ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2019
APR-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

încărcat de pe telefon!

E loc de mai bine!!!

Bună ziua tuturor, mi-am propus sa scriu si eu câteva cuvinte din experienta noastra, familie formata din doi adulti si un copil de 8 ani, la aceasta pensiune. Eu, ne mai fiind în Bucovina niciodata, am citit multe impresii de ale turistilor cu referire la unitati de cazare din zonă, si astfel am ales aceasta pensiune, desigur pe baza fotografiilor si impresiilor de pe internet si de aici. Sincer, ma asteptam un pic la mai mult... mi-am facut de acasa o impresie insa aici fiind si petrecand cateva zile, pot spune ca nu a fost exact ceea ce asteptam.

Am ajuns la pensiune seara tarziu, pe la ora 21, dupa zece ore de drum, chinuitor, obositor si foarte aglomerat... Intra-adevăr pensiunea e poziționată mai sus si trebuie sa urci pe un drum destul de rau, o panta destul de mare, dar nu intampina probleme deosebite, decat poate emotional pt. un sofer mai putin experimentat. Am gasit loc de parcare fara probleme si fiindcă aveam rezervare facuta formalitățile de cazare au decurs fara probleme si destul de repede. Am primit o camera dubla matrimoniala, nimic special si nu de 4 stele.

Camera destul de mica, mobilierul cu urme de uzura, curatenie la suprafata, minifrigiderul sau barul cum doriti sa ii ziceti, gol fara nimic in el, un tv. Teletech pe perete, o masuta si doi tabureti, un sifonier in care era o patura si doua seturi de papuci de unică folosință, un pat matrimonial, doua noptiere si un fel de fotoliu langa fereastra, iar pe jos in dreptul patului doua presuri traditionale. Baia mica, cu urme de uzura si aici, dotata cu prosoape, doua sapunuri mici, doua plicuri de șampon si un dozator de sapun... nu am gasit altceva ce s-ar preta pentru 4 stele gen casca dus, betisoare, lotiune corp etc... nu ca le-as folosi neapărat pe unde merg pe ale lor dar cand spui 4 stele si raportezi la alte unitati de aceeași categorie pe unde ai umblat si vezi mari diferențe, te intrebi cum se primesc stelele astea... Privelistea din balcon a mai salvat putin dezamagirea referitoare la aspectul camerei, (pt. mine si fam. mea conteaza foarte mult cum se prezintă camera), vedeam in fata zona muntoasa cu brazi semeti iar in dreapta, manastirea Voroneț, frumos de tot si inaltator. Aici in balcon era un scaun si mare mizerie initial, pana a doua zi, cand am rugat femeia de la curatenie sa mature caci ducem in camera ce era in balcon pe jos... vreascuri, frunze, pene... apoi am vazut si stia si dumneaei ca sus era un cuib de pasari si de acolo era mizeria... Deci per ansamblu conditii de cazare ok, dar repet nicidecum de 4 stele. Am observat prezenta cameristei doar in baie deoarece a schimbat prosoapele, altceva prin camera nu am sesizat sa se fi facut.. nici nu era cazul in mod deosebit...

Pensiunea in sine destul de cocheta, si probabil ca ceea ce face diferența fata de alte pensiuni din zona, e piscina... destul de mare, cu apa calda, cu jacuzzi. Tot aici se gasesc si doua saune, umeda si uscata. Ce e bine de stiut e faptul că trebuie sa iesi din pensiune in spate, urci niste trepte abrupte si asa ajungi la cladirea cu piscina... Acolo cauti pe "cineva" caci la momentul cand am fost noi cazati erau vreo doi, trei angajati care faceau de toate... si la recepție, si in restaurant serveau, si informatii ofereau iar doamna cu curatenia era si responsabila cu piscina... Oarecum neplacut sa iesi de la piscina cu parul ud pe afara, plus ca trebuie sa te imbraci, sa te încalți caci nu iesi in slapi, dress sau halat de baie daca iti aduci de acasă sau daca iti inchiriezi contra cost... cu toate acestea, din punctul nostru de vedere piscina a salvat oarecum situatia generala si ne-am putut bucura de un sejur frumos.

Bucataria a fost ok, restaurantul curat, dar nici aici nu as acorda nota maxima... in primul rand, micul dejun a la carte... nu m-a incantat... preturi foarte mari... si cu toate ca initial am crezut ca avem noaptea de cazare si mic dejun inclus, nu a fost asa... mai apoi la pranz si cina sunt destul de putine variante de preparate, iar sotul meu, care nu e amator de tochituri, grasimi, . si alte mancaruri grele a epuizat lista destul de repede, incat in ultima zi am cautat sa mancam de pranz altundeva... Concluzionând, eu personal am avut inpresia ca aici la pensiunea Popasul Domnesc esti tratat bine pana ajungi iar mai apoi, esti tratat la limita, nici rau ca sa reclami dar nici super bine, ca nu e de unde... Avand in vedere cele 4 stele pe care le afișeaza si preturile pe care le practica eu zic ca ar fi loc si de mai bine.

Imprejurimile de vis, merita sa vizitati zona, si daca s-ar intelege si la noi ca nu e suficient sa ceri niste bani, ca trebuie sa pui suflet, implicare si respect pentru clientul care iti calca pragul... sa se simta ca e binevenit acolo... am merge cu turismul in directia buna...

Va doresc tuturor, sejururi reusite, alegeri inspirate si cat mai multe experinte minunate la noi in tara... nu de alta dar ca sa se vada ca si la noi se poate...

Trimis de toni80 in 21.04.19 23:29:38
Validat / Publicat: 22.04.19 01:30:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 3056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toni80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Piscina.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

Cip80PHONE
    [28.02.24 09:51:50]

@toni80 :Buna ziua,

Noi am avut rezervare in februarie 2024, rezervare platita cu 1 luna inainte. Cand am ajuns am constatat ca era santier acolo pentru extinderea cladirii piscinei. Accesul se face efectiv pe santier printre betoniere, apoi prin subsolul unde sunt centralele termice si instalatiile, un pericol pentru copii! Piscina este mediocra, probabil este o greseala de proiect, pardoseala din jurul acesteia fiind deosebit de lunecoasa. In decurs de 1 ora mai multe persoane au alunecat! Ma mir ca ca nu au fost accidente grave pana in prezent. Era un covoras albastru probabil in acest scop - antialunecare... Baia avea mucegai pe tavan. Pentru 700 lei / noapte mi s a parut mult!

Cip80
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Popasul Domnesc: