ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
AUG-2009

Cetatea Moldovei

Cand ne indreptam spre manastirile Moldovei, aproape de orasul Piatra Neamt am vazut de pe sosea o cetate... apoi un indicator catre Cetatea Neamtului.

Drumul pana la cetate este greu... asfaltat, prin padure, urci continuu... de mi-a trebuit 2-3 opriri pe banca.

Cetatea Neamtului este ridicata de catre Petru I. Aici au fost descoperite monezi de arginti si materiale de pe vremea sec XVI. Dupa perioada de glorie a lui Stefan cel Mare, cetatea continua sa joace un rol important in sistemul defensiv al Moldovei, in timpul domnitorilor Bogdan al III-lea, Stefanita si Petru Rares, in cele doua domnii ale sale.

Zidurile cetatii impresioneaza cu maretia lor, de sus poti admira o priveliste uluitoare.

In interiorul cetatii cele mai atractive incinte sunt sala de sfat şi judecată, sala armelor, inchisoarea...

Pe lângă fotografii sau copii după documente vechi în care se face referire la cetate, poti vedea obiecte care reînvie atmosfera din vremurile trecute, când cetatea era locuită, poti vedea bani, poti vedea inchisoarea care este la fel de interesantă cu atât mai sugestivă prin prezenţa a patru răufăcători, legaţi cu lanţuri. Este o incapere intunecoasa si rece.

Trecând pragul sălii de sfat şi judecată, sunt scaune şi o masă lungă, din lemn iar pe pereţi, sunt expuse săbii, suliţe si alte obiecte din acea vreme.

Deasupra închisorii, se află camera de provizii unde sunt depozitate recipiete de diferite dimensiuni şi sala de mese.

Dupa inca cateva fotografii pe podul de lemn cu picioare inalte de piatra de la intrare, am plecat.

La baza cetatii era un domn care picta pe scoarta de copac, diferite teme... ne-a placut "Capra cu 3 iezi", pe care am cumparat-o fetitei noastre.

Am plecat cu gandul, ca peste ani vom reveni.

Trimis de viviv in 08.06.10 09:58:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 2255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viviv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cetatea Neamt - podul de legatura
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

magdalena
[08.06.10 10:17:46]

Am vazut si eu Cetatea Neamtului acum 8 ani, dar nu imi amintesc de bani si de raufacatori... , ori poate am avut eu orbul gainii! Unde sunt expuse toate acele obiecte?

Eu imi amintesc exteriorul cetatii si, intr-adevar, drumul obositor pana la ea.

Daca e de data recenta bravo lor ca au incercat sa reinvie atmosfera vremurilor trecute!

[08.06.10 10:46:25]

mutat la sectiunea deja existenta pe site dedicata acestui obiectiv.

biancuta
[08.06.10 13:59:05]

Cetatea Neamtului merita vizitata! Inca nu am reusit sa ajung in zona, dar e trecuta in lista!

Costi
[08.06.10 21:18:56]

Iniţial, m-am gândit că ai mai învăţat să scrii un review, faţă de cele anterioare şi eram gata să-ţi dau votul.

Din păcate pentru tine, la o citire mai atentă mi-am dat seama că ceea ce ai scris este o compilaţie, cu fraze luate de ici-colo, ceea ce explică şi faptul că acestea nu pra se leagă. Mai ales că unele sunt scrise cu diacritice, altele nu, ceea ce arată că ele provin din surse diferite.

Nu am stat să caut prea mult, pentru că nu am timp de pierdut, dar deja fraza

am găsit-o pe vreo trei site-uri, inclusiv un blog.

Păcat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmasterXY*
[08.06.10 21:43:27]

Din păcate, trist şi adevărat... PMA retrase, pentru impresii inspirate, fără specificarea sursei.

sbacau
[10.06.10 18:01:12]

ce este adevarat la acest rw - faptul ca intr-adevar a fost recent (anul trecut) renovata si facute o multime de completari, camere noi, figurine, etc. A fost al meu ficior acum o saptamana si mi-a povestit, anul trecut vizitind-o impreuna. A vazut o multime de schimbari in bine.

gabriela33
[16.08.10 16:43:41]

Piatra Neamt sau Tg Neamt?

biancuta, Costi, gabriela33, magdalena, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cetatea Neamțului: