ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2008
    AUG-2008

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

E ok hotelul

Am plecat pe 31 iulie in Kusadasi la hotel Asena si m-am intors pe 9 august. Oferta achitionata de la Christian Tour.

Am plecat cu autocarul si am facut 22 ore pana acolo. Cand ne-am dus, prin vama am trecut imediat, doar la ferryboat am asteptat 2 ore ca sa vina. Nu este chiar asa de infricosator si obositor drumul cu autocarul, cel putin mie nu mi s-a parut.

Pe 1 august la ora 11 am ajuns la hotel. Ne-am lasat bagajele la receptie si la 13.00 ne-am cazat. La hotel ne-a preluat agentia Siba. Camerele duble sunt micute, dar nu minuscule cum spuneau alti pe internet, au balcon, baie cu cabina de dus, aer conditionat, televizor. Frigiderul era contra cost, plateai 5 lire turcesti pe zi pt el. Camera era curata si nici nu mirosea urat. In fiecare zi ne facea curat menajera. Si daca vroiai sa iti schimbi lenjeria de pe pat mai des trebuia doar sa ii spui nr camerei in care stai. Nu i-am dat bacsis pt a ne face curat.

Au in hotel, la receptie, bar si sus, unde se serveste manancarea, cutii pe care scrie tip box. Nu esti obligat sa le lasi bacsis si personalul nu se uita urat la tine daca nu le dai.

Apa de la baie era atat de sarata incat nu m am putut spala pe dinti cu ea si mi-am cumparat sticle cu apa. In prima zi cand am facut dus chiar nu simteam ca m-am spalat bine dar cu timpul s-a obisnuit pielea cu apa aceea.

O sg data am avut pb cu apa calda, in loc sa curga apa calda, curgea apa rece; m-am dus la receptie sa ii spui aleia, care bineinteles ca stia putina engleza si ne-am inteles prin semne. Dar s-a rezolvat in 20 min pb.

Seara puteai sa stai la receptie, pana la ora 23 se mai serveau bauturi gratis, era si ping-pong la subsol.

Dar nu te puteai distra cu adevarat in hotel, nu aveau spectacole, nimic.

Masa se servea intre 7.30 si 10.00; 12.30 si 14.00 si 19.30 si 21.30. Intre mese puteai sa mananci hamburger, cartofi prajiti si pizza. Pizza n-am manancat niciodata, cartofii erau chiar buni si hamburgerul asa si asa, lasa de dorit chifla.

La micul dejun se serveau oua fierte, omleta cu carnati, omleta cu cartofi in ea, sos cu un fel de cremvursti, gem cu unt, cereale cu lapte, branza, sucuri de la dozator,ceai,cafea.Aveai ce sa mananci si unele nu erau rele la gust.

La pranz si la cina serveau tocanite cu carne de pui, orez, cartofi nature, piure cu snitele, supa crema care era asa si asa, peste prajit, fasole pastai si multe altele. Prajituri, pepene, era foarte multa manancare. Mai aveau ca sucuri si sprite, cola si fanta de la dozator, bere, vin alb si rosu.

Manancarea gatita ti-o puneau ospatarii in farfurie si puteai sa le spui sa ti puna cat vroiai, nu se uitau urat la tine daca cereai prea mult sau te duceai de 2 ori cu farfuria la ei.

Nu trebuie sa iti faci griji ca mori de foame sau nu iti place manancare,ca ai de unde alege.

Personalul s-a comportat bine, nu am avut probleme cu ei, erau respectuosi.

Piscina hotelului este pe terasa la etajul 6 si este foarte mica si cam rar gaseai sezlonguri libere, pt ca isi lasa lumea prosopul pe sezlong si pleca.Dar cu plaja atat de aproape nu iti trebuie piscina. Cred ca am fost doar de 2 ori la piscina in 8 zile.

Avea 3 lifturi hotelul dar asteptai ceva pana ajungea la tine.

Am ales hotelul Asena pt plaja Ladies Beach care era exact in fatza hotelului si era cea mai buna plaja din kusadasi. Intre orele 21.00 si 7.00 era inchisa. Sezlongul costa 3 euro si umbrela tot cam asa. Era supravegheata si ziua si noaptea de securitate. Aveau scrumiere de lemn pe plaja pt fumatori. Era si o zona in care puteai sa stai pe prosop, nu trebuia sa inchiriezi sezlong. La mal nu erau pietre, puteai sa intri linistit, apa curata, erau cateva alge maro rasfirate la mal dar nu te deranjeau. Apa marii era foarte sarata, te usturau ochii daca iti intra apa in ei. Dar fata de marea noastra este mult mai curata aceasta.

Nu a fost atat de rau hotelul precum l-au descris ceilalti prin locurile citite de mine. Cei din autocarul cu care ne-am intors au stat la 4 stele si s-au plans ingrozitor de conditiile de acolo, ca nu le dadea destula manancare... Sau ca era proasta.

E bine ca pe langa hotel e o strada lunga plina de restaurante, terase si magazine. Noaptea nu aveai ce face acolo, decat sa te plimbi sau sa te duci la o narghilea.

Nu mi s-a parut fantastic Kusadasi-ul.

Turcii trag de tine pt orice, ca sa stai la terasa, sa cumperi ceva. I will give you a good price my friend, numai asa iti spuneau.

In bazar, numai porcarii, fake-uri, ciurucuri scumpe. Nu meritau banii. Aici trag turcii de tine sa le cumperi ciurucurile in ultimul hal.

Daca te duci in Kusadasi cu gandul sa iti cumperi haine, mai bine renunta , pt ca au numai jeguri scumpe. Nu se compara cu hainele de la noi.

Am fost la Adaland pt care am platit 18 euro. Si a meritat toti banii. Nu o sa vezi asa ceva la noi. Erau niste tobogane super si organizare peste tot. Acolo pt un meniu cu pizza si cartofi prajit si suc am platit 16 lire. Se merita excursia la Adaland.

Si am mai fost pe vapor, tot 18 euro a costat si am avut si pranzul inclus cu manancare buna si sa te saturi si sucuri free. A fost super pe vapor, a oprit la 3 plaje diferite de unde puteai sa faci sarituri de pe vapor sau trambulina. Apa de acolo era limpede si un pic sarata. Sus pe vapor stateai la plaja si jos erau mese cu banci.

Am mai fost si la Soke unde sunt outlet-uri. Am platit 10 euro pt drum dus-intors si am avut la dispozitie 4 ore. Sunt foarte multe magazine, dar preturile sunt ca la noi. Mai gaseai si unele oferte foarte avantajoase. Si mai gaseai si carpe de haine cu eticheta Levi's,Collin's. Trebuie doar sa ai rabdare sa te uiti. Si depinde si de gusturi. Dar sigur nu te intorci cu mana goala.

Mai poti alege ca excursii optionale scuba diving care costa 25 euro pt incepatori si 30 euro pt avansati, jeep safari (nu conduci tu), horse safari (calarie); poti vizita Efes-ul (stai 3-4 ore numai in soare), Pamukkale (mergi 3 ore cu autocarul pana acolo). Sunt multe agentii care se ocupa cu organizarea acestor excursii pe strazi. Si aici te hartuiesc si iti ofera si reduceri daca sunteti mai multe persoane sau luati mai multe excursii. Eu am preferat sa merg cu agentia Siba, colaboratoare cu Christian Tour pt ca eram sigura ca vine si ma ia din fata hotelului si ma lasa unde am platit.

Nu prea ai ce face in Kusadasi daca nu iti iei si excursii optionale. Ca nu stai doar la plaja.

In centru te duceai cu dolmus, maxi taxi care costa 2.50 lire.

Eu am plecat si cu dolari si euro la mine, dar am schimbat in lire pt ca atunci cand negociam cu turcii ieseam mai bn daca le dadeam lire.

1 $=1.1 lire

1 euro=1.7 lire

Si la banca te duci degeaba, daca nu stai pe langa ele, pt ca 1$=1.1300. Si nu au afisat cursul valutar nicaieri, trebuie sa intrebi sau sa schimbi direct. Mare diferenta nu era daca schimbai putini bani.

In concluzie, nu este chiar asa de rau hotelul Asena, sunt conditii decente. Si are si avantajul ca e chiar langa cea mai buna plaja si are in zona multe magazine si restaurante si aveai unde te duce noaptea. Chiar imi parea rau ca alesesem hotelul acesta, dar cand am ajuns la el, m-am simtit mai bine vazand ca nu e chiar asa cum spuneau cei de pe forumuri. Sg chestia care ma deranja era apa sarata de la baie.

Am trecut si pe langa Vera prince Ada si chiar am intrat in el, arata binisor, piscina e mare, dar e asezat aiurea. E pustietate si in stanga si in dreapta lui. Seara daca vrei sa pleci de acolo ai ceva de mers pana sa dai de lume.

Pt fumatori: cumparati-va tigari din tara pt ca in statiune sunt scumpe. 3.5 euro un pachet de tigari si kent 8 nu se gasea.

Preturile in statiune era cam ridicate, un cocteil amarat era 16 lire, o bere intre 5 si 8 lire. Mai scumpe decat la noi.

A fost dragut in Kusadasi, dar sincer nu m-as mai intoarce. Am fost si anul trecut in Grecia, in Halkidiki si a fost mult mai frumos.

Sper ca va sunt de folos informatiile mele si daca mai doriti sa aflati ceva intrebati-ma.

Trimis de tzesti* in 14.08.08 00:54:50

VIZUALIZĂRI: 1923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tzesti*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 acceptabil
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[14.08.08 02:37:53]

Impresionant (si deosebit de util) prin nivelul detaliilor si echilibrul cu care a fost scris.
    Multumim, tzesti...

[14.08.08 03:16:34]

Cu placere.Ma bucur ca am putut sa fiu de ajutor.

[10.09.08 05:36:05]

probabil cel care a scris review-ul de mai sus lucreaza la christian tour. mai bine si-ar da demisia si ar scrie adevarul!

am fost si eu la acest "magnific" hotel in august 2008 impreuna cu 6 prieteni.

cu totii am ajuns la concluzia ca asena este o MIZERIE.

sau poate persoanei de mai sus i-a placut mirosul de mucegai amestecat cu clor, privirile urate aruncate pe personalul hotelului, de la receptioneri pana la cameriste, ale bucatarului daca indrazneai sa strambi din nas la vederea acelorasi salate in fiecare zi, dimineata, la pranz si seara.

ladies beach, careia i se face atata propaganda de agentiile de turism din romania ca fiind cea mai buna din kusadasi, are cam 500 de metri lungime si 15-20 latime (cam cat sa incapa 3 sezlonguri, unul dupa altul). intr-adevar exista o portiune de plaja pentru cei care nu vor sa inchirieze sezlonguri, portiune acoperita cu un covoras de mucuri de tigara.... numai pentru fumatori .

ce a meritat in acest sejur, au fost excursiile din jurul statiunii, excursii facute cu o agentie turceasca de pe ladies beach (sun tour, sau ceva de genul asta), nu cu pungasii romani care au preturi de 2 ori mai mari ca turcii. de exemplu am mers la adaland: 9 euro, pamukkale: 19 euro, efes si casa fecioarei maria: 19 euro, croaziera cu vaporasul: 9 euro, hamam: 7 euro. am vorbit si cu turisti "fraieriti" - programele sunt identice ca si la agentiile partenere ale romanilor.

mergeti la kusadasi caci si turcii au istorie si cultura la fel de bogate ca si grecii dar feriti-va de hotelurile de 3*... sau informati-va bine si pregatiti-va pentru ele

[10.09.08 06:02:47]

domnule turist, ecoul scris de dvs merita, prin amploarea si amplitudinea sa, un loc in pagina hotelului, fiind mai valoros decat unele din reviews.uri [cele scrise din 2-3 randuri, doar].

Rog comunicati-mi gradul de multumire, in procente, pe cele 5 capitole [Servicii generale; Cazare; Bucatarie & Masa; Plaja si Piscine; Distractie & Relaxare] si, eventual, un titlu, o sa-i creez un loc printre celelalte impresii [mai ales ca aveti si poze, pe care o sa le atasez]

[10.09.08 06:06:46]

Servicii generale; Cazare; Bucatarie & Masa; Plaja si Piscine; Distractie & Relaxare - ingrozitor

tutlu: Asena - tzeapa pentru romanii fara bani

[10.09.08 07:46:12]

Esti cam nervos.Nu trebuie sa te agiti atata.Mi-am scris parerea despre hotelul Asena.Si nu lucrez la Christian Tour.A fost prima data cand am plecat cu ei si chiar si-au facut treaba.Asta te deranjeaza pe tine?Singurul care si-a luat teapa esti tu.EU nu am stat intr-o camera care mirosea a mucegai si clorsi nici in hotel nu mirosea.TU esti de vina pt ca ai acceptat o astfel de camera.Personalul hotelului a fost ok,dar daca tu esti roman,asta spune totul.Daca iti puneai ca taranul mancare si nu o mancai,nu ca nu iti placea ci pt ca esti roman si astfel iti e felul,poate se uitau mai ciudat la tn.Dar nu mai mintii lumea.In cele 8 zile cat am stat niciodata nu s-au uitat urat la noi ospatarii sau bucatarii.Asa ca nu mai exagera.Daca faci atatea figuri de ce nu te-ai dus la hotel de 5 stele?

Mai sus am scris punctul meu de vedere.NU mai fi nervos.

NU stiu unde ai vazut tu pe plaja mucuri de tigari aruncate.EXistau scrumiere din lemn peste tot.Si sigur tot de romani erau aruncate mucurile.Probabil ca e mai bine in Mamaia unde te intepi cu seringile drogatilor.

SI chiar e una dintre cele mai bune plaje.Ai fost in centrul Kusadasi-ului si ai vzt plaja de acolo?Daca nu ai vzt celelalte plaje nu mai vb aiurea.

S-a gasit romanul plin de bani sa comenteze:"Asena-tzeapa pt romanii fara bani".Dc te ai mai dus acolo?

Nu am spus ca este un hotel fantastic.Poti sa iti petreci concediul acolo.NU mai exagera.

[10.09.08 08:08:04]

Acum de ce te enervezi?

Am scris din punctul meu de vedere, pentru ca am observat ca acest hotel apare pe o multime de site-uri de turism din romania cu tot felul de inflorituri la descriere care mai de care mai colorate sa-ti ia ochii si banii.

am stat intr-o camera front sea-view (407 daca stii unde e) care pare curata si frumoasa in poze, nu mi-am pus mancare in farfurie peste puterile mele de indestulare ca "taranul" si nici nu sunt "un roman plin de bani". sunat doar roman ce se vrea mandru de tara si neamul lui.

tzeapa sau nu, asa s-au intamplat faptele. daca noi nu ne ajutam intre noi, cine sa o faca? vreun agent de turism hraparet dupa comision?!

[10.09.08 15:04:13]

Pt ca m-ai luat peste picior.SI eu tot parerea mi-am spus-o.CHiar nu mi s-a parut Asena o mizerie.Nu mi pasa de christian tour.Doar am scris cum mi-am petrecut concediul.Fiecare cu parerea lui.Recunosc ca am exagerat cand ti-am raspuns,dar m-ai provocat.

Eu nu am fost dezamagita de hotelul Asena,chiar ma asteptam la mai rau.

Camera mea nu parea curata,chiar era.Am scris si minusurile hotelului,care sunt destule.NU l-am laudat,dar nici nu trebuie sa l denigram.

SI personalul chiar a fost placut.Cand am spus despre taranul de roman,m-am referit la cei 50% din hotel care nu aveau bun simt.

Acum depinde de fiecare cum percepe lucrurile.

Ma repet:hotelul nu este fantastic,nu are divertisment seara.Este un hotel pt oamenii fara pretentii exagerate.

Daca s-a intamplat sa nimeresti o camera urata trebuia sa ceri sa ti-o schimbi.Daca tu nu te impui,cine sa o faca?

Fiecare e liber sa aleaga unde se duce.

Cornel, turistul , tzesti*
    Alte impresii din această RUBRICĂAsena Hotel: