ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2019
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Monopolul pe frumusețe poate l-a ratat, dar Monopoli este un oraș de nota 10

Plecând din Alberobello, în drumul meu spre Monopoli, cei 9 km ce mă despărțeau de Locorotondo au fost parcurși de autobuzul de Martina Franca în cel mult 10 minute așa că pe la 13.30 coborâsem deja în stația din Piazza Marconi. De acolo, având în vedere că următorul autobuz spre Fasano venea peste o ora am plecat la plimbare către centrul vechi pe XX Settembre ajungând după vreo 200 m la sediul primăriei din Piazza Aldo Moro.

Apoi am pătruns în mare viteză în centrul istoric al acestui bine conservat oraș alb al Pugliei, formă lui aproape circulară, de unde vine și denumirea ”locorotondo” (loc rotund), fiind plasat efectiv pe vârful unui deal. Atmosfera este relaxantă dar plină de viață, timpul trece lin atunci când străbați la pas străduțele întortochiate din orașul medieval, deoarece efectiv te simți ca într-un film artistic: auzi și vezi cum se pune lumea la masă, îi auzi cum râd și vorbesc iar pe ușile deschise ajunge la tine mirosul îmbietor al mâncării abia scoase din cuptor.

Deși nu este o localitate foarte turistică comparativ cu Alberobello pentru mine Locorotondo reprezintă o surpriză plăcută, orașul este plăcut la vedere, viața curge liniștit dar are culoare și gust. Ca să nu risc pierderea autobuzului de legătură am plecat către stație după circa o oră de comuniune cu “locul rotund” al Pugliei.

Pe la la ora 14.50 a apărut autobuzul spre Fasano care avea datoria să mă coboare din deal cale de vreo 11 km, stația unde am fost lăsat în Fasano fiind lângă un parc central, Parco della Rimembranza de unde se poate intra în centrul vechi unde am apreciat cel mai mult arcadele siameze ce pornesc din Corso Perrini de o parte și de alta la Piazza Mercato Nuovo.

Se poate vizita tot în această zonă Chiesa Matrice di San Giovanni Battista cu al său turn cu ceas înalt de 28 metri și Chiesa San Francesco da Paola, ambele având forma actuală încă de prin secolul 18. Principala atracția a orașului este ZOOSAFARI FASANOLANDIA, zoosafari.it, al doilea parc auto (ca dimensiune) din Europa, dedicat vieții animalelor sălbatice.

Cei 17 km dintre Fasano și Monopoli, au decurs lin, fiind lăsat să cobor la a doua stație din acest oraș, în Piazza S. Antonio.

Prima clădire vizitată în Monopoli a fost o biserică impozantă, Church and convent of St. Francis of Assisi care datează de pe la 1740. Partea de convent (mânăstirea) a fost transformată în secolul 19 în sediu pentru Primăria din Monopoli. Un lucru care mi-a plăcut în acest oraș au fost tăblițele indicatoare Itinerario turistico piedonale, ce te scutesc să cauți pe hartă prea des.

A urmat apoi la rând Monastero dei Santi Giuseppe e Anna, monument de arhitectură ce ține de secolul XVII. Din păcate starea de conservare a acestei biserici este proastă și e deschisă spre vizitare destul de rar spre deloc.

Am descoperit apoi Chiesa di San Domenio con Rosone, o biserica frumoasă din secolul XVI, aflată în stare de conservare acceptabilă, pe o latură a bisericii fiind lipit sediul carabinierilor. La numărul 73 pe Via S. Domenico se găsește Cripta Rupestre Madonna del Soccorso (secolul XI). Circuitul religios a ajuns la Basilica Concattedrale Maria Santissima della Madia (secolul XVIII), o construcție impresionantă în stil baroc, a cărei măreție este amplificată și de semețul său turn cu ceas, poziționat strategic în partea opusă intrării în catedrală.

Plecând de la catedrală spre port am întâlnit în cale o nouă biserică, Chiesa Santa Maria del Suffragio (Purgatorio – sec. XVII), giornaledipuglia.com/2016 ... purgatorio.html, loc unde am remarcat cele 8 mumii ce vegheză în picioare precum și simbolistica cu cranii sau schelete prezentă pe uși și în decorațiunile zidurilor.

De aici am ajuns destul de repede la Spiaggia Porta Vecchia loc unde am remarcat valurile imense ce acopereau plaja în totalitate. Mergând pe promenada am ajuns în scurt timp la Bastione Santa Maria (unde tunurile păreau pregătite să sperie dusmanii veniți de peste mări), parte a Castello di Monopoli (sec. XVI), care poartă numele lui Carlo V.

Aproape de port am descoperit Piazza Giuseppe Garibaldi, o oază verde în mijlocul orașului cu multe terase și restaurante ce încep să se umple la venirea serii, în acest loc am găsit și Torre Civica, ce vegheză din secolul XVI pentru siguranța cetășenilor orașului.

Nu departe de aici, mergând pe străduțele misterioase ale orașului, am întâlnit biserica Chiesa di Santa Maria Amalfitana (Romanico Pugliese sec. XII) care atrage mulți vizitatori prin cripta sa cu picture rupestre.

În finalul incursiunii mele în bijuteria numită Monopoli am poposit în larga Piazza Vittorio Emanuele, străjuită pe cele 4 laturi de clădiri mai vechi sau mai noi, toate în stare bună de conservare.

Pe traseul spre gară am găsit o nouă biserică impozantă Chiesa di Sant'Antonio di Padova precum și Conservatorio di Musica Nino Rota, ambele aflate în Piazza S. Antonio, loc de unde începusem incursiunea mea cu 3 ore în urmă. Am fugit apoi repede spre gara deoarece seara venise iar primul tren spre Bari pleca în puține minute… Polignano al Mare urma deci să fie descoperit doar în nocturnă…...

Trimis de ultrasro in 24.03.19 15:55:03
    Validat / Publicat: 24.03.19 19:44:53

VIZUALIZĂRI: 2008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Chiesa San Domenico

webmaster [25.03.19 09:23:47] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Monopoli-Ostuni: