ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2019
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAR-2019
single

Cu schiurile în rodaj, pe o pârtie nouă (pentru mine) - Arena Platoș

Cum ziceam nu de mult, anul ăsta am făcut o vizită de trei zile în Păltiniș, la început de martie, ca să îmi testez noile schiuri și clăpari pe care mi le-a adus un Moș...

Auzisem multe despre Păltiniș, iar faptul că era la o distanță rezonabil de mică de Hunedoara (dincotro urma să venim, și pe unde urma să rtecem la plecare) a fost un plus în alegerea mea.

Mai știam că acolo sunt două locuri unde se poate schia: pârtia veche (sau pârtia Oncești) și mult mediatizata Arena Platoș.

Ce am găsit? hmmmm... ca să mă exprim delicat... dezolare. Luni: pauză. Zi de evizie tehnică la instalații. Mă uit pe saitul Arena Platoș - program: miercuri nocturnă, apoi V-D. Și restu'? ei, restu'... să mai aștepte, vorba bancului. La pârtia veche - la fel. Dacă nu au minimum zece (sau mai mulți?) clienți, nu pornesc telescaunul. Am stat marți dimineață o vreme pe-acolo, după ce am văzut pe webcam că la prima oră era pornit. Aiurea, țeapă: au făcut doar o cursă cu oamenii lor, pentru aprovizionare.

Am revenit la Platoș și am făcut vreo patru coborâri urcând cu schiurile în spate, ca pe vremea bunicilor. A fost fain, abia m-am mai dezmorțit, dar din păcate nu mai am suflu ca acum 40 de ani. Am așteptat așadar să vină miercuri seară și am mers la pârtie cu încredere, mai ales că am văzut (tot pe webcam) că funcționează instalațiile.

De la casierie am luat o cartelă cu 30 de puncte (55 de lei = 10 garanție, pe care i-am recuperat la plecare) și hop! în telescaun.

Ajuns în vârf, am făcut un mic tur de recunoaștere să văd pe ce trasee pot să mă dau fără teama de a transforma plăcerea în chin și după ce am ales pârtia „principală”, am stat câteva clipe să-mi ajustez echipamentul. Plus ceva poze. De sus, pârtia mi se părea foarte lungă, dar odată pornit la vale, am constatat că se ajunge extrem de repede înapoi la sosire.

Am testat și teleschiul de la pârtia de începători ca să văd cum e când nu urci pe jos. A fost drăguț, dar și mai scurt...

Nocturna funcționa perfect, se poate schia pe majoritatea variantelor fără grijă.

Una peste alta, mi-a plăcut. Dar, nu aș recomanda zona pentru perioade aglomerate (vacanțe, sărbători etc.) Și nici la capete de sezon, că riscați să vă dați doar cu sania. Sau cu trotineta, dacă nu mai e zăpadă. E un loc cu pârtii foarte bune pentru copii ca să învețe și pentru începători ca mine ca să se poată distra în siguranță. Există o singură pârtie neagră, restul fiind albastre și cel mult roșii.

Trimis de Dragoș_MD in 23.03.19 22:34:45
Validat / Publicat: 24.03.19 00:17:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB].

VIZUALIZĂRI: 1746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Păltiniș - pe pârtia Arena Platoș, pe înserat

[24.03.19 11:14:02]

@Dragos: Când am citit Arena Platoș, am avut o tresărire!

Eu nu schiez, așa că datele tehice... mai ușor spre deloc mă intersează, dar pozele cu tine pe pârtie fac toți banii! Îți stă bine!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[24.03.19 21:11:59]

@Zoazore: de ce, te temeai că am fost la Alpina?!?

Neah... am fost la alta „cu cântec”, dar nu am fost foarte dezamăgit. Ba chiar dimpotrivă.

Eu pe schiuri... ce să spun? probabil că arăt foarte comic, dar mi se cam fâlfâie - eu mă simt bine și asta e important!

[24.03.19 23:26:35]

@Dragos: Ba, uite că mă faci să-ți zic de-a dreptul: arăți sexy! Pe bune!

Da, despre apropierea de mult-cântata Alpină m-am zbârlit!

[25.03.19 04:40:18]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;