ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 16.04.12
APR-2019

Relaxare in extrasezon

Avand neconsumate voucherele de vacanta din anul precedent, care expira in luna Mai 2019, coloborat cu faptul ca eu asa stiam (eram prost informat) ca saptamana trecuta toata scoala are "saptamana altfel" (de fapt era saptamana altfel doar clasele mici) am pus mana si-am facut o rezervare de 4 nopti la Hotel President & Spa din Baile Felix.

Hotel Presindent & Spa face parte dintr-un complex de 3 hoteluri, pe langa el mai fiind Hotel President precum si Hotel Aqua President si cu "celebrul" Aqua Park President, locul de balaceala al celor 3 hoteluri.

Pentru 4 nopti am platit 2.050 ron, asta insemnand acces peste tot la Aqua Park-ul complexului – vezi impesii aici + demipensiune pentru 2 adulti + 1 copil de 12 ani - care fie vorba intre noi a platit 3/4 din pret, deci nu era gratis.

Am ajuns la receptie la ora 13:00, cazarea s-a facut imediat, in maxim 5 minute am primit 3 ceasuri de acces + o cartela pentru camera, la receptie ne-au intrebat cum dorim sa luam masa, asa ca pe langa micul dejun am optat pentru masa de pranz, pe considerentul ca seara oricum iesim la plimbare si mancam in Baile Felix sau in Oradea.

Am primit camera 2308, etaj 3 cu vedere spre parcare, intrarea principala si spre Hotelul President, camera foart mare, un pat matrimonial + 1 fotoliu rabatabil, curatenie ireprosabila la primirea camerei. Baie mare, luminata cu dus modern... cu alte cuvinte o camera pentru un hotel de 4* asa cum se vrea President & Spa

Masa... in primele 2 zile am servit masa (mic dejun + pranz) la restaurantul hotelului President, un restaurant modern asa cum se vede si-n poze, de miercuri toti cei cazati la Hotel President & Spa am trecut cu servirea mesei la Hotel Aqua Park... o cantina, nu avea nici o treaba cu o sala de mese a unui hotel de 4*.

Mancarea, din pct de vedere al meu si al familiei mele a fost OK, la ambele restaurante.

Mic dejun: oua fierte si ochiuri de ou/omleta, carnati prajiti, crenwusti fierti, 2-3 feluri de salam/sunca, rosii, castraveti, un fel de cascaval - sub orice critica (de la supermarketuri luat la metru), telemea de vaca - bunicica, masline, salata de icre, zacusta, smantana, iaurt... colt cu mancare de post, iar ca desert aveau turta dulce + cozonac... per total un mic dejun foarte ok.

Pranz – de 4 ori am servit masa de pranz, 2-3 ciorbe bune, in 3 zile din cele 4 era fasole batuta iar langa ciolan de porc, mamaliga 4 din 4 zile, tocanita de porc, gratare de porc, sniter vienez, snitel de porc/pui, mazare sote, tot felul de cartofi, de la cei prajiti pana la cei frantuzesti, sa nu mai spun de nelipsitul piure + desert.

Bauturi: cafea la expresor, suc la dozator, apa plata + minerala, lapte cald + rece la micul dejun iar seara aveai si bere la halba.

Intr-o seara, fiind epuizati de la atatea bazine am hotarat sa luam cina la ei, asa ca am scos din buzunar 130 ron (50 adult+30 copil) si am beneficiat de bufetul suedez unde pe langa cele descrise mai sus erau si mici + bere la dozator. Daca era sa mergem sa mancam in statiune sigur ieseam mai ieftin dar fiind obositi am preferat comoditatea si am scos din buzunar 130 ron... dar nu regretam deloc, doar prezint faptele asa cum s-au intamplat.

Avand acces nelimitat la Aqua Park – impresii aici am fost zilnic, atat dimineata cat si dupa-masa/seara, fiind in extrasezon nu a fost aglomerat deloc.

Cum era si normal are si minusuri, pe mine nu m-au deranjat chiar asa mult dar altii sigur sunt/au fost deranjati (acum sa fim carcotasi):

- halatele de baie le schimba doar daca ceri tu, desi ele sunt ude ca n-ai unde sa le usuci tinand cont ca este extrasezon iar temperaturile de afara nu sunt asa ridicate ca sa le poti usca pe balcon.

- halatele de baie sunt toate doar marimea L si XL, eu fiind un mare (sa nu spun gras) aveam nevoie de XXL iar juniorul avea nevoie de S.

- in camera nu se prea face curatenie, intra face curatenie in baie, schimba sacii de gunoi si cam atat... Pe masuta si pe scaunul din balcon (da, doar un scaun) era un praf dcu ceva vechie acolo.

- diferenta enorma intre cele 2 restaurante, unul de 4 stele cu muzica live iar celalalt o cantina... noroc ca, mancarea a fost ok si-n cantina :) aici este problema cea mai mare, cu marea majoritate a clientilor cu care am vorbit toti s-au plans de modul cum arata sala de mese dupa ce ne-au trecut la Aqua Park.

Per ansamblu a fost o mini vacanta reusita, la un pret acceptabil si daca e sa o repet o vei repeta dar doar 2-3 nopti cazare, dupa aceea incepi sa te plictisesti in extrasezon.

Trimis de resita2009 in 22.04.19 08:26:45
Validat / Publicat: 22.04.19 09:28:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 1063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 cina

[22.04.19 08:55:49]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=93147

[22.04.19 09:24:41]

resita2009AUTOR REVIEW