ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2019
DIN: popesti leordeni
ÎNSCRIS: 03.09.14
MAR-2019

Citybreak Istantbul - costuri si alte informatii

Dupa multe citybreakuri, am decis sa mergem si in Istanbul. Am auzit multe pareri bune si am zis sa vedem si noi cum este.

Am gasit o oferta la Turkish, 115 EURO/persoana si era pacat sa nu profitam.

Zborul de plecare a fost vineri dimineata la ora 5 si ne-am intors luni dimineata la 3, deci am avut 3 zile pline.

Dupa ce am ajuns in aeroportul din Istanbul, am cautat un bancomat sa scoatem lire (nu am avut bani schimbati din Romania. Ni s-a parut mai convenabil sa scoatem bani de la bancomat pe masura ce aveam nevoie). Din aeroport se coboara direct in statia de metrou, in dreapta cum iesiti.

Inainte de barierele de la metrou, sunt tonomate de la care se pot procura cardurile de transport public (este acelasi card pt toate mijloacele), costa 6 TL si poate fi folosit de mai multe persoane. Tonomatul nu da rest si nici monede nu am reusit sa introducem. Asa ca am introdus o bancnota de 20 TL si restul de 14TL a fost adaugat ca si credit pe card, pentru a ne plimba. Costa 2.60 TL o calatorie si daca faci o conexiune in maxim 2 ore, a doua calatorie este 1.75 TL, dar reducerea se face doar pentru o persoana, in cazul in care cardul e folosit de mai multe persoane.

Cand plecati, cardul poate fi returnat la anumite ghisee (in aeroport nu exista loc de returnat cardul, deci noi ne-am intors cu el). Cand returnati cardul, vi se dau cei 6TL inapoi, dar nu si creditul ramas pe card, deci aveti grija cat credit incarcati pe el.

Metroul l-am luat pana la statia Zeintinburnu (sau cam asa ceva) si de acolo am luat tramvaiul T1 care ajunge in centrul istoric (noi trebuia sa ajungem la Hagia Sophia, unde aveam cazarea). Am facut cam o ora pe drum.

Am vizitat Hagia Sophia (60 TL/persoana intrarea), Blue Mosque (unde se intra descaltat si femeile trebuie sa isi acopere capul, intrarea este gratis), Palatul Topkapi (60 TL/pers intrarea, nimic impresionant si destul de aglomerat). Podul Galata si Turnul Galata (nu am urcat in turn pt ca era prea aglomerat si eram obositi).

Puteti merge si la Palatul Dolmabahce, se ajunge cu T1 in directia Kabatas sau puteti merge pe jos (noi am mers pe jos sa ne bucuram de oras). Intrarea costa 90 TL/pers, si aici destul de aglomerat.

Narghileaua costa intre 30 si 60 TL, in functie de locatie. Preturile sunt mai mici decat la noi, in general. Baclavaua nu trebuie ratata. Sunt restaurante unde va pun 10% taxa de serviciu pe nota si am putut plati cu cardul toata suma.

Este frumos in Istanbul, merita vizitat, dar nu m-a dat pe spate, deci sa nu aveti asteptari foarte mari si sa va pregatiti pentru aglomeratie.

Trimis de idenisssa in 04.04.19 10:49:20
Validat / Publicat: 04.04.19 12:16:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (idenisssa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.04.19 12:16:01]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Istanbul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 51&ridAnt=92976

• Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Istanbul: