ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2019
ÎNSCRIS: 27.01.12
AUG-2018
2 AD. + 1 COPII

Travelodge London Central Waterloo - raport excelent tarif / calitate, in inima Londrei

Am văzut puține Travelodge-uri comentate pe aici și mi se pare că li se face o mare nedreptate. Cel puțin Central Waterloo merită cu prisosință luat în calcul când ai treabă pe la Londra:

Aerul general e de hotel basic, dar "corect", cu înfățișare modern-tinerească (să zicem), deși am văzut fel de fel de turiști cazați, de la cupluri tinere, la familii cu copilași în cărucior sau seniori. De la Heathrow sunt 18 stații cu metroul, pe linia Piccadilly (directia Arnos Grove /Cockfosters), până la Green Park, unde schimbi pe linia Jubilee (directia Stratford) și cobori la a doua stație - Waterloo. Poziția pe hartă a atârnat hotărâtor în alegerea cazării: după ce ai ieșit de la metrou, tipa-tipa pe jos pe Waterloo Road și în 5 minute ajungi la hotel. Recepția e destul de mică, are în stânga un bar non-stop, iar în spate - e sala de mese pentru mic dejun.

Camera noastră triplă standard, nu prea mare, nici prea mică, a fost confortabilă si foarte curată, cu dotări suficiente, ba unele chiar de prisos într-o vacanță relaxată, ca a noastră (ex. scândura de călcat; mulți însă aleg hotelul pentru călătorii de business). Paturile au fost super confortabile, cu saltele fain-comode Dreamer™ cu care ei de altfel se laudă ca fiind unul din atu-urile de bază... să te tolănești după j'de miile de pași făcuți în timpul zilei. La capitolul #SePuteaMaiBine strălucesc prin absență minibarul (neajuns ușor de surmontat, totuși) și șifonierul (mimat de un cuier cu umerașe. Pentru noi, care ne-am cazat vara și n-am avut cine știe ce outfit-uri, a fost ok, iarna, însă, sau când vii mai înhăimurat... cred că te descurci mai greu). Baia - micuță și nu prea elegantă, dar foarte curată (uscător de păr ceri de la recepție dacă nu-ți aduci de-acasă).

Check-in de la ora 15, check-out la ora 12 (pentru 10 lire în plus te poți caza la 12, iar la plecare poți sta în cameră până la ora 14). La plecare, dacă îți mai rămâne timp până să mergi la aeroport (noi am avut zborul de întoarcere seara), mai câștigi câteva ore de plimbare lăsându-ți bagajele la recepție (ei te anunță că în limita spațiului disponibil, dar cât ne-am fâțâit pe la recepție n-am văzut să fi avut cineva probleme). N-am avut necazuri nici cu wi-fi - viteza bună, semnalul - ok.

Personal drăguț, toți se mișcau prompt și erau amabili, la recepție și la bar. Am avut liniște noaptea, deși pe strada principală treceau și autobuze și traficul era destul de intens, iar în apropiere este o stație de salvări (nu am auzit nicio sirenă cât am stat). În zonă sunt destule pub-uri, cafenele, magazine, Sainsbury și un Tesco express.

Acest Travelodge are ca avantaj major tariful accesibil pentru poziția ocupată pe harta Londrei - toate obiectivele importante din centru sunt la-nde-picior: în 15 minute - juma' de oră, mergând spre vest ajungi la London's Eye, Big Ben, Westminster Abbey, St. James's Park, sau, înspre nord - la Borough Market, Blackfriars, Shakespeare's Globe, Millenium Bridge, St. Paul, City, Tower. Am luat bus-ul roșu supraetajat doar ocazional, ca atracție în sine sau seara la întoarcere, când plimbările ne duseseră cam departe de hotel și se făcuse destul de târziu; În metrou ne-am suit pentru obiectivele mai îndepărtate (Platforma 9 3/4, M-me Taussaud, Regent's Park) și desigur pentru drumul de la / spre aeroport. Deși îmi făcusem o mulțime de probleme legate de transport, lucrurile s-au dovedit mai simple decât păruseră inițial. Noi am ales Oyster-urile cu tarifare pay-as-you-go, un sistem foarte corect, comod de utilizat și avantajos pentru călători. Pentru reducerea de care beneficiază copiii până în 16 ani am apelat la un nene care ne-a ajutat la Heathrow să încărcăm facilitatea respectivă pe card.

Cazarea în centrul Londrei e de obicei sau foarte scumpă, sau foarte ki-ki, cu condiții proaste și diverse probleme care-ți pot strica cheful de vacanță. Iar dacă alegi ceva mai la periferie, plătești mai mult transportul și pierzi și timp prețios. Așa ne-am socotit când ne-am dorit cazare aproape de centru, iar când am găsit această posibilitate ni s-a părut cam prea bună ca să nu aibă un clenci. Dar după ce am ajuns la hotel s-au evaporat toate semnele de îndoială inițiale. Camerele standard nu sunt de lăfăială și huzur, dar am avut condiții decente de odihnă și curățenie, totul a fost ok și funcțional, adică exact ceea ce ne interesa pe noi mai mult în privința cazării. Astfel că am purces relaxați către atracțiile londoneze, într-un mic sejur super reușit, ceea ce dorim tuturor!

Trimis de Klaudyia in 01.04.19 19:57:17
Validat / Publicat: 01.04.19 20:28:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.04.19 20:22:37]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Travelodge London Central Waterloo Hotel, LONDRA" (nou-creată pe sait)

[01.04.19 20:52:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

KlaudyiaAUTOR REVIEW
[01.04.19 21:20:57]

@webmasterX: poziţionare pe hartă OK

mprofeanu
[02.04.19 11:23:35]

@Klaudyia: De reținut această cazare atât de bine poziționată și cu un raport calitate preț foarte bun! Trecut la favorite, sper să ajung acolo, în Londra!

Klaudyia, mprofeanu

• pagină generată în 0.059210062026978 sec