ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2019
ÎNSCRIS: 02.05.19
MAY-2019

Extrem de nemulțumit

Gust amar

As vrea sa va spun ca am ramas cu un gust amar la plecare din stațiune deoarece cu 10 min. înainte de a pleca spre casă, după ce dusesem bagajele la masina ne-am mai întors să mai verificam odată camera, observând de la balcon că tocmai se oprise în dreptul mașinii noastre o masina de ridicări auto. Am fugit intr-un suflet până jos, nemaiprinzandu-i pe acei indivizi. Norocul nostru a fost ca masina a fost parcata aproape lipită de un gard, aceștia neputând să pătrundă sa-i puna acele corzi cu care agață masina de macara, asa că au luat masina din spatele nostru care era parcata la o distanță de circa 30 cm. de gard.

Mentionez că în locul în care masina a fost parcata, nu era nici un semn care interzice oprirea. Semnul cu oprirea interzisă era amplasat pe celălalt sens de mers.

In concluzie am rămas cu un gust amar vis-a-vis de această situație mai ales că am întrebat la receptie unde parcam masina, locurile destinate parcarii fiind ocupate și insuficiente (12 locuri de parcare marcate la un hotel de 14 etaje), aceștia mi-au spus că o pot lasa acolo, dar s-ar putea să o gasesc zgariata. Nu am mai gasit un alt loc disponibil, nici contra-cost, așa că am lasat-o acolo.

Nu cred că o să mai revin vreodata in această statiune. Poate o să înțeleagă odată și bulgarii că fără turiștii români s-ar putea să rămână fără locuri de muncă pe viitor.

In rest despre hotel pot spune că am avut o cameră frumoasa cu vedere spre mare așa cum am rezervat-o.

Restaurantul nu pot sa spun ca este de 4 *. Puține sortimente de mâncare, pentru copii nu prea aveai ce sa le dai de mâncare decât la masă de dimineață, la barul din restaurant un barman nesuferit, orice cereai se uita urât, se face că nu înțelege, te punea să aștepți... să vadă dacă dai bacșiș.

Mergeți în altă parte, în altă țară dacă vreți să vă simțiți în vacanță, nu să stați cu grija ca va ridică masina...

Multumesc.

Trimis de NicoletaL in 02.05.19 21:37:37
Validat / Publicat: 02.05.19 22:36:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 1701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NicoletaL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.19 22:33:50]

@NicoletaL: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 87&ridAnt=93311

Dragoș_MD
    [02.05.19 23:16:32]

@NicoletaL:

OK, atunci aș dori să menționez și eu câteva lucruri:

- strada pe care e situat hotelul este una cu sens unic, așadar nu are cum să fie un semn de circulație „pe celălalt sens de mers”;

- la începutul străzi și la jumătatea acesteia sunt semne care interzic oprirea și au și plăcuță care avertizează că mașinile oprite neregulamentar sunt ridicate;

- la capătul străzii era o parcare cu plată (pe termen lung), iar dacă aceea era plină, mai sunt câteva în toată stațiunea.

E drept totuși că e o stațiune cam „înghesuită” și majoritatea hotelurilor au locuri de parcare mult sub capacitatea totală de cazare. Dar acestea au fost gândite astfel pentru turiștii ce vin din Europa de vest sau centrală care sosesc la Varna cu avionul, apoi la hotelurile lor cu autocare.

Bulgarii nu cred că se vor plânge prea curând de lipsa turiștilor fie ei români, ruși sau nemți ori alte neamuri. Și chiar autohtoni.

În ceea ce-i privește totuși pe ai noștri... dacă sunt în stare să reziste ei chiar și pe litoralul nostru, atunci nici din Bulgaria nu-i văd eu plecați prea repede.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.05.19 13:04:37]

@NicoletaL:

Greu de crezut că nu existau locuri de parcare în staţiune în perioada menţionată, în condiţiile în care doar un număr redus de hoteluri şi-au deschis porţile pentru Paşti şi 1 Mai.

Ai preferat varianta cea mai comodă, aceea de a lăsa maşina foarte aproape de hotel, bucurându-te că ai economisit 10 leva/zi costul parcării, clar specificat la momentul rezervării. Evident, dorinţa de a "economisi" nişte bănuţi putea să te coste mult mai mult şi să fi văzut atunci "gust amar" .

Nu cred că ai reuşi să petreci un minisejur la hotel de patru stele cu all inclusive în vreo altă ţară cu doar 500 lei

Variantele sunt simple: fie alegi un hotel care să ofere parcare gratuită, sunt puţine, dar există şi în Nisipurile de Aur, fie PLĂTEŞTI pentru parcare, lăsând bonul la vedere pe bordul maşinii şi te bucuri de vacanţă, fără nicio grijă.

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Hotel: