ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2019
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAR-2019
colegi

Pensiunea restaurant Jacqueline Târgu-Jiu

Dupa doua zile minunate petrecute în tara Hategului cu vizitarea Manastirii Prislop, Castelul Corvinilor, Ulpia Traiana Augusta Dacica Sarmizegetusa si Manastirea Lainici am facut un scurt popas la Poarta Sarutului din Târgu-Jiu pentru ca au trecut nepermis de multi ani de la ultima mea vizita aici. Multi turisti si localnici la plimbare, soare, o zi senina, am stat la rând pentru o fotografie în fata Portii, toti vroiau o clipa de eternitate.

Am plecat mai departe, am salutat din mers Coloana Infinitului, cam greu în zona sa parchezi undeva, si am ajuns la pensiunea Jacqueline situata pe Calea Bucuresti nr 17 unde aveam rezervare pentru a lua prânzul întregul grup.

Voi vorbi doar despre restaurant. Am intrat în curtea pensiunii, curtea e mare, se poate parca aici cu usurinta, în strada nu se poate parca. Am trecut de primul corp al pensiunii, aici sunt camerele de cazare, urmeaza o zona cu verdeata cu câteva banci, masute la care stateau câtiva turisti, vremea e splendida cu un aer blând si caldut. În al doilea corp de cladire e restaurantul, urcam câteva trepte, aici pe stânga e receptia si pe dreapta e terasa închisa, aranjata cu gust.

Câtiva pasi mai departe si intram în restaurantul mare decorat pentru evenimente (nunti, petreceri diverse), mesele sunt rotunde, mari de 10 persoane, cu fete de masa albe, scaune îmbracate in huse de matase si legate cu funda bleu, tavanul e decorat cu o pânza alba modelata în falduri si strânsa în mijloc si pe care proiectoarele laterale arunca un joc de lumini colorate. Aici am luat masa de prânz.

S-a negociat un meniu de grup în valoare de 19 lei (!): ciorba de vacuta cu legume, cartofi natur cu boia si un pic de ceapa de aroma, snitel de pui si salata de varza cu morcovi si marar. Desert, o farfurie cu bucati de pandispan cu mere.

Pentru cine a tinut post s- a oferit: ciorba de legume, felul 2:3 cupe de orez cu legume, sote de ciuperci si salata de varza cu morcovi si marar. Desert: o clatita cu dulceata.

Un coleg încântat de felul cum arata soteul de ciuperci a renuntat la meniul pacatos si a cerut meniul de post!

Mâncarea a fost buna, farfuriile pline si pretul rezonabil, servirea rapida. Se putea comanda si ceva de baut (apa, bere, etc) cu plata separata.

Pentru când mi se va face iar dor de Brâncusi retin numele acestei pensiuni pentru cazare, e aproape de Coloana Infinitului.

Pentru final, va adresez urarea mea favorita:

« Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! » urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 12.04.19 09:55:27
Validat / Publicat: 12.04.19 10:49:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU.

VIZUALIZĂRI: 1236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 vedere din strada a pensiunii

RossoNerro
[12.04.19 13:25:35]

@Yolanda!

Bună ziua, de reținut. Să vă fie de bine! Tg. Jiu are foarte multe locații de servit masa, bune și foarte bune. Amintesc aici restaurantele pensiunilor și hotelurilor din zonă. (ANNA, Antique, Madam, La boieru”, sunt repere importante si de luat in seama)

Sa auzim numai de bine.

Zoazore
[14.04.19 19:41:53]

@Yolanda: Frumos și elegant! Iar meniul... și eu aș fi renunțat la carne pentru ciupercile-alea!

Iar prețul... Bănuiesc eu că nu e mare nici dacă nu e negociat pentru grup!

Interesant e cum ar arăta cazarea, dar cred că-i bună!

Să vă fie de bine!

YolandaAUTOR REVIEW
[15.04.19 09:22:54]

@Zoazore: multumesc de vizita si ecou. Meniul cred ca a fost un fel de oferta zilei, prilej de a mai face banii între doua evenimente. Fiind într-o zona turistica e o idee buna sa oferi asa ceva turistilor care vin cu autocarul.

O primavara linistita.

YolandaAUTOR REVIEW
[15.04.19 09:29:19]

@RossoNerro: multumesc de vizita si ecou si de recomandarile facute.

Calatorii frumoase si interesante!

costyy †
[20.05.19 14:44:47]

@Yolanda: Este foarte frumoasa Pensiunea si restaurantul se gateste numai natural fara semipreparate, este Pensiunea noastra de suflet, aici ne-am petrecut o serie de evenimente (Nunta -am fost primi ce ne-am bucurat de cazare in aceasta locatie camerele arata bestial -, Majorate cel mai recent acum 3 saptamani, si nenumarate seri petrecute aici cu diverse ocazii) Cand mai ajungeti la Tg-jiu sa ne claxonati si pe noi poate facem o mica intalnire.

costyy, RossoNerro, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Jiu și împrejurimi? :