ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2019
STATUS: POSEIDON
MAR-2019
colegi

Modern sau „în pas cu vremurile” – Urban House Dr. Taberei

Un weekend frumos de Martie, o întâlnire reușită la aniversarea unor ani „serioși” de la terminarea facultății. S-a ales un local relativ nou, deschis în 2018, situat în cartierul Dr. Taberei, accesibil întrucâtva mai ușor și celor veniți din afara Bucureștiului. Sâmbătă după-masă soarele strălucea pe cer, floricelele mijiseră pe ramurile copăceilor, mesele erau întinse parțial pe terasă, parcarea era aproape plină. Cineva se ocupase de rezervare, mesele erau pregătite, abia așteptam să ne revedem și să purtăm discuții intense.

Adresa și acces. Localul este situat vis-a-vis de parcul Dr. Taberei (cunoscut drept Moghioroș de multe persoane), în coasta McDonalds-ului, mai exact pe strada Brașov nr. 21F. Putem ajunge ușor cu mijloacele de transport în comun (tramvai „ușor” 41, autobuzele 105,126,173,368, troleibuzele 69,90,93) sau cu autoturismul personal – există o parcare în interior de circa 40 de locuri.

Restaurantul „Urban House” oferă clienților o experiență modernă, un aspect urban, produse gustoase și servicii rapide sub deviza „It's not a place, it's a feeling! ”. Puteți alege un loc în cele trei spații puse la dispoziție de local: sala interioară decorată într-un stil combinat eco (cu mușchi verzi pe pereți) cu imaginea unei berării (instalații de alamă, decupaje industriale), o terasă exterioară închisă și o terasă de vară – e vorba de câteva sute de locuri disponibile. Interesantă este și mașinuța roșie Volkswagen pe a cărei platformă poți savura vara o bere rece. Terasa de vară era deschisă parțial, în perioada următoare se va amenaja integral.

Noi am ocupat locuri pe terasa exterioară închisă cu ferestre, mi-a plăcut sistemul electric prin care ferestrele se deschid pentru aerisire. Decoruri moderne, panouri și colțuri publicitare la băuturi alcoolice și răcoritoare, lcd-uri de mari dimensiuni, canapele și scaune comode.

Meniul este variat și are avantajul unui timp de preparare nu foarte mare. Găsiți integral această listă pe site-ul oficial al restaurantului urban: urbanbeer.ro/meniu. Fiind un grup destul de mare de personae am preferat să comandăm platouri pentru 6 persoane, și anume platoul bucătarului – 3000 gr, 160 lei, care conținea „di tăte” (pui, porc, mici, cârnați, cartofi, ciuperci, murături, sosuri). Am băut ce altceva decât bere (circa 8-10 lei sortimentele „normale”) și un caffe latte (10 lei). Drept desert mi-a făcut cu ochiul o porție de cheesecake cu iaurt (16 lei) – foarte gustoasă.

Concluzii. În definitiv, lucrul principal care a contat a fost întâlnirea cu foștii colegi, depănarea amintirilor, discuțiile aprinse și fotografiile haioase. A fost o după-amiază reușită la care a contribuit și localul ales: Urban House. Personalul a fost foarte amabil, s-au mișcat rapid, au fost receptivi la comenzi, am fost mulțumiți de serviciile oferite. Prețurile mi s-au părut ok, preparatele au fost gustoase. Un element important pentru familiile cu copii: există loc de joacă.

P. S. Nu prea am făcut fotografii în local, erau mai multe petreceri onomastice, iar pe seară chiar se umpluse cu clienți. Găsiți pe Internet o mulțime de imagini edificatoare.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 25.03.19 09:52:06
Validat / Publicat: 25.03.19 11:31:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Se lasă seara peste Parcul Drumul Taberei.

Dan&Ema
[25.03.19 14:26:55]

@tata123:

SB pt tine, nu si pt Urban H. ????

Am fost si eu la UH chiar daca nu am postat nimic. Este ok in general, dar nu m-a convins. Nu are ceva care sa-mi fi ramas la suflet.

Poate dupa o a 2-a vizita imi conturez parerea si o dau si in scris.

Numai de bine! ????

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[26.03.19 08:35:27]

@Dan&Ema: Mulțumesc. Și eu mai am de gând să calc pragul restaurantului în perioada imediat următoare pentru a încerca și alte preparate. Am observat că seara și în weekend e aproape plin, chiar e greu să găsești o masă liberă. Fiind vorba de un local nou dorința de a-l „vizita” e intensă în rândul clienților din zona Drumul Taberei.

ANILU
[26.03.19 10:14:19]

@tata123: Ieri după-amiază am fost la Urban și am stat pe terasă la soare!!! Ne-am simțit bine.

Așa este seara sau la sfârșit de săptămână nu găsești mese libere, trebuie rezervare.

Singurul lucru care nu-mi place este că la interior dacă stai pleci mirosind a mâncare... ne mai face hota figuri, mi-a spus o ospatarita.

Așa că, să vină vara să putem sta la terasă!!!

Toate cele bune.

ANILU, Dan&Ema, tata123 🔱, Zoazore