ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2019
ÎNSCRIS: 20.05.14
JAN-2019
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vamesii canadieni foarte suspiciosi cu romanii

Salutare cititorilor

Eu nu dispun de bani multi dar imi place sa calatoresc in lume

Am obtinut usor viza sua de la ambasada situata in londra

Am citit ca viza nu garanteaza intrarea in sua asa ca am pregatit vaucere pentru cazarea din new york si niagara. am ales zbor spre canada iar de acolo amtrak cu oprire de 1 zi la cascada niagara.

Calatoresc doar cu ghiozdanu din comoditate si fac economie la zbor. am platit 460 euro pt acest zbor alegind luni plecare luni retur.

Escala de o ora in ottawa apoi avion mic pina la toronto cazare de o noapte la hostel aproape de union station sa pot merge pe jos.

Bineinteles eta pt canada. primul contact cu un robot care scaneaza pas apoi ochii si elib un bilet cu hirtia in mina te prezinti la ofiterul vamal. in fata mea toata lumea avea 4 geamantane numai 3 ofiteri lucrau, desfaceau tot controlau amanuntit apoi cu turistu de mina mergeau la un ghiseu unde se plateste vama pentru cadouri peste val de 60 dolari. vine si rindul meu scot tot din ghiozdan si incep intrebarile multe f multe exagerat de multe. realizez ca am pierdut legatura si raspund calm f calm.

Ofiteru analizeaza vaucerele copiile biletelor si iarasi intrebari de ce acolo si nu dincolo.

Sa arat banii pe care ai am la mine, atunci spun ca asa umilit am mai fost acum 20 de ani la granita croata. trebuia 400 marci de persoana aratat mama amaneta tot aurul sa facem 1600 marci sa putem arata banii la granita.

Aveam 100 dol sua 100 can si 80 lire spune ca sunt cam putini raspund ca luam 10 canadieni si nu au atita chesh in portmoneu, arat cu tupeu 2 carduri.

Daca le verifica ma trimitea inapoi si atentie poate verifica pe credit card aveam 40 lire si pe debit eram pe minus vineri urmau sa intre 550 lire salarul pe saptamina.

De ce nu am bagaj f suspect sa calatoresc asa. raspund ca si colegu japonez sa mirat dar nu chiar asa tare. Calm explic ca nu mor daca seara spal camasa si ciorapii dim mai usuc cu fonul nu fac parada modei nu merg la restaurante de lux.

Imi spune sa inpachetez imi da pasul fac doi pasi si ma opreste se uita in ochii mei si zice precis nu iti duce altcineva bagaju.

Ma pufneste risu si zic uite ca mai prins am trimis valetu cu bagajele cu vaporu. ma asteapta la new york.

Am avut noroc sau anulat 3 avioane mici din cauza vintului si am urcat in cel mare cu care venisem din londra o rabla de 777 air canada.

Personalul de bord suparat obosit pilotii erau altii

Multumesc de atentie sanatate va doresc

Trimis de kaka747 in 29.03.19 13:25:02
Validat / Publicat: 29.03.19 14:27:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 1481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kaka747); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.03.19 14:23:32]

fotografia încărcată (cea cu pașaportul) nu poate fi acceptată spre puvblicare - include date personale, interzis a fi publicate de legislație și Regulamentul AFA

Ralu7
[18.05.19 11:41:34]

@kaka747: Buna. Multumim pentru review.

Intrebarea mea e de visa USA. Eu si sotul meu locuim in UK de 5, respectiv 6 ani. Am dori sa aplicam de visa la Londra insa am auzit pareri si pareri.

La unii le-a fost refuzata visa pe motiv ca nu au nimic cumparat pe numele lor (casa) in uk, altore nici nu le-au fost verificate documentele si au fost refuzati pe loc.

Astept rasp dvs cu mare interes.

kaka747AUTOR REVIEW
[18.05.19 16:05:31]

buna ma repet e greu de crezut viza te lasa sa urci pe avion si atit.

ofiteru american hotareste daca intri si pe ce perioada.

riscati 160 lire de pers si incercati viza la amb din londra. apoi tui face excursii in orlando la pret bun.

vedeti ce puneti in bagaj se prind dupa lucruri daca sunteti turisti adevarati.

cazul meu nu e al vostru am 58 ani am fost in japonia in singapore. sapt trecuta am fost in miami tranzit nu am avut probleme la intrare. succes si curaj astept sa aveti viza apoi va mai dau sfaturi

kaka747AUTOR REVIEW
[19.05.19 05:11:28]

Revin ca sa fiu si mai clar

Va veni ziua cind nu mai avem nevoie de viza.

Nici atunci nu va intra oricine in sua.

Am plecat in aruba cu escala 1 zi in miami.

Un coleg de servici cu pas unguresc a venit cu mine, lor nu le trebe viza. asta o fost la primu zbor din viata lui nu era in sistem.

Mai sa nu fie lasat pe avion am luat bilet la virgin atlantic.

3 tipi lo controlat cam 30 min cred ca erau americani.

Acum colegu nu arata a turist nici engleza nu prea stie.

In aruba sunt ofiteri americani pe aeroport la plecare, aia te freaca acolo si in miami treci liber.

La bagaje sunt verificati tare si americanii.

Eu numai cu ghiozdanu e normal sa dau explicatii si unguru la fel.

Un alt coleg romin o lucrat pe vas de croaziera deci avea viza.

Dupa 2 ani so dus cu gindu sa ramina in sua. Desteptu sio pus album cu poze, amintiri si haine de iarna, atunci fiind vara.

Io anulat viza si primu avion de europa o fost in el pe banii lui.

Daca va incurcati cu formularu d 160 cu placere va ajut

Eu o saptamina tot am scris la el.

kaka747, Ralu7
Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul înspre/dinspre Canada: