ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2019
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
MAR-2019

Pensiunea Dunavis - o cazare bună şi ieftină

Doar ce ne-am întors de la Băile Herculane, unde am participat la frumoasa şi reuşita întâlnire AFA, şi ce credeţi că mi-a trecut prin cap? Nu, nu un glonţ, cum a păţit-o Bulă în război, ci să scriu un review de cazare, că doar am furat startul, cum zicea o colegă din onorabila comunitate AFA, :) şi am plecat de-acasă cu o zi mai devreme!

Acu', trebuie să recunosc, strategia era gândită de ceva vreme, ne-am gândit noi că n-am mai ajuns de mult pe Clisura Dunării, chiar ne doream să revedem minunatele peisaje din zona respectivă. După îndelungi căutări, am ales pensiunea Dunavis din Orşova, un orăşel frumos, la doar 22 de kilometri de Băile Herculane.

Pentru a ajunge la Dunavis nu trebuie să faceţi mare efort, din DN6, în dreptul staţiei Rompetrol viraţi la stânga şi intraţi pe str. Cernei, de aici mai mergeţi cam 400-500 de metri şi unde vedeţi indicatorul cu Moldova Nouă viraţi dreapta, pe str. Porţile de Fier, mai mergeţi încă 200 de metri şi viraţi din nou dreapta, pe str. Al. Vlahuţă, de aici mai mergeţi cam 300 de metri şi la nr. 10 găsiţi pensiunea Dunavis, semnalizată printr-o pancartă, cu parcare pentru 4 maşini în faţă, pe marginea străzii.

Am intrat în clădire, nu era nimeni pe-acolo, l-am sunat pe proprietar şi după 2 minute a apărut ca din senin o doamnă care ne-a dat cheia şi ne-a condus la camera nr. 4. Mergând pe principiul ,,şpionii nu doarme'', am lăsat bagajele şi una bucată soţie în cameră, să se odihnească după tura din noaptea precedentă, şi am plecat să văd care e treaba cu pensiunea în cauză!

Cum să vă spun? Dunavis este genul de pensiune care nu-ţi sare în ochi cu ceva deosebit, nimic care să te dea pe spate, o pensiune ca oricare alta ai putea spune, dar care are totuşi acel ,,ceva'' ce te îndeamnă să te cazezi acolo, măcar pentru o noapte...

La parter se află recepţia şi sala de mese, cu scaune mari, comode, din imitaţie de piele, cu tv. lcd, precum şi bucătăria, care are cuptor cu microunde, 2 frigidere, dar cu dotare ,,subţire'' în ceea ce priveşte vesela, câteva ceşti de cafea, câteva pahare, câte 7-8 furculiţe, cuţite şi linguri, şi cam atât.

Pensiunea nu asigură masa, aşa că turiştii trebuie să se descurce cu ce au la bucătărie. Curtea este destul de mică, dar are grătar, foişor şi loc pentru piscina ce poate fi folosită atunci când timpul permite.

La etajul 1 se află apartamentul, camera triplă şi 3 duble, iar la mansardă încă o cameră dublă, toate fără balcon. Camera nr. 4 unde am stat noi are vederea spre stradă, dar este foarte mare, cred că are 20 mp fără probleme. Camera este dotată cu tv lcd, aer condiţionat, un pat mare cu saltea confortabilă, măsuţă şi 2 fotolii, şi un dulap imens, lângă uşa de la intrare. Baia nu are cabină de duş, dar spaţiul este suficient pentru un ,,duşuleţ'' în doi... ;)

Semnalul la net este bun, cu căldura nu au fost probleme, am reglat caloriferul la minim, iar despre curăţenie nimic de reproşat, totul strălucea. Cu proprietarul nu am dat ochii, dar am apreciat faptul că ne-a acceptat rezervarea pentru o singură noapte, în pensiune eram doar noi, linişte totală, până şi doamna de la recepţie a plecat la orele 16.00, pierdea ,,rata de Eşelniţa'' :).

De menţionat faptul că proprietarul pensiunii deţine şi Centrul de Agrement Dunavis, situat pe faleză, destul de aproape de pensiune, care pune la dispoziţia turiştilor plimbări cu vaporaşul pe Dunăre, cu vizitarea obiectivelor din zonă, precum şi hidrobiciclete, biciclete sau triciclete electrice.

În ceea ce ne priveşte, nu puteam rata o plimbare la Eşelniţa şi Dubova, la Cazane, unde muntele şi apa au zămislit un tărâm de vis, la care oamenii au adus o contribuţie notabilă prin operele de mare valoare numite Mănăstirea Mraconia sau statuia lui Decebal.

La final, spun doar că merită să faceţi o rezervare la pensiunea Dunavis, situată într-o zonă frumoasă, cu multe obiective de vizitat.

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 18.03.19 16:15:21
Validat / Publicat: 18.03.19 17:01:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORȘOVA.

VIZUALIZĂRI: 1146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Dunavis din Orşova.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.70 EUR pe cameră

webmaster [18.03.19 18:08:02] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.03.19 18:22:20] »

@webmaster: Mulţumesc!

Zoazore [18.03.19 19:16:14] »

@Safta Radu: Șefu, iar ai nimerit-o bine! Dar... iar masardă, bre? Sper că n-ai vreo contuzie, vreo echimoză, ceva!

Arată bine camera, dar dacă erați doar voi, de ce n-ați luat o cameră mai normală? Mă crispez când citesc despre mansardă la tine, la Dan și la Dragoș, uriașii mei dragi!

Frumoasă pensiune, frumos peisaj iar faptul că ați putut rezerva doar o noapte e de lăudat!

Dar de mâncat (o tochitură, ceva) pe unde ați mâncat?

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.03.19 19:30:03] »

@Zoazore: Care mansarda, Zozo? Am scris eu ca am stat la mansarda? Am menționat ca în pensiune exista o camera dubla la mansarda, nu ca am stat eu acolo!!!

Proprietarul a fost băiat cuminte, a fost de acord sa ne dea o camera doar pentru o noapte, alții mi-au spus ca ei nu dau drumul la căldură doar pentru o camera.

Iar cu papica, am halit noi ceva la o pensiune în Dubova, ma mai gândesc dacă scriu sau nu...

Zoazore [18.03.19 19:47:08] »

@Safta Radu: Păi văzui P08 și P09 și, dacă nu căzuse perdeaua, ce-ar mai fi putut fi?

Sau e doar iluzie optică?

ungureanica [19.03.19 14:21:52] »

Faceți voi cum faceți și iar găsiți pensiuni faine. E un dar ceva al vostru așa că nu întreb cum faceți. Fain loc, faine poze, faine excursii. Vă salutăm cu drag!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [19.03.19 17:16:27] »

@ungureanica: Chiar nu fac nimic deosebit pentru a găsi pensiuni bune, doar caut, caut şi iar caut, până găsesc ceva să-mi placă, atât, nimic mai mult. Într-adevăr, locurile sunt superbe, chiar nu mai văzusem de câţiva ani Clisura Dunării, de aceea ne-am gândit că întâlnirea AFA ne oferă prilejul să vizităm din nou această frumoasă regiune a ţării noastre. Mulţumesc pentru aprecieri, vă salutăm şi noi cu drag, să ne vedem sănătoşi la următoarea întâlnire!

Safta Radu, ungureanica, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Dunavis: