ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2019
ÎNSCRIS: 15.05.17
FEB-2019

Revenire la Eilat + Masada + Dead Sea

Daca tot ramasese cautarea pe Booking si eram bombardat de oferte, am deschis si Wizz-ul si Upsyyy, iar pret bun :)

Mi-am facut cruce si am rezervat zbor pe 13 februarie.

Asa ca, la fel ca in decembrie, zbor dus miercuri, intors duminica.

Plecat pe frig de la Otopeni ajuns la cald si bine in Ovda.

De data asta super repede controlul de frontiera. Am avut la noi cartelele de autobuz din decembrie le-am reincarcat, asa ca acum a fost doar 55 shekeli de persoana abonamentul de care povesteam in review-ul trecut.

Cum o sa fie la noul aeroport Ramon Airport Eilat, om trai si om vedea cf legii lui Ohm :))

Cazarea ok langa Central Bus Station.

Ceva de mers pe jos pana la plaja, dar hotarasem sa snorkelim la Princess Beach asa ca la plaja cu autobuzul!

Un pic de nisip, un pic de chiosc cu racoritoare si frugalitati, un pic de umbrela, un pic de toalete, un pic de centru scuba, un pic de fosta plaja organizata. Fosta pentru ca Princess Beach Hotel este inchis (gasiti pe net povestea despre birocratia lor) dar plaja a ramas in grija unor "privati" care fac ok ce fac.

Dimineata tarziu, luam autobuzul 15 pana la statia Princess Beach aproape de granita cu Egiptul, si dupa amiaza 16 inapoi. Ajunsesem sa ne cunoastem cu soferul, care in ultima zi cand eram "rupt" de frig - ca nu-mi venea sa mai ies din apa, iar soarele aproape plecase - a dat drumul la caldura in autobuz ca sa imi iasa gerul din corp. A fost haios ca stateam pe un scaun pentru varstnici (caloriferul era dedesubt) si un american se uita stramb la mine, pana a inteles ca in momentul ala eram mult mai batran decat el :)

Plaja, plaja dar fiind a doua oara ne-am gandit si la un pic de excursie. Gandit, planificat inca din tara, acum trebuia pus in practica.

Ne-am hotarat sa vizitam Masada si Dead Sea. Excursiile organizate local fiind cam scumpe in opinia noastra am construit traseul pe baza curselor autobuzelor interurbane Egged.

La dus am luat autobuzul 444 prima cursa dimineata pana la Cetatea Masada. Dupa pranz de la Masada am luat alt autobuz pana la Ein Bokek apoi seara de acolo 444 inapoi la Eilat.

De la Masada la Statiunea Ein Bokek se pot lua mai multe autobuze in afara de 444, gasiti info pe site-ul Egged. Biletele au fost 68 Shekeli de persoana dus intors la care au fost adaugati 16 shekeli de persoana pentru bucatica Masada - Ein Bokek.

Pentru cetatea Masada 28 shekeli de persoana intrarea si alti 28 shekeli de persoana urcarea cu telefericul. Coborarea pe jos (auci... febra musculara de coborare :)) )

Excursia a fost chiar de Valentine Day si a fost zi lumina. Biletele dus intors le-am luat de la Central Bus Station din Eilat cu o zi inainte ca sa evitam aglomeratia de dimineata si pentru a fii siguri ca prindem loc. Biletele sunt cu loc, asa ca atentie unde va asezati. Seara autobuzul 444 era plin si chiar a trebuit sa ridicam 2 turisti ce stateau pe locurile noastre. Cred ca va dati seama ca autobuzul 444 este de fapt autocar :)

Deci am plecat la 7 dimineata si pana la Masada au fost aprox 3 ore, cu o pauza de 20 minute la un popas pe sosea.

Vizita la cetate a fost o placere, amestecul de istorie si peisaj fiind o incantare. Nu am stat 2 ore cum ne gandeam ci aproape 4 cu tot cu coborarea (auci... again)

Dupa coborare ne-am revenit in aerul conditionat al autobuzului si in f scurt timp am ajuns la Ein Bokek unde nu am coborat chiar unde trebuia si am mai mers o statie de autobuz pe jos. Trebuia sa coboram la urmatoarea statie dupa Mc Donalds. Statia o puteti identifica la ducere spre Masada dimineata.

Statiunea Ein Bokek, nici prea mica, nici prea mare, un Mall, terase, hoteluri, plaje, chiar frumos. Tinand cont de peisaj parca ma simteam intr-un SF cu actiunea in deserturile planetei Marte :)

Plaja curata cu umbrele si dusuri si accesul liber. Sezlongurile erau de inchiriat dar nu ne-am aplecat asupra acestui aspect.

Sunt recomandati pantofii anti pietre si anti arici de mare ce-i avem prin casa din excursiile de pe alte meleaguri. Noi ii luaram, dar ii uitaram la hotel asa ca am intrat cu grija in apa. Pana la urma a fost bine pt ca fiind plaja amenajata sarea de pe fundul apei, langa mal era destul de "polishata". Mare atentie la ce atingeti dupa ce iesiti din apa. Primul drum se face la dus pentru ca altfel orice atingeti devine alb si ULEIOS.

Senzatia in apa este minunata, este altceva fata de ce stim din salinele din tara.

Ne-am scaldat, ne-am bronzat... am patat lucrurile, am petrecut o dupa-amiaza foarte placuta. Pana la 18:30 la autobuz, am dat o tura prin statiune, Dead Sea Mall, o terasa, magazine, etc, ca turistii.

Am ajuns aproape de 10 seara in Eilat si dus si nani ca eram franti.

La fel ca in decembrie si aceasta escapada in Eilat a fost o reusita.

Deja ne pregatim pentru urmatoarea la Tel Aviv din cauza celor de la Wizz Air :)) )

Va multumim ca ati avut rabdare sa cititi si asteptam intrebari de vreti un pic de ajutor.

Trimis de Aditzul in 11.03.19 22:54:59
Validat / Publicat: 12.03.19 00:01:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 2776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aditzul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Bifurcatia spre Arad :))
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

webmaster45 [12.03.19 00:00:52] »

@Aditzul:

Cazarea ok langa Central Bus Station.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Eilat: