ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 26.01.09
AUG-2008

Mont Blanc - aproape de cer...

Pentru mine faptul ca am ajuns acolo a fost o proba de curaj, avand in vedere raul de inaltime de care sufar! Insa mi-am luat inima in dinti si nu am regretat nici o secunda pentru ca aventura a fost de vis! Am plecat intr-o dimineata din Elvetia, unde eram cazati, am ajuns pe la ora 11 la Chamonix. Drumul prin munti destul de palpitant, urcai pe niste sosele inguste fara parapet pe partea cu prapastia...

Ne-am asezat la rand la bilete intrebandu-ne pana in ultimul moment daca urcam sau nu... mie mi-e frica si de telegondola de la Piatra Neamt, iar aici urcam la 3800 m!!! Am venit echipati de acasa, stiam ca e frig sus (aveam geci groase si bocanci, desi afara era soare si cald) !

Urcarea se face in doua etape - mai intai pana la Plan de Aguile (un traseu scurt) si apoi, pana in varf se merge pe fir - fara nici un stalp!!! Imaginati-va un fir de aproape 3000 metri intins intre doi stalpi cu o diferenta de nivel de vreo 2700 m!!! Sper sa fie edificatoare imaginile pe care le voi atasa! Ne documentasem bine inainte, vazusem filmuletele de pe site-ul oficial, dar realitatea avea sa depaseasca toate asteptarile! In a doua telecabina am intrat printre primii si ne-am postat langa geamul din fata - nevazand prea bine distanta dintre punctul de plecare si locul unde urci parea mai simplu!

Urcarea a fost destul de rapida si lina, nu realizai viteza cu care urci decat in momentul intalnirii cu telecabina care coboara si care trece ca racheta pe langa tine (viteza e cam de 12 m/s pentru o cabina, insumat trec una pe langa alta cu 24 m/s) ! In ultima parte a ascensiunii, cand telecabina trece pe deasupra unor crevase de gheata, se petrece un fapt straniu, pe care unii il cunosteau din experientele anterioare - telecabina merge tot mai incet, se opreste putin, apoi aluneca incet inapoi... zici ca pana acolo ti-a fost! Insa unii turisti mai experimentati ne-au linistit, se pare ca asa era de fiecare data!

Odata ajunsi in varf, am fost intampinati de un frig zdravan si un vant pe masura - erau cred ca 5-6 grade cu minus! Iar jos era vara! noroc ca aveam haine groase, manusi si caciuli, si nici cu toate astea nu rezistai prea mult pe afara (noi, se pare, pentru ca mereu ajungeau in varf alpinisti care facusera drumul pe jos! ). In interiorul complexului erau zone de iesire spre traseele montane cu avertismente clare ca de la linia respectiva incolo te aventurezi doar daca esti echipat si pe proprie raspundere! I-am privit cu interes si admiratie pe cei care se pregateau de coborare (incaltarile aveau crampoane metalice, se legau intre ei cu corzi... nu era o zona in care sa te joci) si am ramas im perimetrul alocat noua.

Dupa o pauza de cafea si o gustare am descoperit un lift sapat in stanca ce te urca la nivelul urmator - peste 4000 m... luam liftul si sus descoperim o priveliste de vis! Imaginea Chamonix-ului printre nori seamana cu ceea ce vezi din avion! Iar complexul din care tocmai plecasem era impresionant! Ce au putut construi oamenii in varful muntelui!

Se mai putea pleca cu o telegondola mica deasupra marii de gheata (La mer glace) dar noi nu am fost - era destul de tarziu, trebuie sa pleci de jos dimineata pentru ca telegondola trece in Italia - la Helbronner, si daca nu ajungi la timp ramai acolo peste noapte). Acesta este un motiv solid sa revenim aici intr-o zi!

Am stat cateva ore bune sus, timpul a trecut pe nebagare de seama... incepuse sa se lase o ceata densa si am decis sa coboram... coborarea parca a fost mai simpla... iar cand am ajuns jos in Chamonix eram deja mandri de isprava noastra!

Dupa o pauza scurta am luat drumul inapoi spre Elvetia, nu voiam sa ne prinda noaptea pe serpentinele acelea. Am oprit pentru masa intr-un orasel incantator de pe malul Lacului Leman - Montreux, de unde voi atasa cateva imagini chiar daca nu fac parte din subiectul acesta!

Nu stiu pe ce munti voi mai avea ocazia sa urc vreodata, dar merita sa ajungeti aici macar o data in viata!

Trimis de Irina1974 in 07.06.10 18:06:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Strasbourg, Nisa

VIZUALIZĂRI: 4898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Telecabina de pe al doilea tronson- firele pe care le vedeti ajung dintr-o bucata pana sus in varf!!!!!!!!!

[07.06.10 19:49:30]

Irina, sper sa-ti placa melodia atasata, in caz contrar putem schimba!

Costi
[07.06.10 20:46:22]

Ai descris foarte plastic urcarea pe Mont Blanc, aştept pozele ca să-mi fac o imagine completă.

M-ai surprins însă cu o formulare pe care nu a mai întâlnit-o până acum:

... timpul a trecut pe nebagare de seama...

Eu ştiam de expresia:

... timpul a trecut pe nesimţite... ,

dar omul cât trăieşte, învaţă!!!

Aţi fost cu maşina personală, sau cu alt mijloc de transport?

În orice caz, un loc ce merită vizitat şi un review ce merită citit!

Unde aţi stat în Elveţia?

Alina Morar
[07.06.10 21:49:30]

Pozele imi plac la nebunie.

Si de la mine ai un super vot.

[07.06.10 22:33:29]

Multumesc pentru aprecieri!

Webmaster, multumesc pentru melodie!

Pentru Costi

Da, am fost cu masina. Iti ofera o libertate de miscare pe care nu o ai cu nimic altceva. In Elvetia am stat la Murten, voi scrie un review si despre acel loc superb.

In prima fotografie se vede cablul acela de 3 km intins intre doi stalpi... nu sunt inginer si probabil de asta nu-mi explic cum sta acolo si mai transporta si o telecabina masiva!

Cu expresia respectiva... sigur nu imi apartine, in momentul cand scriam am simtit-o ca pe un ecou al lecturilor din adolescenta... nu-mi amintesc de unde, dar am mai citit-o pe undeva.

molko*
[07.06.10 23:16:50]

bravo. O singura mentiune (intrebare). Nu mai imi aduc aminte exact dar parca acolo sus dupa ce urci cu liftul in munte este inaltimea de 3842m (nu acolo e Aguille du Midi?). Nu cred ca se ajunge la peste 4000m.

Pacat ca nu ai avut timp sa mergi si la Mer de Glace. Eu m-am plimbat la picior pe acolo si a fost (in ciuda vremii cainoase) extraordinar de frumos si palpitant in acelasi timp. Un vot.

Cristian_h*
[07.06.10 23:20:41]

splendide poze demne de National Geografic, felicitari Irina!

valimi
[08.06.10 08:44:33]

Citisem un articol foarte interesant despre aceste locuri, ma bucur sa aud ca au fost si de-ai nostri pe acolo.

[08.06.10 08:56:06]

Pentru Molko,

Mea culpa, ai dreptate, m-am mai uitat pe poze odata. Mai este un panou si jos, inainte de lift, unde scrie 3842 m, insa placuta mica de sus tot atat indica. Mi-ai spulberat iluzia ca ajunsesem si eu la peste 4000 m...

Peste Marea de gheata ai mers pe jos? Pentru momentul acela, obiectiv nu a mai fost timp, subiectiv cred ca a fost suficienta urcarea pana la Aguile de Midi!

In telegondolele acelea nu cred ca mai aveam curaj sa ma urc... intre timp lucrurile s-au mai schimbat, m-am mai vindecat de frica de inaltime, si poate, intr-o zi, vom reveni pe Mont Blanc.

Cristian, multumesc pentru aprecieri!

KFZ
[08.06.10 09:43:39]

Bravo Irina1974, pozele sunt grozave,

votat

molko*
[08.06.10 09:50:43]

@irina

Cu mocanita si apoi pe jos.. Iar apoi plimbare pe ghetar cu bocanci si coltari echipati.. vreo 5 ore cred

Valentina69
[08.06.10 11:02:07]

Superb, frumos incantator mi-ai facut o dimineata mai frumoasa. Bravo, mai delecteaza-ne

BOGDAN DSN
[08.06.10 11:35:07]

Excelent review Irina...ma bucur ca ai gasit timp sa scrii ...si pe aici. Impresionante panorame...totul e sa ai vreme buna.Meriti un vot si te mai asteptam cu review-uri frumoase.

Cam costa transportul dus-intors?

[08.06.10 12:27:16]

Multumesc din nou pentru aprecieri!

Molko, nici o sansa pentru mine sa o iau pe jos... poate cu telegondola ...

Bogdan, era cazul sa-mi fac si eu timp sa scriu, dupa ce am "scuturat" putin forumul dupa sugestii privind alegerea unui hotel in Egipt (urmatoarea vacanta).

Legat de drum - depinde pe unde o iei - noi am intrat in Elvetia prin Italia si am iesit prin nord spre Germania. Un drum mai direct, prin Austria e cam 250 euro dus . Bineinteles ca se mai adauga si cazari intermediare, nu poti face tot dintr-o bucata.

Alina Morar, BOGDAN DSN, Costi, Irina1974, KFZ, molko*, Valentina69, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mont-Blanc: