentru laudele-ți!

Acuma, nah, trebuie să recunosc că, înainte de vizita-n Sibiu am stat atârnat de net să văd ce și cum. Doar că m-am gândit că v-aș enerva, rău de tot, să scriu în stilul doct, adică un copy-paste de pe Wikipedia!

Și, clar, să știi că n-am uitat că ți-am promis într-un PM că n-o să mai scriu pe AFA, doar că, uite, de la câteva zeci de review-uri pe an am redus la câteva, cel mult zece. Bine, zece e mai mult decât nimic dar, nah, îmi place și mie să bârfesc. Și, dacă e s-o fac cu tine, cu atât mai mult! Pe notele tale, alea ca la patinaj! ????

Sărut mâna! ????

[09.05.19 18:14:43]

@webmasterX: Nu, nu voi scrie nici un alt review despre cazare sau locuri de mâncat din Sibiu! Este un oraș cu atât de multe oferte încât orice aș scrie ar fi inutil!

Și, nu , nu e încăpățânare, te respect mult, doar că Sibiu e un oraș prea mare ca să aștepte descrierea mea făcută unui loc de cazare !

OK ?

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.05.19 19:55:05]

Yersinia pestis

Mulțumesc pentru răspunsul binevoitor! Dar să știi, conversația noastră de pe PM o socotesc doar un ”hurried passage” și la propriu și la figurat, căci din pricina grăbitei mele plecări în Turcia la acel moment, n-am putut să continui dialogul, ca să lămuresc unele aspecte ale discuției care lăsau loc de interpretare, iar la întoarcere am considerat tardiv să mai răspund ultimului tău mesaj.

Cum ți-am mai spus, apreciez postările tale, așa că mă bucur că ai amânat ”punerea în operă” a hotărârii de a nu mai posta nimic pe AFA. Eu una aștept cu interes și povestea promisă despre călătoria în Republica Moldova

micutzu
[09.05.19 19:55:57]

E OK asa mestere. Citit si votat cu placere.

Zoazore
[09.05.19 20:22:39]

@Yersinia pestis: Bueyyy, Consule, dară mersărăți ceva! Atâtea locuri vizitate în trei zile... hai, două pline, că mai și dormirăți, mai și mâncarăți...

Și-ați mai avut și noroc la greu! Acu, nema vizită la Sibiu, că-i plin de meșteri mari (la câte capete luminate pe-acolo, iluminatul stradal e de prisos! )

Tare frumos e ce-ai băsnuit tu, și, ca să știi, io te iau în serios, că nu-mi permit să nu ascult de autorități!

Haidi pa!

[09.05.19 23:22:16]

@Zoazore: Păi, or fo’patru zile, plecarăm de joi dimineață și-ajunserăm acasa duminica, binișor după apus. Pe motiv de Brașov și-al lui centru comercial, că, nah, comerțu ‘ are cârligul lui , mai ales la cucoane și și-a și creat asemenea locuri de pierzanie . Și, la Brașov, ai un’să te pierzi , comercialicește vorbind .

Ei, nu mă iau eu în serios ca “autoritate”, de ce ar face-o alții?! ????

[09.05.19 23:24:28]

@micutzu: Mulțumesc pentru vizită, vot și vorbe! Dacă-ți plăcu, mai am! ????

[10.05.19 00:20:23]

@mariana. olaru: Deși am ieșit în Europa e prima dată când trec Prutul și am, așa, oarecari emoții. În relațiile de serviciu am cunoscut mai mulți basarabeni care m-au impresionat cu caracterul lor. Iar poveștile despre Basarabia spuse de ei mi-au plăcut .

Deci, abia aștept s-ajung ! Nu știu cât de bine voi reuși să redau trăirile de-acolo dar, cert, voi încerca.

Cum, la fel, la toamnă voi scrie despre Tryavna, unde voi ajunge de ziua mea, mi-am oferit plăcerea și bucuria unei noi ieșiri în Bulgaria într-o zonă ce-mi place tare mult, cea de lângă Veliko Tărnovo. Am rămas tare plăcut impresionat de acea zonă !

Deci, pe anul ăsta voi mai scrie numai două review-uri, promit! Cei care fac voodoo, lucrați, poate m-opriți !

[23.05.19 18:30:31]

mariana.olaru, micutzu, nelu73, Yersinia Pestis, Zoazore