ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
APR-2019
colegi

El Torito Taqueria – picant si distractiv

Prima iesire la terasa, cu colegii mei, pe anul 2019, am facut-o la El Torito Taqueria (eltorito.ro). Bine… bine… la terasa inchisa, ca nu este inca vremea buna de stat afara, desi anul trecut pe vremea asta, se mergea deja fara strampi :) !

Ca si zona, este accesibila, fiind intre Piata Unirii si Piata Constitutiei, intr-o zona linistita si in apropiere de Curtea Berarilor.

Am ales terasa inchisa cu gandul la vremea buna, dar nu m-am gandit ca in interiorul ei fumatul nu este interzis, si in curand se facuse ceva fum, de la cei care nu ieseau afara si fumau la masa. Asta nu a fost ok, adica as fi preferat sa ni se spuna la momentul rezervarii ca se fumeaza in locatie (noi nu am avut printre noi niciun fumator).

La inceput, am primit, din partea casei, nachos cu sos Mexican, dar un coleg a cerut si unul jalapenos, cel mai iute, sa ne puna la incercare. Eu nu m-am riscat, si bine am facut, pentru ca in curand toti colegii mei sughitau sau plangeau necontrolat :) !

Baietii au cerut “rapido” cate o bere mexicana sa stinga focul, dar au ajuns la concluzia ca berea lor Michelada, servita foarte dragut de altfel, brumata si cu marginea sarata, e prea slaba si au trecut pe bere la sticla.

Am ales ca si meniu: platou combo (600 g diverse sortimente: 2 tacos, 2 quesadillas, 2 taquitos, guacamole si nachos – 50 lei), alambre de camarones (frigarui de creveti cu orez – 47 lei), quesadilla de tinga (de pui adica – 28 lei), quesadilla de machaca (de vita – 28 lei), platou combo de carne (780g – 52 lei – coaste de porc, aripioare de pui si cartofi prajiti). Nota finala de plata 739,50 lei, 11 persoane – mancarea 352 lei, iar berea si vinul … … 387.5 lei :) !!!

Mancarea a venit destul de greu, fata care ne-a servit nu a stiut sa zica exact cat va dura. Adevarat ca la bucataria foarte mica erau doar 2 persoane, si in restaurant la momentul sosirii noastre erau cateva mese ocupate, dar chiar a durat mult pana a sosit mancarea. Veniti fiind de la serviciu, nemancati… asta ne-a cam dat prilej de comentarii… si in final si de hlizeala…

Cand a venit mancarea… arata bine… dar s-a terminat cam repede… nu foarte multa … de pofta, dar nu de foame!

Intre timp, a inceput si programul artistic, reprezentat prin muzica live, muzica spaniola, interpretata autentic de catre un spaniol autentic. Pentru ca era super dansanta… m-am ridicat de pe scaun intr-o parte impreuna cu o colega mai tanara si mai fasneata si ne-am “rupt nitel in figuri” :) ! Asta a facut ca masa noastra sa devina foarte hazlie si punctul de atractie al restaurantului… lucru care ne-a adus imediat doua tequila… asta ne-a facut inca si mai amuzanti si mai galagiosi, ceea ce a inveselit si restul meselor (sau poate ideea de a primi o tequila :)) !

Se pare ca aici poti sa te dezlantui… si esti premiat :) !

La sfarsit, am fost intrebati din nou daca dorim o tequila… pe care am primit-o din partea casei… acum nu stiu daca asa se intampla cu toata lumea care ajunge la ei, sau doar noi am fost speciali fiind antrenul restaurantului :) !

Trimis de vulpe mihaela in 16.04.19 15:24:35
Validat / Publicat: 16.04.19 21:27:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 In asteptarea mancarii... cu mimica de suparati!!!

[16.04.19 21:26:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București? , BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului? ]

NU-mi dau seama la care dintre cele 2 localuri din acest „lanț” ați fost

- la cel din strada Iancu Căpitanu 30

- sau la cel din strada Apolodor 3?

(nu cunosc Bucuretiul, nu știu care dintre cele 2 străzi e ”intre Piata Unirii si Piata Constitutiei, intr-o zona linistita si in apropiere de Curtea Berarilor. ”

Presupun că în a 2-a locație - e corect?

Mika
[16.04.19 21:35:07]

Frumoasă ieșire. Trec des pe lângă acest restaurant, ma tot gândeam sa mergem într-o seară, mai ales ca am văzut că au și muzică live. După ce am citit review-ul tău cred ca o sa încerc, când o sa fie mai cald, sa stau afară.

Flaviu
[16.04.19 22:21:00]

@webmaster: Este cel de pe strada Apolodor, lângă restaurantul Hanul berarilor- Casa Oprea Soare.

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[16.04.19 22:38:41]

@webmaster: Corect. Am uitat sa mentionez. In str Apolodor 3!

Zoazore
[17.04.19 19:10:55]

@vulpe mihaela: La cât mă știi de alcoolistă, pe mine mojito ăla m-a destabilizat!

Acum mă-ntreb: dacă l-aș fi comandat eu, oare l-aș fi primit?

O vază-ntreagă a mea?

P18- să-mi stea cordul inimii! Am citit Zozo în loc de Zorro.

Eheeeii, mi-ar fi plăcut mie!

Sfat: după mâncare ultra-super-picantă, se mănâncă pâine! NU se bea nici un lichid, că arde mai tare!

nicole33
[18.04.19 18:03:57]

@Zoazore:

La cât mă știi de alcoolistă, pe mine mojito ăla m-a destabilizat!

Acum mă-ntreb: dacă l-aș fi comandat eu, oare l-aș fi primit?

O vază-ntreagă a mea?

Cel mai probabil, aveai de aşteptat până să primeşti, eventual , mojito comandat. Prietenii ştiu de ce

La High Life ai avut mare noroc cu Campari Orange, dar a fost doar excepţia care confirmă regula

Zoazore
[18.04.19 18:14:45]

@nicole33: Da, doarcă la High Life, am comandat odată cu @ioana74, d-aia am avut noroc. Nu s-a prins tipa care ce-a comandat și le-a adus pe-amândouă!

Flaviu, Mika, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: