ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2019
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAR-2019
colegi

Pensiunea Vila Veche Hateg

Plecata hai-hui prin depresiunea Hateg timp de doua zile în ultimul weekend din luna martie, voi scrie separat despre ceea ce am vazut, am avut o cazare la pensiunea Vila Veche situata în orasul Hateg, strada Timisoara, aproape de zona centrala.

Denumirea se trage de la faptul ca pensiunea este functionala într-o constructie din anul 1878 dar restaurata/renovata la confortul din zilele noastre. Pensiunea are doua corpuri de cladiri despartite de o curte mare unde se si poate parca masinile deoarece strada e îngusta cu doar o banda de fiecare sens fara locuri de parcare. Cladirea din fata, cea la strada, are la parter restaurant, bar, minireceptia, intrarea la crama si un hol mic cu scarile pentru etajul cu camere. Camerele cu vedere la strada au balcoane. În curte se ajunge printr-un portic, imediat pe stânga e terasa cu intrarile la restaurant si la receptie. Terasa este aranjata cu mese, scaune si scrumiere pentru fumegatori, asa îi alint eu pe fumatorii înraiti. De la receptie, în fata, e un hol mic cu doua intrari, la un grup sanitar pe dreapta si pe stânga dupa o usa grea e crama unde acum e petrecere mare, o aniversare cu multi adolescenti sunete tari si muzica forte!

Am aruncat un ochi a doua zi în crama: trebuie sa cobori multe trepte pâna jos, acolo sunt mese dreptunghiulare din lemn, scaune cu spatar înalt si cu perna tapitata, ziduri si arcade din caramida ca într-un beci vechi unde se adapostesc butoaiele cu vin. Într-o firida sunt de decor doua damigene de 10 l cu împletitura de nuiele, mai am si eu asa ceva în magazia de la tara, si sticle vechi de sifon pe care eu le-am aruncat demult…

Curtea e mare, în partea stânga e o zona de relaxare, urmeaza a doua cladire cu camere si cu un restaurant nefunctional acum, situat jumatate la demisolul cladirii si cealalta jumatate e lateral de cladire si are un acoperis care ajunge în dreptul terasei, o sa vedeti în poze si o sa va lamuriti. Sunt câteva scari de urcat pâna la parterul propriu zis si totodata e si terasa de unde se intra direct in camerele de la parter. La capatul terasei e o usa prin care se intra într-un mic hol si acolo sunt scarile pentru etaj.

Eu am stat în a doua cladire, cea din fundul curtii, la parter, cu fereastra camerei orientata spre terasa, neajunsul mare a fost ca oricine trecea pe terasa putea vedea la tine în camera, daca aprindeai lumina era musai sa tragi draperiile. Alt neajuns, pe terasa sunt scaune si masute pentru fumatori asezate de-a lungul peretelui, nu am putut deschide fereastra din cauza fumului si auzeam discutiile lor.

Camera e mare, curata cu un mobilier mai vechi, la intrare în stânga e un dulap cuier, alaturi e usa pentru baie, lateral lânga fereastra e o masuta rotunda cu doua scaune, minifrigiderul si în partea a doua a camerei e patul matrimonial cu doua noptiere de-o parte si de alta si doua veioze, si pe peretele opus patului e un TV LCD de dimensiuni cam mici. Pe acelasi perete e o oglinda mica pusa cam sus, persoanele minione nu o pot folosi. Camera e dotata si cu un aparat de aer conditionat, nu l-am folosit deoarece caloriferul mare de sub fereastra era fierbinte. Lenjeria curata, prosoapele curate cu o usoara uzura.

Parchetul laminat era fara praf si fara nici un covoras.

Baia e moderna, cu dus cu cadita si geam de protectie, chiuveta pusa pe un blat are sapun lichid, recipientul de sapun lichid de la dus era gol. M-am descurcat cu produsele personale.

Restaurantul

Este situat la parterul primei cladiri, cea de la strada, din terasa sunt 3 usi care duc la bar, restaurant si receptie. Barul are câteva fotolii si o canapea, din bar se intra in restaurant ce are doua încaperi, una mare si cealalta ceva mai mica, de aici poti merge direct în holul de legatura cu receptia. Dimineata în acest hol se afla bufetul suedez pentru micul-dejun.

Micul dejun e destul de bogat: oua prajite, feliute de kaiser prajit, felii de salam, brânza, cas afumat, castraveti, rosii, cremvursti, ceai, lapte cu cereale, gem si cafea la expresor. Deasupra bufetului, pe perete este scris: « For every minute you are angry you lose sixty seconds of happiness. », merge si ca o deviza de viata! Ce parere aveti, sunteti de accord?

Cina a constat în cartofi wedges cu gratar de pui, bun! Si desertul a fost o bucata de placinta cu mere, delicios.

Câteva preturi de cazare: camera single 110 lei, camera dubla 125 lei, pat suplimentar în dubla 30 lei, apartament single 140 lei, apartament dublu 160 lei, regim tripla 180 lei iar cu demipensiune 100 lei/persoana/zi dublu si 150 lei /persoana/zi/single.

Varianta pensiune completa (mic dejun, prânz, cina) 150 lei la dubla si 200 lei single.

Dupa cina am iesit la o mica plimbare, la capatul strazii am luat-o la stânga si am ajuns la un magazin Lidl iar peste strada e un magazin Penny, prilej de a ne împrospata rezervele de apa, sucuri, etc. La întoarcere am vizionat vitrinele magazinelor si într-o vitrina am admirat pantofii Guban, o rara avis pentru magazinele noastre de pantofi din sudul tarii!! Am regretat profund faptul ca magazinul era închis, îmi doresc mult o pereche de pantofi marca Guban! Doamnele stiu de ce!

Am dat o tura prin parcul central, am facut o poza la fântâna albastra, am admirat curatenia din jur! , primaria si o biserica, hotelul Ferdinand. Pe strada lume putina, e sâmbata seara, ora 20 si un pic.

Ne întoarcem la pensiune. Pe holul de lânga receptie, pe perete sunt tablouri cu fotografii în alb-negru: cu muntii Retezat, cu ruinele de la Ulpia Traiana Augusta Dacica Sarmizegetusa, cu flori de colt, cu biserica de la Prislop si chipul Sf. Arsenie Boca, cu Valea Hategului, cu bisericile de piatra si în special cu cea de la Densus, cu zimbrii de la rezervatia Hateg adica cu toate atractiile turistice din Depresiunea Hategului. În aceasta perioada muntii Retezat au coamele pline cu zapada, sunt asa de frumosi.

În încheiere va prezint deviza pensiunii: « În aceasta casa suntem SINCERI, Facem greseli, Ne cerem SCUZE, Acordam a doua sansa, Ne simtim BINE, Oferim îmbratisari, IERTAM, Avem rabdare, suntem VOIOSI, IUBIM». Îmi place.

Eu m-am simtit bine aici, micile neajunsuri sunt trecatoare, daca ajungeti pe aceste meleaguri nu ocoliti aceasta pensiune, oamenii de aici sunt atenti.

« Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! » urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 05.04.19 10:52:55
Validat / Publicat: 05.04.19 11:46:27

VIZUALIZĂRI: 994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 terasa primei cladiri unde se afla si receptia
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[05.04.19 11:44:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vila Veche (ex Casa Veche) [Haţeg], HAȚEG [HD]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

mprofeanu
    [05.04.19 18:52:28]

@Yolanda: O cazare bună cu un raport calitate preț bun! Mi-a plăcut și deviza pensiunii dar și ce era scris deasupra bufetului pe perete. A trebuit să folosesc googletranslate pentru că la capitolul engleză stau prost.

Excursii frumoase îți doresc!

YolandaAUTOR REVIEW
    [07.04.19 19:00:22]

@mprofeanu: multumesc de vizita si ecou.

Pentru fiecare minut de suparare/furie pierdem 60 de secunde de fericire. Trebuie doar sa ne amintim lucrul asta!

DOINITA
    [09.04.19 08:49:48]

Frumos! Sa va fie de bine plimbarea!

Mi-a placut deviza pensiunii, dar si mai mult mi-a placut zicala getica!

Deci, "mergeti cu bine, cu sanatate, in vremurile care vor veni"!

YolandaAUTOR REVIEW
    [09.04.19 11:45:49]

@DOINITA: multumesc de vizita si ecou.

Si mie mi-a placut urarea getica si o pun la finalul fiecarui review spre bucuria celor ce ma citesc.

DOINITA, mprofeanu, Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Veche (ex Casa Veche) [Haţeg]: