ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2010
    ÎNSCRIS: 20.02.09
    MAY-2010

la PMM* = 82 USD

As reveni cu drag

Aceasta a fost prima mea experienta in Egipt si la acest hotel m-as intoarce.

Sa incep rapid comentariile.

La sosire am fost intimpinati cu un cocktail iar cazarea s-a facut in maxim 5-10 minute (dupa completarea unor formulare). Camera primita avea 2 paturi drept pt care m-am reintors la receptie cu 10 euro pentru a primi una cu pat matrimonial (Ma saturasem sa tot unesc paturile in fiecare concediu). Precum se va vedea si in poza camera era destul de mare, baia la fel, iar cu exceptia unor furnici si unor fluturi alte lighioane nu am vazut in camera. Au fost destul de promti, atunci cind le-am sesizat existenta furnicilor au trimis imediat pe cineva.

Cameristul (femei nu se vad la curatenie) a tinut sa ne spuna cum am ajuns in camera ca el va face curat zilnic acolo in ideea de bacsis. Camerele hotelului se grupeaza in corpuri de 24-30 de camere dispuse pe parter si 2 etaje, mare parte a lor fiind cu vedere catre piscina, asa cum am nimerit si noi, doar 6 camere au vedere frontala la mare din tot hotelul, iar multicele laterala. Teoretic si camera noastra avea, la fel, vedere laterala la mare insa fiind cam la 300 de metri de mare si la parter, cita bunavointa am fi avut tot nu o vedeam: P.

Piscinele hotelului sint chiar mari, comparativ cu ce am vazut eu pina acum, insa apa era mai rece ca in mare (ei ziceau ca 22 de grade) si in primele zile ale sejurului a batut extraordinar de tare vintul drept pt care indiferent de cit o curatau, tot era murdara.

Plaja era nu foarte mare, deservea 2 hoteluri, asta si Garden Beach, insa gaseai sezlonguri la orice ora, nu chiar linga mare da la 20-30 de metri de ea, ceea ce chiar nu ma deranja. Desi pe undeva am vazut chiar scris ca nu e normal sa rezervi sezlong, rezervarea o faceau la prima ora chiar angajatii hotelului in ideea de bacsis. Plaja era curata, intrarea in apa destul de lina, apa super cam 25-26 de grade in ultimele zile.

Restaurantul principal avea in cele 7 zile ale saptaminii seri tematice (sea-food, mexican, oriental, asiatic, sunrise, international si inca una) drept pt care mincarea era destul de diversificata. Erau citeva feluri care se repetau insa era diversitate, iar dpdv calitativ mie mi-a placut. La micul dejul aveau si suc natural (stors atunci) de portocale, banane, pepene galben, mere, guava, ceea ce pina acum nu am mai vazut, vazusem doar tecuri. Mese gaseai mereu inauntru insa fiind fumatori ne cautam mereu afara si dupa citeva secunde de tatonari gaseam loc. Personalul cam aiurit, trebuia sa le spui de mai multe ori pina sa curete masa sau sa iti aduca ceva, insa era ok.

Pe plaja e bar care pe linga bauturi are in fiecare zi un tip de pizza si un tip de sandwich (eu am preferat pizza cu anshoa si shaorma de pui: P), iar la piscina e alt bar care are mai multe feluri de papa. Seara se mai deschide si un lobby bar, sisha bar si disco bar.

Referitor la curatenie in restaurant eu nu am ce reprosa.

In fiecare seara cinta pe terasa restaurantului live ori o tanti ori un nene, si la inceputul orelor de masa, cam pe la 19 era un spectacol belly dance etc si pe urma animatie pt copii. Ca animatie ziua te tot intrebau de diverse sporturi iar seara animatia era in amfiteatrul de la Garden Beach.

Aveti grija la orice legat de smekeria lor, la casa de schimb in general cursul era cam 6.90 pt un euro iar intr-o zi nu a mers acel afisaj si cel de acolo a pretins ca e 6.62, lucru pe care chiar nu-l cred. Alt exemplu, nu ca ar conta citiva firfirei ca nu schimbam 1000 euro pe zi, insa daca e afisat cursul 6.9270 ei nu treceau toate zecimalele doar primele 2, deci daca tot nu vrei tu sa le treci, de ce nu pui si pe afisaj doar 6.92. In fine poate exagerez eu

Mie unul mi-a placut sejurul la hotel, m-as reintoarce doar pt mare si plaja, pt oamenii din afara si pt tara in nici un caz. Mai pe larg o sa vb la excursiile optionale despre Egipt.

Oricum cititi cit mai multe review-uri inainte de a alege un hotel si faceti o medie, pt ca spre exemplu altii aici au fost nemultumiti de mincare de plaja de tot, ca exemplu sufereau dupa slanina :)

Trimis de zpedro* in 05.06.10 22:14:23
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zpedro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

valimi [06.06.10 08:54:08] »

Bravo, minunat review, fotografii edificatoare!

Puncte de la mine!

Raluca Danila [13.06.10 11:34:58] »

Puncte si de la mine. Si noi urmeaza sa plecam pe 5 iulie si suntem cazati tot la acest hotel. Cei de la agentie l-au recomandat cu caldura,alaturi de inca 3 alte hoteluri, insa stilul sau oriental ne-a cucerit. Iar dupa ce am citit comm-ul tau, sunt deja nerabdatoare sa ajungem. Daca mai ai ceva sfaturi, le astept cu nerabdare. Permite-mi sa te intreb, in ce ai schimbat banii??In euro sau dolari?Caci am auzit o multime de variante. Mersi mult.

zpedro* [13.06.10 14:02:24] »

Si eu am auzit la fel, eu am avut schimbati in euro, tu schimbi in ce vrei, idee e ca euro e cam 6.9 lire si dolarul cam 5.5-5.6 lire.

Parca era mai bine daca aveai dolari. Preturile agentiei pt excursii sint in euro si sint mai mici decit ce iti zic la bucuresti.

Daca mai ai ceva nelamuriri vorbim. La ei e bine sa ai lire egiptene ca spre exemplu daca ziceau un pret in lire cind faceau paritatea in euro o faceau la 6.5 nu la 6.9

Raluca Danila [14.06.10 15:56:04] »

Mersi mult pentru raspuns. Daca mai am vreo intrebare, nu am sa evit. Cu siguranta imi mai aduc aminte de ceva pana plecam.

zpedro* [14.06.10 19:33:39] »

Raluca sper ca atunci cind te intorci sa postezi impresii referitoare la vacanta ta

Raluca Danila [15.06.10 08:33:45] »

Promit!! Am sa aduc si poze, cat mai multe.

alinabarleanu [06.09.10 17:49:16] »

scuze de deranj as dori sa merg la ac.hotel in oct. si vreau sa stiu daca trebuie incaltari speciale pt a intra in mare,minibarul daca este gratis si viza unde se plateste pt ca agentia din tara ne cer banii acum multumesc

zpedro* [06.09.10 19:33:15] »

pe mine unul nu ma deranjezi

Nu trebuie incaltari speciale deoarece intrarea in mare este cu nisip si in plus esti si lina, iar nisipul este fin. la minibar sint gratis sucurile care sint in el, le poti consuma cu incredere, apoi poate fi umplut dar doar cu bani. iar referitor la viza pe linga voucherul de hotel si biletul de avion ti se mai da un voucher pe aeroport de viza care il prezinti la ghiseul de vize de pe aeroportul lor. insa vei vedea ca pretul platit de tine e mai mare decit suma trecuta pe voucher, desteptii de la noi vor sa faca profit si din aceasta viza......no comment

alinabarleanu [07.09.10 12:07:18] »

multumesc

alinabarleanu [07.09.10 12:08:17] »

intre dana beach si sunrise care e mai bun

zpedro* [07.09.10 21:24:13] »

poate face comparatia doar cineva care a fost in amebele, nu?

icleanugaby [01.10.11 17:08:14] »

Buna,

spune-mi te rog legat de spectacolele de seara, exista pe acolo si vre un amfiteatru pentru spectacole? sau este doar muzica life si atat.

Mersi mult,

zpedro* [06.10.11 16:41:24] »

este un amfiteatru la hotelul invecinat sunrise garden nu stiu cum, la care au acces si cei care stau la mamlouk.

alinabarleanu, icleanugaby, Raluca Danila, valimi, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: