ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAR-2019

Restaurant Pizzerie Cristal, din Băile Herculane, cu mâncare bună și ieftină

Acesta este localul în care am mâncat prânzul trei zile. După ce ne-am cazat la hotel, am întrebat unde putem mânca o pizza bună și ne-a fost recomandat Restaurantul Pizzerie Cristal.

Localizare

Restaurantul Pizzerie Cristal, se află în Băile Herculane, str. Castanilor, nr. 11, chiar în centrul stațiunii, după trecerea de pietoni.

Programul

Restaurantul este deschis între orele 8:00- 24:00.

Restaurantul

Restaurantul funcționează în două încăperi distincte, separate de o curte interioară. În primele două zile am mâncat în clădirea de la stradă, iar în ultima zi în clădirea cealaltă mai spațioasă.

Clădirea de la stradă este mai intimă, separată în două părți de niște arcade decorative în interiorul cărora, maschează discret prezența consumatorilor, două ghivece cu plante ornamentale.

Mesele sunt aranjate pentru 4,6 persoane, dar se modifică imediat aranjarea acestora, în funcție de numărul de prieteni care doresc să mănânce împreună. Așa am fost noi: în prima zi am mâncat doar noi, adică familia noastră, a doua zi am mâncat împreună cu alte două familii, iar a treia zi am fost mult mai mulți și am schimbat și clădirea, am trecut în încăperea cea mare. P. s. aici în a doua clădire se află și toaletele. Tot în a doua clădire este și cuptorul cu lemne unde se face pizza.

Atmosfera este plăcută, servirea este rapidă, amabilă, iar mâncarea este bună.

Mâncarea

Noi am mâncat cam același lucru trei zile, cu mici variațiuni, dar papanașii cu dulceață și smântână au fost constanți în meniul nostru (11 lei/ 2 buc.). Mie mi-au plăcut mult papanașii, chiar dacă nu erau pufoși și umflați ca în alte locuri, aceștia aveau multă brânză de vaci, se simțea gustul plăcut al acesteia, iar combinația cu dulceață de afine cu smântână a fost perfectă. Recomand papanașii.

La felul întâi am comandat ciorbă țărănească de vită (7 lei) cu smântână și ardei iute murat. Am cerut supliment de ardei iute murat pentru că era foarte bun, și am primit. A doua zi mi-am spus să diversific meniul și am comandat ciorbă țărănească de pui (7 lei). Chiar dacă unele bucățele de carne de vită din ciorbă au fost atoase, am mâncat de două ori ciorbă de vită pentru că are o aromă deosebită, iar mie mi-a plăcut foarte mult.

Ciorba țărănească de legume costă 6 lei pentru că nu are carne. Baza este aceeași la toate ciorbele țărănești, diferă doar carnea, care poate fi de pui, vită sau porc, așa ne-a spus chelnerul. Prețul acestora este mic, 7 lei, indiferent de carnea pe care o alegeți.

Mai găsiți în ofertă și ciorbă de burtă (8 lei).

La felul doi am comandat pizza și cartofi prăjiți cu cașcaval panee.

Pizza are un aluat subțire și crocant, exact așa cum ne place nouă. Am comandat și consumat Pizza Margherita (13 lei) și Pizza Diavolo (18 lei). Ketchup este la discreție pe masă.

Am mai băut limonadă foarte bună, la carafa de 1/2 l.

Recomandarea

Dacă mai ajung la Herculane tot aici voi mânca pentru că mi-a plăcut și vă recomand și vouă să încercați oferta din meniul Restaurantului Pizzerie Cristal.

Trimis de Dana2008 in 20.03.19 14:26:02
Validat / Publicat: 20.03.19 15:32:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Restaurant Pizzerie Cristal, din Băile Herculane

papanasii deliciosi

Mika
[20.03.19 15:44:37]

Votat. Aici am mancat si eu, de două ori. Prima oară singură, in ziua in care am sosit la Herculane. Nu am mancat papanași iar după ce am citit cu câtă plăcere ii recomanzi, mai că imi pare rău. In rest, totul este așa cum ai relatat. Bun.

Zoazore
[20.03.19 17:40:14]

@Dana2008: Bine că n-ai mâncat și ciorbă de burtă!

Că papanașii ăia... ooff, viața mea!

Arată bine și localul, și mâncarea! Să vă fie de bine!

nicole33
[20.03.19 17:45:53]

@Zoazore:

Bine că n-ai mâncat și ciorbă de burtă!

Că papanașii ăia... ooff, viața mea!

Ghinion!

Dana nu a mâncat ciorbă de burtă la Cristal, dar eu DA

Cum îmi fac puţin timp, cum mă apuc să scriu şi voi pune şi poze cu ciorba de burtă, of course, deci pregăteşte iaurtul

Aaaa şi am mai mâncat şi pizza care mi-a plăcut chiar mai mult decât ciorba de burtă.

Zoazore
[20.03.19 17:50:04]

@nicole33: Uite cu ce sadice mi-am găsit eu să fiu prietenă!

Ok, pune, că voi citi Braille, mirosind un covrig! Na!

roth
[20.03.19 20:22:30]

Uite un restaurant care este prietenos cu portofelul si bun pentru stomac. Preparate gustoase din cate inteleg, aratoase din cate vad si nincercate de mione din lipsa de timp.

O sa revin si o sa tin minte ce ai scris.

Vacante minunateeeee!!!

[20.03.19 21:06:19]

@Mika: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Papanasii, adică "mâncarea neserioasă" sunt mai importanți decât mâncarea "serioasă", așa defalcăm noi dulciurile de restul alimentelor.

Si băuturile sunt clasificate în băuturi toxice (sucurile cu chimicale, preferate de băiatul meu) și sănătoase (fresh-urile, limonada).

Cel mai tare e când ne aud chelnerii că băiatul meu dorește un suc toxic și mâncare neserioasă, iar eu mă încăpățânez sa-l conving să comande contrariul.

Papanasii cu gust de brânză sunt tot mai rari, iar cei de aici chiar au fost gustosi...comandam acest preparat peste tot unde îl întâlnim în meniu.

[20.03.19 21:14:59]

@Zoazore: Mulțumesc frumos Zâna bună!

Nu îmi place burta, doar zeama adică baza ciorbei de burtă.

Clădirii din spate care este mai mare, nu i-am făcut fotografii pentru că erau mulți consumatori la mese si nu am vrut să-i deranjez.

Te-ai prins mai demult că eu comand papanasi și gulas... aici nu era gulas dar am consumat cu plăcere ciorba țărănească de vită.

Te pup!

[20.03.19 21:17:17]

@nicole33: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Aștept articolul tău.

Pizza ne-a plăcut si nouă mult.

[20.03.19 21:22:09]

@roth: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Uite așa-i in viața, unii se răsfață iar alții trudesc!

Îmi pare rău că nu ai mâncat și tu cu noi la Cristal. Mulți Afa-isti au mâncat acolo. Poate treci cu altă ocazie pe acolo.

Prețurile m-au surprins, mă așteptam să fie mai mari în stațiune la Herculane.

krisstinna
[21.03.19 18:06:30]

@Dana2008: Confirm și eu, era ieftin și bun.

Am băut doar vin fiert și era mai bun ca la Brașov sau ca la Viena.

Domnul C a devorat un șnițel uriaș, a fost încântat.

Te îmbrățișez cu drag!

Denisa13
[21.03.19 21:57:11]

Am avut si noi placerea de a va tine companie de doua ori.

Si noua ne-a placut mancarea si preturile sunt acceptabile, chiar mici. Probabil s-au adaptat foarte bine buzunarului majoritatii clientilor.

In ultima zi am mancat si eu papanasi si pot spune ca sunt deliciosi.

Tot ce am servit aici a fost bun sau foarte bun. Portiile ni s-au parut potrivite, nici mici , nici mari.

Recomandam si noi acest local.

[23.03.19 00:25:45]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Vin fiert nu am consumat, dar ceea ce am mâncat a fost bun.

Călătorii plăcute!

Toate cele bune! ????????

[23.03.19 00:28:28]

@Denisa13: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, a fost bună mâncarea, dar mai bună a fost compdnia voastră!

Numai bine! ????????

Dana2008, Denisa13, Mika, roth, Zoazore