ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2019
2 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

O vacanta total ratata – Hotel Akroyiali (fost Germany) - Olympiada

Intentia initiala a fost sa mergem in Thassos, eu voiam Limenaria. Nu am reusit sa gasim locuri disponibile intr-o locatie care sa ne convina, asa ca am acceptat sa ni se prezinte de la agentie variante in zona continentala.

Doamna agent de turism responsabila de Grecia ne-a recomandat calduros Hotel Germany din Olimpiada. Nu am gasit nici un review convingator nici despre zona, nici despre hotel; imi amimtesc destul de vag ca am citit impresiile unui domn care mergea acolo de cativa ani pentru linistea zonei. Noi ne doream liniste in sensul ca sa nu fie aglomerat, dar sa fim in civilizatie. Insa tot doamna de la agentie ne-a convins ca a fost personal acolo in mai (in trecere) si a mancat cu familia intr-o dupa amiaza, ca locul este superb, mancarea excelenta, iar gazda deosebit de primitoare. Fiind agentia unui cunoscut si fiind recomandata direct de patron, am zis sa merg pe incredere, si foarte rau am facut. Sunt dezamagit si pentru ca agentia e una destul de mare si de renume si am mai mers prin ei in utlimii 15-20 ani de cand ne stim:(

La fel ca in contracte, trebuie sa definesc de la inceput termenii folositi. Deci voi numi in continuare la aceasta locatie “Hotel”, asa cum i-au spus ei, desi e departe de a fi hotel sau pensiune. Nu au receptie, sau hol, sau orice tip de zona de relaxare sau unde sa poti sa stai sa ii astepti pe ceilalti daca ai coborat cumva mai devreme. Dar poti sta in picioare in strada sau pe faleza. Iesirea din hotel se face direct in strada, cu vedere la tomberoane, pe langa care trebuie sa treci de fiecare data cand mergi sau vii de la plaja – atasez poze cu tomberoanele si cu aleea plina de mizerii dintre hotel si plaja. Sunt printre putinele poze pe care le-am facut aici, din pacate asta e imaginea cu care am ramas si care m-a impresionat (negativ, evident).

Tot in picioare in strada au avut loc si discutiile initiale de cand am ajuns si tot in strada am stat in timpul in care am asteptat sa se gaseasca o solutie astfel incat sa ni se dea doua camere situate la acelasi etaj. Pentru ca ni s-au repartizat doua camera la etaje diferite, desi mentionasem la data platii sejurului ca venim cu copiii si ca dorim doua camere alaturate. Deci cum spuneam, a trebuit sa mai asteptam doua ore ca se elibereze doua camera situate la acelasi etaj; nu au fost alaturate, din pacate; una la un capat, cealalta la celalalt capat al coridorului… … nu ne-ar fi stricat sa avem balcoanele alaturate…...

Alta suparare care ne-a stricat orice chef de vacanta a fost faptul ca am aflat la fata locului ca de fapt hotelul nu avea parcare, desi solicitasem pe mail confirmare in acest sens. Ni s-a spus ca putem parca pe strada, nu ni s-a permis nici macar sa stationam cat sa descarcam bagajele, pe care a trebuit sa le caram de la o distanta de cateva sute de metri. Parcarea fiind pe strada, daca plecai peste zi riscai sa nu mai gasesti loc seara, sau sa te invarti mult si bine pana sa gasesti un loc unde sa poti lasa masina; motiv pentru care nici nu ne-am prea plimbat prin zona.

Ce a inceput cu stangul nu a mers stralucit nici pe parcursul celor 6 nopti, respectiv 7 zile de sedere. :(

Pozele de pe site cu curtea verde nu sunt de fapt ale acest hotel ci din curtea unei pensiuni din apropiere la care de fapt nu aveai acces, care apartine surorii patronului de la Akroialy. Sincer, in etapa de cautare, pe mine ma convinese curtea plina de verdeata, florile, si hamacele din pozele de pe site. Care din pacate au fost o minciuna. Am vazut ca acum nu mai apar pe site-ul lor decat unele, in 2017 erau mai multe. De fapt hotelul nu are nici un fel de curte.

Cand am fost noi nu era wi-fi in camera, numai la terasa de la malul marii si acolo foarte slab. Televizorul dintr-o camera nu a functionat, dar nu am mai avut nervi sa mai insistam la gazde dupa atatea nemultumiri…. Oricum era extrem de mic, iar in cealalta camera aveau doar posturi locale. Nici macar CNN, BBC sau alte posturi internationale. Asa ca ne-am uitat la stIri de pe laptop, de pe interentul facut hotspot de pe telefon.

Aerul conditionat a fost contracost, nu primeai telecomanda decat daca achitai taxa. Nici nu mai tin minte cat a fost, la cat de prost a mers totul, nici nu mai conta.

Dimineata noi ne trezeam devreme asa ca ne faceam cafeaua romaneste, in camera, la fierbator (fara care nu plec nicaieri, cel putin cand suntem cu masina) si ne-o beam pe balcon, cu vedere la Egee. Balconul, desi micut, era locul nostru preferat :D

Apoi coboram pe plaja hotelului, unde erau cateva (15-20) de sezlonguri cu umbrele, gratuite pentru cei cazati aici.

Pe la 7:30- 8 coboram noi, si inca niste vecini cazati in acelasi hotel. Aveam zilnic in jur de 2 ore de liniste deplina. Se auzeau numai pescarusii si marea. Abia la ora 9 veneau angajatii terasei si ridicau obloanele, incepand sa se pregateasca pentru a servi oaspetilor micul mic dejun.

Nici in privinta meselor nu a fost deloc bine :D deloc-deloc!

Noi am achizitionat un pachet cu demipensiune pentru 4 persoane. Micul dejun se servea de la 9 la 11, cina de la 8 la 10 seara, ambele la cele cateva mese de la terasa de pe malul marii. La cina, daca nu veneai la ora deschiderii sau ceva mai devreme, nu mai gaseai loc. Noi faceam eforturi sa fim gata si sa coboram la 19:30. La micul dejun era tot foarte aglomerat, dar noi stateam oricum la plaja si nu era o problema asa mare sa stam la panda sa fugim repede cand se elibera o masa.

Micul dejun a fost cel mai saracacios pe care l-am primit undeva vreodata si consta in:

-un ou (fiert sau omleta – la alegerea bucatarului) SAU jumatate de cremwursti SAU 2 feliute subtiri de sunca SAU 2 cubulete mici de branza. In functie de zi primeam una din cele de mai sus, nu toate! Am scris cu majuscule SAU, ca sa fie cat se poate de clar. Erau asa, de degustare, nu ca sa poti spune ca mananci.

-jumatate de rosie

-un cubulet de unt

-o cutiuta de gem

-Doua felii de paine, pe care nu stiai daca sa le mananci cu unt sau cu farama de ce mai primeai acolo

-Cafea sau ceai sau suc de portocale - una singura din cele de mai sus

In afara de faptul ca era extrem de saracacios, acest mic dejun atat de mic parca era o jignire, totul era pus cu zgarcenie, ca nu mai e vorba de economie. Nu cred ca am mai intalnit undeva sa ni se serveasca doar jumatate de cremwursti. A fost nevoie de toti biscuitii si de toate gustarile de care dispuneam pentru a rezista pana la pranz.

La pranz am comandat din belsug, din meniul restaurantului, sa suplinim foamea de dimineata. Mai ales ca marea si inotatul intens provoaca foame… … Doar in 2 zile am mancat in alta parte; o zi pizza, la o terasa draguta pe malul marii care servea numai asa ceva, iar in alta zi orez cu pui teriyaki la un alt restaurant.

Cina ar fi trebuit sa fie inclusa, sau cel putin asta am crezut noi ca am platit. Insa la fata locului am primit si lovitura de gratie. Ceea ce platisem noi ca si demipensiune includea tristetea de mic dejun si o subventie din costul cinei. In sensul ca puteam comanda orice din meniu si din nota ni se scadeau 7 euro de persoana. Cam nu prea aveai ce sa comanzi la 7 euro din acel meniu, plus ca painea era separata, la fel si racoritoarele sau ouzo sau berea. De 7 euro puteai sa iti iei 2 frigarui de pui fara salata, fara garnitura, fara nimic. Daca voiai un gyros cu cartofi si salata tzatziki, costul era cam de 12 euro. Daca voiai ceva cu fructe de mare, undeva intre 15 si 25 euro. Pestele sarea de 20 euro. Plus bautura, la fiecare.

Pe noi ne-a costat aproape 2000 euro aceasta vacanta nefericita de 7 zile, incluzand combustibilul (ne-am deplasat cu masina personala). Fara plimbari, fara sa vizitam nimic, si cu unele mese austere… … Mult prea mult pentru ce am primit.

Am scris acest review acum pentru ca, la un moment dat nu demult a intrebat cineva despre aceasta zona si despre hotelul surorii. Iar daca noi am ajuns acolo in necunostinta de cauza, sa nu mai aiba si altii ghinionul nostru. Sau macar sa stie la ce sa se astepte. Si pentru ca in aceasta perioada, la fel ca si noi, multi isi cauta locatii de vacanta.

Hotelul este unul curat, decent, ca orice hotel grecesc bunicel, insa departe de 4 stele, Descrierea de pe site, e mult exagerata. Pozele camerelor seamana cu ce am gasit la fata locului. Dar atat, celelalte poze de pe site-ul lor sunt din vremurile lor de glorie. Am descarcat de pe site, astazi, 2 poze pe care le voi atasa, cu mentiunea ca pe noi ne-a imprsionat imaginea marii de la terasa din pozele lor de prezentare, dar din pacate cele cateva mese inghesuite in incaperea mica interioara a restaurantului nu seamana cu pozele. Plus mirosul de cantina din aceasta incapere interioara :D

http://www.hotel-germany. gr/site/en/ e pagina lor, insa mai multe poze au postat pe pagina de Facebook. Din alea convingatoare :p

Camerele insa sunt extrem de mici si inghesuite. Aveam un sifonier mic, un pat dublu tot mic, comparabil cu patul de 1 persoana pe care il avem noi intr-un dormitor, cu latimea de 140 cm. La ambele margini era cate o comoda cu cate un sertar si cu un spatiu liber de depozitare si o masuta extrem de ingusta in dreptul oglinzii.

Nu aveai unde sa te invarti, iar circulatia era cu sens unic :D trebuia sa astepti sa treaca cel din sens opus, pentru ca nu prea aveai cum sa te strecori pe langa. Camera avea pardoseala de gresie, aer conditionat si un TV micut. Baia era tot mica si intunecata; iti puteai face dus de pe WC. La chiuveta nu puteai sa te apleci prea tare ca sa te speli pe fata, te loveai de peretele din spate.

Cum am spus si mai sus, in afara de apa azurie si calda a Marii Egee, balconul a fost locul nostru preferat, ambele camere avand vedere la mare.

Daca e sa fiu totusi indulgenta, hotelul ar fi relativ Ok in varianta fara mese incluse care sunt o gluma proasta si bineinteles daca ar fi situat in alta zona.

In rest, mancarea servita contracost la restaurant a fost OK, nu am primit mancaruri care sa nu ne placa; si am comandat de mai multe ori cam tot ce era in meniu, avand in vedere ca majoritatea meselor de pranz si cina din cele 7 zile le-am mancat acolo, cu 2-3 exceptii. Zilnic se servea peste prins de localnici chiar in ziua respective, la preturi nu tocmai mici.

Proprietarul este asa cum ni s-a spus de la agentie foarte prietenos, era prezent in fiecare seara la restaurant si vorbea cu mai toti clientii. Dar care e folosul daca zambesti frumos, dar nu primesc ce am platit?

Voi incerca sa scriu cateva randuri si despre localitatea Olimpiada, care e de fapt un satuc mic si saracacios, deloc ofertant din nici un punct de vedere.

Din pacate hotelul si zona ar fi potrivite cel mult pentru cineva care doreste liniste, care nu vrea sa se plimbe, sa stea si sa manance in acelasi loc pe totata durata sederii, sa stea la aceeasi plaja si sa faca bai in mare. Si atat!

Concluzie: Trist, Trist, Trist. Poate daca as primi o suma considerabila de bani m-as gandi bine inainte de a mai merge aici, altfel in nici un fel de conditii nu as merge in concediu sau pe banii mei.

Trimis de Adina - addcont in 21.04.19 20:40:25
Validat / Publicat: 21.04.19 23:04:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere de seara de pe terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster45 [21.04.19 23:02:25] »

Mutat în rubrica "Akroyiali Germany Hotel [Olympiada], STAVROS" (nou-creată pe sait)

Adina - addcont [22.04.19 16:22:10] »

@webmaster45: Multumesc, locatia este corecta.

Zoazore [22.04.19 19:51:17] »

@addcont: Sper că la întoarcere ai povestit toate astea agenției!

Doamna care te-a asigurat de frumusețea zonei a spus că a fost doar în trecere. De ce? Știa ea ceva, a văzut, dar... de ce să și avertizeze?

Păcat! Ar fi putut fi o vacanț frumoasă și liniștită!

O, Doamne!

Adina - addcont [22.04.19 22:57:29] »

@Zoazore: La agentie am sunat imediat ce am ajuns acolo. Am avut o serie de discutii si cu doamna, si cu alte persoane de acolo, si cu tour operatorul care a intermediat, dar nu am rezolvat din pacate. Doamna fusese cazata in Asprovalta, in Olympiada fusese doar in vizita. Probabil ca pentru o singura dupa amiaza e interesant sa vii aici. Iar gusturile nu se discuta... In orice caz, te ajuta natura: Marea Egee cu albastrul ei, apa limpede, linstita si calda.

Saptamana aceea a fost linistita, mult prea linistita pentru noi din pacate si cu prea multe lipsuri. Nu si frumoasa. Cred ca e cea mai nereusita vacantaSi sper sa nu ni se mai intampe.

Vara aceasta ne-am facut curaj sa mergem din nou in Grecia, in Thassos de data aceasta, am ales ceea ce cautam eu si in 2018 - Limenaria - un hotel situat pe malul marii - Thalassies. Despre acesta am gasit ceva revie-wuri, ce-i drept putin ma vechi; sunt cu inima indoita, dar plina de optimism

Adina - addcont, Zoazore