ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Safari Park di Pombia

Adresa: Via Larino, 3,28050 Pombia NO – regiunea Piemont

Cum nu am ajuns inca sa fac un safari in Africa, uite ca am ajuns in unul in Nordul Italiei. Safari Park di Pombia se afla in apropierea Lacului Maggiore. A fost deschis in 1976 si de atunci a fost extins si au fost adaugate noi facilitati.

Am petrecut acolo cateva ore in care m-am distrat ca un copil. Aceasta gradina zoologica ocupa o suprafata de 430.000 mp si este una din cele mai mari din Italia. Am ajuns calatorind pe autostrada A4 Milano – Torino si am iesit la Novara est spre Lacul Maggiore.

Am platit biletul de intrare, am lasat masina in parcarea destul de spatioasa si pentru ca trenuletul era la capat de linie, ne-am urcat repede pentru ca eram nerabdatoare sa fac o mica calatorie printre animale salbatice africane, lasate libere. Trenuletul este cu geamuri securizate asa ca am avut cu o singura exceptie un sentiment de siguranta. Traseul ne-a purtat pe cateva coline si prin vai, unde de o parte si de alta stateau lenese la soare sau se plimbau de colo colo, girafe, gazele si antilope, elefanti, lei, hippopotami, rinoceri zebre si stuti.

Ca noi eram multi, intr-un trenulet…. mai era cum mai era. Dar pe langa noi erau multi vizitatori, ce intrasera (desigur este permis) cu masinile personale. Nu in orice zi am norocul sa ma aflu la cativa metri de toate aceste animale salbatice, neinchise in custi, blande la prima vedere…. dar salbatice din varful capului pana in varful cozii.

Aceasta libertate controlata de care se bucura animalele si aceasta situatie unica pentru vizitatori, mi-a placut cel mai mult. Aveam senzatia ca cei cu masinile au fost teleportati de pe o autostrada din Italia si au nimerit in savanna Africana. Si noi … pe langa ei.

Singurul moment in care eu am avut emotii, a fost cand un rinocer s-a apropiat la cativa cm. de trenuletul nostru. Nu s-a intamplat nici un incident, conducatorul trenuletului a oprit, a asteptat ca animalul sa se indeparteze, iar eu am rasuflat usurata. Sa nu uit sa mentionez, ca cel care conducea trenuletul ne era si ghid.

Am vazut cateva echipaje de interventie, cu domni bine echipati cu arme (probabil cu tranchilizante) ce stateau cu o masinile de teren blindate, gata sa intervina in caz de nevoie.

Cel mai mult mi-a placut: grupul de tigri, leul ce parca era la o sedinta foto asezat frumos pe o mica colina, si girafele. Acest tur a durat mai mult de o jumatate de ora. Am fotografiat si m-am bucurat de tot ce am vazut, ca un copil mic.

Nu ne-am intors tot cu trenuletul ci am coborat si ne-am continuat plimbarea pe jos. (fara sa ne gandim nici o clipa ca din locul unde eram noi, pana in zona unde carnivorele erau in spatiu liber erau doar cativa “ pasi”).

Aceasta gradina zoological este impartita in trei mari zone: zona cu safari, parcul dinozaurilor si parcul de distractii. Plimbarea la pas, am inceput-o cu parcul dinozaurilor, unde sunt reproduse cele mai reprezentative specii de dinozauri, in marime (probabil) naturala. Apoi am ajuns in zona fermelor din westul salbatic unde inr-un tarc erau doi mari bizoni americanii. Am intrat si in zona parcului de distractii, unde corabia piratilor, masinuta pe apa, roata si multe altele, fac deliciul copiilor.

Am vizitat si acvariul, expozitia de reptile si cea de insecte. Dar va spun sincer nu aveau nimic exceptional.

Pentru ca intre timp era ora pranzului, ne-am oprit la una din multele terase ce pun la dispozitia vizitatorilor diverse gustari, cafea, inghetata si bauturi. Exista si zone pentru picnic.

O zi petrecuta acolo, este un mod inedit de a sta in mijlocul animalelor si in mijlocul naturii.

Trimis de Diaura* in 01.03.19 16:31:01
    Validat / Publicat: 01.03.19 18:46:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Safari Park di Pombia - la doi pasi de un bizon american de 1,5 tone.

[01.03.19 18:45:06]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Safari Park & Zoo [Pombia], VARESE" (nou-creată pe sait)

Diaura*AUTOR REVIEW

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Diaura*AUTOR REVIEW
    [01.03.19 23:39:10]

@webmaster:

Ma bucur ca pot veni cu locuri si cu informatii noi. Multumesc.

Diaura*