ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2019
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
JUL-2018

Ghid despre Stockholm

Prima mea experiență scandinavă a însemnat Stockholm, capitala Suediei. Dintre cele 4 capitale nordice, am ales Stockholm din 2 motive - din tot ce am reușit să citesc, se spune că este cea mai frumoasă capitală scandinavă, alături de Copenhaga, dar am găsit și preț bun la cazare și zboruri.

Pentru a maximiza timpul petrecut în Suedia, am făcut o combinație de zboruri - la dus cu Wizz (pleacă dimineața din București), iar la întors cu Blue (pleacă seara din Stockholm). Plecarea a fost în dimineața zilei de vineri (20 iulie) cu retur, marți seara pe 24 iulie.

Din România, cu orice companie zburați spre Suedia veți ateriza pe Arlanda (aeroportul principal unde ajung Tarom și Blue) sau pe Skavsta (aici ajunge Wizz). De la aceste 2 aeroporturi va trebui să luați un autobuz al companiei Flygbussarna, care vă aduce direct la gara centrală, cel mai important nod de transport - de la Skavsta ajungeți în 80-90 de minute, iar de la Arlanda în vreo 45 de minute. flygbussarna.se/en

De pe Arlanda mai aveți o variantă, un tren expres (face vreo 20 de minute), dar care costă destul de mult (aproape dublu) - arlandaexpress.com

Prețurile menționate în acest articol sunt din iulie 2018 și vor fi în SEK (coroane suedeze), iar ca să vă fie mai ușor împărțiti la 10 pentru conversia în euro sau la 2 pentru conversia în lei (1 sek=0,5 lei) - vor rezulta sume aproximative, nu la virgulă. Că tot veni vorba de bani - în Suedia plata cu cardul este standard, nici nu aveți nevoie de bani cash. Este pentru prima data când am plecat cu doar 100 euro în buzunar, doar ca să fie (restul erau pe card). Poți plăti cu cardul oriunde, chiar și la toaleta publică, sau la tarabele din piață. Dacă totuși vreți să aveți coroane este de preferat să le luați din țară.

Transport - cel mai ușor va fi să vă descărcați pe telefon aplicația de pe saitul oficial - sl.se/en

Cu această aplicație aveți la îndemână toate variantele de transport pentru a ajunge din punctul A în punctul B. O călătorie în Stockholm costă 44 sek sau 31 sek la achiziția online, deci pentru turiști (și nu numai) este mult mai avantajos un abonament. Sunt disponibile abonamente de 24 ore (125 sek), 72 ore (250 sek) dar și un abonament pentru 7 zile (345 sek și include un card reîncărcabil – dacă mai ajungeți în Stockholm, nu mai plătiți acest card). Primele 2 tipuri de abonamente sunt valabile 24 sau 72 ore de la data primei validări. Detalii aici - sl.se/en/fares--tickets.

Toate aceste abonamente sunt valabile pe metrou, tramvai, autobuz, tren (din regiunea Stockholm) dar și pe liniile de ferry 80 și 82. Stockholm este înconjurat de apă, fiind construit pe 14 insule, legate prin 57 de poduri. Aceste 2 linii de ferry fac legătura între insule și reprezintă o variantă foarte bună de a vedea, de pe apă, diferite zone ale orașului. Zona acoperită de toate aceste mijloace de transport și pe care este valabil abonamentul, o găsiți aici (vedeți secțiunea SL service network maps) - sl.se/en/getting-around

Noi am optat pentru varianta de abonament de 7 zile (circa 34-35 euro) – în cele 5 zile de folosire am consumat cam 98 euro, deci investiția a meritat din plin. Am luat un mijloc de transport (tramvai sau autobuz) chiar și pentru 2-3 stații astfel economisind timp. Ca fapt divers - cei prinși fără bilet valabil vor plăti o amendă de 1500 sek plus un tichet de călătorie de 60 sek. Abonamentele se pot achiziționa din stațiile de metrou (casierii SL sau automate), dar și de la magazinele Pressbyrån.

Metroul (Tunnelbana) din Stockholm este o mare galerie de artă situată la mare adâncime - unele stații cred că sunt la vreo 50 m în subteran — rugați-vă să nu se strice scara rulantă :). Sunt 100 de stații situate pe cele 3 magistrale – verde (inaugurată în 1950), albastră și roșie. De ce spun galerie de artă? Multe stații au rămas nefinisate, așa cum au fost săpate în stâncă, și apoi au fost pictate de artiști locali. Câteva stații sunt realmente impresionante și au devenit atracții pentru turiști. La săparea unor stații au fost descoperite situri arheologice, care au fost păstrate și integrate în decorul stației -- cazul stației Kungsträdgården – nu încercați să pronunțați :).

T-Centralen este stația unde se întâlnesc cele 3 magistrale și sunt 3 niveluri – fiecare linie are un etaj al său. Legătura între magistrale se face cu scări rulante, lifturi dar și cu scări obișnuite. Cea mai frumoasă parte este la ultimul nivel (cel mai de jos). O altă stație deosebită este Solna Centrum (noi o vedeam de 2 ori pe zi, fiind cazați la un hotel în apropiere, am scris despre hotel aici) - și această stație are o adâncime considerabilă. Voi atașa câteva poze din aceste stații de metrou. Semnul distinctiv pentru stațiile de metrou este litera T.

Obiective turistice - pentru atracțiile turistice din Stockholm se poate achiziționa cardul Stockholmpass. Acesta este disponibil pentru 1,2, 3 sau 5 zile la prețul de 645,845,1045 și 1345 sek (65-135 euro). În funcție de perioada anului, se pot obține reduceri de 10% la achiziția online. Noi nu am luat acest pass - veți fi nevoiți să alergați între obiective (cele mai multe au orar 9- 17) pentru a face ceva economii. Am preferat să vedem în liniște ce ne-a interesat, dar să ne și plimbăm, fără a alerga de colo-colo ca să bifăm pe listă aceste atracții turistice. Dacă nu achiziționați online acest pass, puteți să-l luați și când sunteți în Stockholm - o puteți face de la anumite hoteluri, de la oficiul de turism etc - lista acestor locații o găsiți aici - stockholmpass.com/stockho ... -retailers.html.

Atenție - Stockholmpass nu include transport, abonamentul de transport se va lua separat. Lista obiectivelor incluse în Stockholmpass (și sunt peste 60), dar și mai multe amănunte găsiți aici - stockholmpass.com.

În Suedia toată lumea știe engleză, și când spun asta nu mă refer doar la oamenii de pe stradă sau de pe la obiectivele turistice. Am întrebat șoferi de autobuz (ce eleganță și prestanță au), conductori de metrou sau oameni de ordine (angajați ai metroului) și toți mi-au răspuns fără probleme. Ulterior am aflat că în Suedia una din probele de examen la bacalaureat este la limba engleză.

În Stockholm, apa de la robinet este potabilă - noi ne luam apă de la hotel. La magazine nu prea am văzut pe cineva să cumpere apă - este explicabil…. o sticlă de apă de 0,5 l costă 23 sek (2,3 euro… ceva mai scump ca la Otopeni), dar găsiți și oferte  - 2 sticle de 0,5 litri la, doar’’ 35 sek. În toată perioada petrecută în Stockholm (20-24 iulie) am avut parte de cod roșu de caniculă – la ei codul roșu are alt înțeles…... diferă și reglajul la senzorii de temperatură :) - erau doar 30 grade, dar această temperatură este (sau era acum ceva ani) neobișnuită pentru această zonă. Dimineața erau vreo 18-19 grade (iarăși foarte cald), dar la ora 8-9 când soarele răsărise de vreo 4-5 ore și era demult pe cer, se înregistrau deja 23-24 grade.

În perioada verii nu se face întuneric deplin, chiar și la ora 23 este ceva lumină, iar la ora 4 soarele este pe cer, astfel că la hotel veți avea draperii black-out, pe lângă perdele și jaluzele. Puțin surprinzător (pentru noi), la ora 7 se lucra de zor pe șantierul pe care îl vedeam de la fereastra hotelului.

Mâncarea - ne plimbăm mult, dar unde mâncăm - și la acest aspect se pot găsi variante convenabile. Cercetând asiduu pe net am găsit soluții și recomandări, astfel încât să mănânci cu vreo 9-14 euro/persoană. Varianta cea mai încercată (de 3 ori) a fost lanțul de restaurante Jensens Bøfhus - chestia este că trebuie să ajungi aici până la ora 16, pentru a beneficia de prețuri rezonabile. Este vorba de așa-zisul meniu de prânz, după ora 16 toate prețurile sunt duble (dar nu și porțiile). Aici am mâncat o excelentă friptură de vită - 170 g pentru 79 sek sau 230 g pentru 99 sek însoțite, la alegere, de o porție de cartofi (preparați în diverse feluri) sau un bol de salată. Dacă nu luați ceva de băut, veți primi din partea casei un pahar cu apă. În loc de friptura de vită, mai aveți varianta cu piept de pui, dar parcă e păcat. Au și coaste, pește sau salate… aveți de unde alege ceva pe gustul vostru. Puteți vedea meniul în engleză aici - jensens.com/wp-content/up ... englishmenu.pdf.

O altă variantă de a mânca, o reprezintă centrele comerciale din cartiere, unde puteți, scăpa, cu doar 8-14 euro/persoană. Noi am mâncat și la centrul comercial Solna Centrum (unde eram cazați), iar un alt centru se află lângă stația de metrou Hötorget. Se numește Kungshallen și se aseamănă cu zona restaurantelor de la un mall din România. Poți mânca la localuri cu specific turcesc, italienesc, chinezesc, indian, thailandez, grecesc, etc, iar saitul lor este doar în suedeză. kungshallen.eu.

Pentru amatorii de cumpărături - mergeți la Mall of Scandinavia, cel mai mare din Stockholm. Pantofi comozi să aveți, că de umblat aveți pe unde :). Veți vedea și multe magazine necunoscute pentru noi, cu branduri locale, dar veți întâlni și o parte din ceea ce avem prin RO. Este posibil să prindeți reduceri, depinde doar de consistența cardului. Și aici aveți multe restaurante și puteți mânca la prețuri între 10-15 euro.

Închei cu un fapt, poate, surprinzător - cosmeticele din Suedia sunt mai ieftine decât în România (sau cel mult la același preț). Poate nu o să mă credeți, astfel că am făcut ceva poze la raft. Deodorante cunoscute la 1,6-1,8 euro, șampon sau gel de duș la 2,2 euro - preț mai mic și calitate mai bună. Una e să dai 8 lei pe un deodorant la 3000 euro salariu și alta e să dai 10-11 lei la 3000 lei salariu (e doar un exemplu).

Voi atașa poze care nu intră la categoria obiective turistice (acestea vor fi descrise și ilustrate separat) și sper ca acest articol în care am încercat să cuprind punctele esențiale într-un city break, să fie util celor care vor să ajungă în Stockholm.

Trimis de BOGDAN DSN in 06.03.19 19:01:17
Validat / Publicat: 06.03.19 19:52:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 7132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Sunt multe clădiri frumoase în Stockholm

Carmen Ion [06.03.19 21:26:31] »

@BOGDAN DSN: Foarte utile și bine sistematizate informațiile.

webmaster [07.03.19 05:41:40] »

mihaelavoicu [07.03.19 09:19:13] »

Din jurnalul meu, iulie 2008, exact cu 10 ani în urmă:Ne îmbarcăm din Turku, pe vasul Isabella... imaginea, de la nivelul 11 a vasului, este mirifică... Am făcut seara o poză cu ultima fărâmă de soare care intra în mare. Era ora 00.50 Am dormit una oră și am ieșit pe punte să prind răsăritul. Am așteptat prima rază de soare, care a ieșit din mare la ora 3.35

Multe ai de spus despre capitala Suediei și aștept cu nerăbdare! Felicitări!

abancor [11.03.19 23:15:22] »

Bună sinteză!

Io am fost în decembrie trecut, am experimentat opusul, în materie de lumină: pe la 8 dimineața încă era întuneric, iar amurgul venea pe la 14:30. La 15 era noapte deja. Ceea ce nu e prea eficient cînd vrei să vezi un oraș așa fotogenic cum e Stockholm. Am alergat ca să ajungem la principalele puncte de belvedere pe lumină, dar să apucăm să vedem și ceva muzee, străzi și magazine. Așa, pe scurt, aș zice că e obligatoriu să urci pe faleza din Södermalm, la Mariaberget, dar și la Fjällgatan dacă e timp, și să vizitezi Muzeul Vasa. Astea 2 sînt obiectivele de bază, fiind probabil unice, căci nici panorama de pe faleză, nici o asemenea corabie, în original, nu le mai găsești în altă parte pe mapamond.

Partea interesantă e că la hotel nu aveam draperii. Mă gîndeam cum o fi vara, dar pesemne urmau să fie instalate pînă atunci, altminteri nu văd cum se poate cineva odihni cînd afară e lumină 19 ore.

Din experiența personală aș adăuga ceva despre taxiuri. Mai bine - nu! Abia după ce m-am întors de acolo, oarecum intrigat de experiența avută, m-am informat mai abitir pe net și am aflat că Suedia este țara cu cel mai mare risc de „țepe legale” pentru turiștii care apelează la taxi. Pentru că nu au prețuri reglementate (asta nu ar fi neapărat rău), dar mai ales pentru că sistemul de afișare a prețului este neclar, nu înțelegi nimic la prima vedere.

Eu citisem doar despre faptul că de la aeroportul Arlanda găsești taxi către centru cu prețuri fixe, între 500 și 600 coroane, ceea ce a fost adevărat. În schimb, cînd am luat un taxi la nimereală de pe stradă, din cauză de grabă, m-am trezit că după abia cîteva sute de metri deja aveam de plată 300 de coroane. Optimist, m-am gîndit că o fi 30,0, dar nu, erau chiar 300. Așa că m-am dat jos, înainte să prejudiciez iremediabil bugetul excursiei. Abia în acel taxi am reușit să descifrez cît de cît modul de afișare a prețului.

Acesta nu e afișat mare, pe ușă sau aripă, ci mic, pe o etichetă pe geamul portierei dreapta spate, aproape imposibil de citit fără lumină (deci pe o stradă mai întunecoasă, după ora 15, în cazul meu ). Și nu e un simplu tarif pe km, nu, e un tabel cu mai multe prețuri. Pînă silabisești ce scrie acolo în suedeză, cu litere destul de mici, pînă te prinzi ce reprezintă prețurile alea, deja ai de plată 300 de coroane (în cazul meu, care am încercat să descifrez eticheta abia după ce am urcat, din pură curiozitate). Ce e afișat de fapt? Nițel mai mare decît restul e afișat un preț-exemplu, cel mai mare preț plătibil pentru o cursă de 15 minute sau 10 km, iar în alte căsuțe, cu corp de literă mai mic, prețuri diferite în funcție de oră (există ore la care e mai ieftin). Taxiul în care eram, specializat în piratarea turiștilor, căci adăsta lîngă un muzeu foarte circulat, avea 3 perioade de tarife diferite: de la 7 la 7 jumate, de la 7 jumate la 8, și restul zilei, adică celelalte 23 de ore rămase, de la 8 la 7. O găselniță, ca să mimeze că are tarife diferențiate. Oricum, toate erau jupuitoare.

Un tarif OK se pare că e în jurul a 300 - 320 coroane (per 10 km sau 15 minute). Deci, dacă pe abțibildul ăla vedeți sume agabaritice gen 650, nu luați taxiul respectiv. Nici nu pleacă de pe loc și aveți de plată 200 coroane, preț care altminteri ar trebui să acopere o cursă întreagă în oraș, de la hotel la un muzeu, de pildă.

De la hotel, dacă aveți nevoie, rugați recepția să facă comandă, și ei vor chema o firmă de încredere. Compania Taxi Stockholm se pare că e cea mai OK, alături de alte 2 - 3. Evident, există și companii de „pirați” cu „Stockholm” în denumire, ca să deruteze turiștii, și taxiuri indeăendente, ca ăl de l-am nimerit eu, așa că cel mai bine prin oraș mergeți cu transportul în comun, iar taxi eventual luați numai pentru aeroport, cu tarif fix, și chemat de recepționer. Chiar nu știu dacă ai șanse să nimerești un taxi cinstit pe stradă, sau e necesară mereu comandă.

BOGDAN DSN [13.03.19 19:31:31] »

@abancor: Utile completările tale. Cred totuși că nu vor fi prea mulți care vor alege taxi ca mijloc de deplasare prin Stockholm, mai ales după ce vor citi rândurile tale

BOGDAN DSN [13.03.19 19:35:17] »

@mihaelavoicu: Mulțumesc - și eu cred că este mai bine să mergi în lunile când este mai multă lumină.

Va urma un review despre Sigtuna (deja publicat) și încă unul cu obiectivele vizitate/văzute de noi în zilele petrecute aici. Am concentrat totul într-un singur review pentru a fi mai ușor de urmărit.

BOGDAN DSN [18.03.19 20:24:26] »

@Carmen Ion: Mulțumesc pentru aprecieri.

Carmen Ion, mihaelavoicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stockholm și împrejurimile: