ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2019
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
MAR-2019

Destinație perfectă pentru week-end

8 Maritie, Ziua femeii - Un nou prilej de a fi împreună cu prietenii și de a petrece clipe de neuitat!

Am fost un grup de 12 persoane care ne-am simțit excelent, într-o locație minunată, unde vom reveni oricând cu plăcere, fiind și aproape de Onești.

Rezervarea am făcut-o la sfârșitul lunii ianuarie, fără să plătim un avans. Proprietarul pensiunii, domnul Matei, un tip extraordinar, cu care am comunicat excelent și cu care am ținut legătura permanent.

Pe 9 martie, sâmbătă, am ajuns la pensiune la ora 12, am avut parte de o primire călduroasă, de parca ne cunoșteam dintotdeauna, iar duminică, în ziua plecării, domnul Matei ne-a permis să stăm până la ora 16, deși ziua hotelieră se termina la ora 12, fără niciun cost suplimentar. Frumos gest!

Pensiunea Matteo este situată aproape de satul Pralea, comuna Căiuți, județul Bacău, fiind înconjurată din toate părțile de înalțimi împădurite, neavând vecini. De la drumul național Onești - Adjud (11A), la ieșire din comuna Căiuți (17 km), se face dreapta încă 10 km. Șoseaua este foarte bună. Pensiunea este poziționată la șosea, dar acest fapt nu s-a dovedit a fi un incovenient fiind dotată cu termopane de foarte bună calitate, iar traficul este unul timid.

Este o construcție nouă, dată în folosință în anul 2014. Pensiunea are 7 camere duble, identic mobilate - o cameră se află la parter, fără balcon, de altfel, singura, iar celelalte 6 camere se află la etajul 1, toate cu balcon. Balcoanele sunt destul de înguste, nu cred că intră două scăunele și o măsuță, dar sunt bune ca loc de privit și fumoar, având în vedere că în camere nu se fumează.

Cât privește curățenia, nu am avut ce reproșa. Primul lucru la care mă uit când ajung la o cazare este curățenia.

Gazdele, soț și soție - doi oameni frumoși, primitori, harnici, mereu la dispoziția oaspeților, dar în același timp, discreți.

Locația este recomandată mai ales dacă se ocupă în întregime de același grup. Noi am ocupat cele 6 camere situate la etajul 1 al pensiunii. În zonă nu prea ai ce vizita, dar te poți plimba în natură, te relaxezi și îți încarci bateriile la maxim. Singurul dezavantaj este că nu găsești un magazin în apropiere. Ca și distanță de mers pe jos, mie mi s-a părut mult până la intrarea în satul Pralea. Accesul cu mașina e undeva la 3-4 minute până la cel mai apropiat magazin.

În fața pensiunii se află parcarea pentru 6-7 mașini, un iaz cu pești (crapi și caras), un teren de sport cu iarbă pentru cine are chef de puțină mișcare, un loc de joacă pentru copii, un balansoar și o terasă acoperită cu multe bănci și mese de lemn. În clubul pensiunii se poate face o partidă de tenis de masă, table, șah, rummy.

Punctul forte al pensiunii este foișorul care este foarte mare. Și aici se poate lua masa fără probleme, chiar afară. Grătarul este amplasat chiar în foișor și este acoperit, ceea ce face să stai liniștit și să nu te preocupi de evoluția vremii. Lângă grătar este un rotisor electric, o sobă cu plită, cu un ceaun de 15 L perfect pentru o ciorbă, o tochitură sau un ciolan afumat, iar lângă, este o chiuvetă cu apă curentă. Lemne pentru foc și cărbuni au fost la discreție și toate gratuite din partea casei (E ceva!).

La parterul pensiunii este un living mare și o zonă de luat masa foarte încăpătoare, pretabilă chiar și pentru evenimente - botez, logodnă, aniversare, un TV LCD cu diagonală mare, combină audio, o bucătărie cu tot ce este necesar, o toaletă de serviciu, recepția și o cameră dublă. Loc pentru dans este suficient, până la ora 4 dimineață ne-am distrat.

Camera este dotată cu TV LCD și receiver satelit (Orange) montat pe perete, un șifonier încăpător, o măsuță cu două scaune, două noptiere cu două veioze și un pat moale și destul de mare, cu lenjerie albă și curată, iar pe jos este parchet foarte bine întreținut.

Baia este destul de mare, foarte curată, are în dotare cabină de duș, chiuvetă, vas wc, coș de gunoi, consumabile (săpun lichid și hârtie igienică), 4 prosoape albe și curate, iar apă caldă a fost permanent.

Pentru doritori, este bine de știut că există conexiune la internet Wi-fi care funcționează foarte bine.

Concluzia, a fost foarte bine, familial aș putea spune, intim! O locație frumoasă, cu oameni prietenoși și plăcuți, care ne-au primit cu plăcere în casa lor.

Recomand din suflet această pensiune, site-ul oficial este pensiuneamatteo.ro, pentru amănunte legate de amplasare, tarife, etc.

Drumuri bune și vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de c-kosty in 23.03.19 12:25:22
Validat / Publicat: 23.03.19 14:45:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRALEA [BC].

VIZUALIZĂRI: 1570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pens. matteo

[23.03.19 14:44:28]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Matteo, PRALEA [BC]" (nou-creată pe sait)

[23.03.19 14:50:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

c-kostyAUTOR REVIEW
[23.03.19 19:21:36]

@webmasterX:

Localizarea e corectă, mulțumesc.

Zoazore
[23.03.19 20:53:44]

@c-kosty: Și hop și eu cu un SB-u!

Frumoasă surpriză pensiunea asta! Curățică, luminoasă... Oameni care știu ce vor! Bravo!

c-kostyAUTOR REVIEW
[24.03.19 09:58:17]

@Zoazore:

Mulțumesc pentru vizită și vot. Pensiunea mi-a fost recomandată de un coleg de serviciu, chiar a fost o surpriză plăcută pentru mine.

Sărut mâna și numai bine!

c-kosty, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Matteo: