ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
AUG-2009

Humulesti - Nazdraveniile lui Creanga

Cine nu a citit macar una din povestirile lui Creanga?

Ion Creanga unul dintre cel mai mari scriitori ai generatiei marilor clasici, ne-a lasat imaginea copilariei, prin caracterul ei plin de veselie, de nevinovatie, imaginea copilariei de pretutindeni si de oricand.

Inca de la intrare, te intampia statuia scriitorului, care parca priveste fiecare persoana care "ii calca" curtea.

Intrarea scundă este adăpostită de ploile repezi printr-o prispă lată de câteva palme. La intrare, in prima camaruta, te intampia pozele lui, cu manuscrise vechi, iar pe perete pricipalele date din cursul vietii sale.

Exponatele prezentate sunt caracterizate de simplitatea, bunul simţ şi modestia proprie ţăranului moldovean, generând un puternic sentiment de pioşenie, nu numai pentru ceea ce reprezintă ele faţă de amintirea lui Ion Creangă, ci pentru că ele sunt mărturii autentice ale tradiţiei populare a locuitorilor din această parte a ţării.

Nu poti sa nu te intrebi cum in singura camera a casei puteau locui atatea suflete si sa observi ca obiectele erau foarte mici. Puteai vedea, prinsi de soba, smotocei pisicii, care parca dau o pata de culoare camerei, sa observi patul in care poate dormea Nica, sa observi ulcioarele de apa, soba si masuta, razboiul de tesut si nu in ultimul rand, pe pat, o copaie acoperita cu o paturica, in care, candva a fost leganat chiar Nica.

Langa casa memoriala exista un parc tematic care prezinta cateva din operele scriitorului.

Am plecat de acolo cu amintiri frumoase si cu gandul la copilarie.

Trimis de viviv in 08.06.10 15:36:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 3324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viviv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Humulesti - Casa memoriala Ion Creanga - poarta
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

magdalena
[08.06.10 16:27:52]

Uite cum sunt eu pe urmele tale si asta pentru ca tu ai fost pe urmele mele... , in multe locuri in care ai fost tu au trecut si pasii mei.

Si pe mine m-a minunat cat de mica e casuta si toate cele.

Nu mai stiu daca se platea taxa pe fotografii.

[08.06.10 16:47:04]

mutat la 'Casa memoriala Ion Creanga [Humulesti]'; sters dublura introdusa de autoare

Costi
[08.06.10 22:57:14]

Am aceleaşi observaţii ca la review-ul despre cetatea Neamţ. Frazele sunt copiate de pe diferite site-uri.

De exemplu, fraza paragrafului 5 se găseşte pe cel puţin 20 de site-uri, acum şi pe amfostacolo. ro.

Prima propoziţie din paragraful 4 este şi ea pe mai multe site-uri, dar probabil sursa este ro. wikipedia. org.

valimi
[09.06.10 08:51:39]

Neaparat trebuie sa merg acolo cu fetita mea, ea este "fan" povesti de Ion Creanga, cand va vedea scenele expuse cu personajele din povestile ei preferate, greu imi va fi sa o mai iau de acolo...

Cand am fost eu ultima oara acolo nu era atat debine organizat, nu exista parcul tematric, aveai chiar impresia ca intri in casa omului si cand el este plecat la camp, doar in casa propriu-zisa erau toate asezate asa cum le stiai din carti.

Costi, cred ca muncesti degeaba.

webmasterXY*
[09.06.10 09:54:04]

Nu chiar degeaba. Din pacate, (?) trebuie sa retrag si aici cele 1000 de PMA date de catre program, automat.

Si sa atrag atentia lui @viviv ca e pacat sa piarda puncte din neglijenta. Chiar este asa greu sa spuna ca s-a inspirat din [...] si din [,,,]?! Oricum, in cazul continuarii acestei practici, se pot retrage si procente din punctajul total acumulat (inclusiv din voturi!) si chiar ar fi pacat.

Costi, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂCasa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești]: