ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2019
ÎNSCRIS: 25.06.13
SEP-2018

la PMM* = 90 USD

RA - soarele arzator al Egiptului

Prin anii 400 i. Hr., Herodot spunea despre Egipt = Nicaieri nu sunt atat de multe lucruri minunate si in lumea toata u se mai gasesc asa de multe lucruri de nespusa maretie=.

Astazi, in epoca moderna, realizarile egiptenilor antici (piramidele, templele, mormintele faraonilor) inca ne lasa fara cuvinte si ne tulbura.

Cred ca am visat la Egipt din copilarie, dar mi-a fost dat sa ajung pe acesp amantla varsta senectutii si intr-o perioada in care calatoria in aceasta tara implica un anumit grad de risc. Cu toate acestea, in lina iulie, cand am primit cadou de ziua mea, acest sejur, bucuria a fost imensa, iar timpul pana in luna septembrie a trecut foarte greu, mai ales ca la noi, vara a fost destul de racoroasa si imi era dor de caldura. Nu stiam insa, de cata caldura voi avea parte.

Dragii mei, inainte de a va povesti cum a fost in Egipt, imi permit sa va dau un sfat; ; -vizitati aceasta tara si oricare alta de la ecuator, la tinerete sau cel mult pana la varsta de 60 - 65 de ani si mai ales sa nu fiti cardiaci.

Dar iata ca a venit septembrie si pe data de 14 aveam plecarea. Cu 3 zile inainte, agentia de la care s-au procurat biletele, e suna de cateva ori pe zi, anuntandu-ne diverse ore de decolare a avionului, dar nu su compania cu care urma sa zburam. Intr-un final, in seara zile de 13 septembrie, un ultim telefon ne anunta ora decolarii - 10,20, dar nici de aceasta data nu ne-au putut spune nici compania aviatica si nici daca vom zbura direct sau cu escala.

Am ajuns pe Aeroportul Henri Coanda Bucuresti, conforrm instructiunilor primite, cu 3 ore inainte, doar ca avionul decolat cu o ora intarziere si numai in momentul imbarcarii am vazut ca vom zbura cu o companie egipteana, din fericire -fara escala...

Controlul vamal a fost foarte sever, dupa care am urcat intr-o nava cu 120 de locuri, nu toate ocupate, astfel incat, chiar daca nu am rimit loc la hublou, am gasit unul liber si l-am putut ocupa cu permisiunea uniu nsotitor de bord. Insotitorii de bord - 3 la numar - aratau ca niste actori. Unul dintre ei parca era sosia lui Dean Martin.

Zborul a durat 3,30 ore, fara turbulente. La bord ni s-a servit o gustare (unt, branza, iaurt, croisant, spaghete cu rulada de pui, apa si suc., dar cafeaua a fost contra cost.

Am ajuns pe Aeroportul International Hurgada si primul soc l-am avut cand am iesit in usa avionului. Prima gura de aer inspirata, am simtit ca mi-a ars stomacul si pe moment mi-am zis; ; Doamne, am ajuns in iad; ; Nu pot sa va descriu cat de fierbinte mi s-a parut aerul. Imaginati-va ca in avion au fost 2o, 21 de grade, iar in usa lui m-au izbit 45 de grade... Am coborat pe scara, usor nauca, upa care am intrat intr-un autocar ce ne-a dus in aeroport., unde aerul conditionat functiona intr-o mare veselie si nu se depasea u 22 de grade.

La un ghiseu am completat fiecare turist, cate o fisa cu principalele date de identificare, scopul si durata vizitei, am achitat o taxa de 25$ si am primit viza de intrare in Egipt. Procedura nu a durat mai mult de 5 -6 minute, dupa care a urmat controlul vamal (inclusiv descaltarea incaltamintei), ridicarea bagajului si imbarcarea in autocarul ce urma sa ne duca la hotel. Eram 28 de turisti romani ce trebuiau lasati la 8 hoteluri, al nostru fiind ultimul. Chiar daca intre Hurgada si statiunea unde ura sa ajungem noi - SOMA BAY, zona Safaga, erau doar 45 km. drumul a durat aproape 3 ore pana la hotelul nostru - CARRIBEAN WORLD RESORT. O singura familie a mai coborat impreuna cu noi.,

La receptie, procedura a fost rapida. Imediat am primit cartela camerei, dar si cate o cartela pe baza careia, zilnic, primeam de la un chiosc de pe plaja cate o saltea si un prosop pentru sezlong. Hotelul este imens. Dupa chech-inam urcat intr-o masinuta asemanatoare celor de pe terenurile de golf si * soferul* ne-a plimbat printre alei, prezentandu-ne resortul, pana am ajuns la camera repartizata. Hotelul este de fapl un sir de cladiri cu 2 - 3 etaje, ce comunca intre ele si sunt dispuse in forma de U cu deschidere spre plaja si Marea Rosie. In spatiul din mijloc sunt o multime de alei strajuite de palmieri, cu tot felu de indicatoare colorate, cu piscine pentru adulti si pentru copiitobogane, locuri de joaca, restaurante, cabinet medical, terenuri de tenis, voley, golf, etc.

Ne-am bucurat sa constatam ca am fost cazati in cel mai apropiat corp de cladire, de langa plaja, iar camera vea vedere la mare si la o piscina pentru copii, camera spatioasa, era dotata cu aer conditionat 24 de ore din 24, la geamuri erau draperii groase pentru a nu patrunde caldura de afara, lenjeria curata s-a schimbat la 2 zile, iar prosoapele - zilnic. In camera mai exista un seif gratuit, un minibar in care gaseam zilnic cate 2 sticle cu apa de 1,5lt., un fierbator pentru apa si pe o tavita erau pliculete cu ceai si cafea. La baie se puneau zilnic - cosmetice de unica folosinta (sapun, sampon, casca de baie, etc, )

Aleile pana la plaja erau foarte curate, inconjurate de o vegetatie bogata si nu uitati ca eram in plin desert.

Am despachetat in graba si primul nostru gand a fost sa vedem marea - Marea Rosie - marea fara valuri. Briza destul de puternica facea ca temperatura simtita sa fie cu 7 8 grade mai mica (oarecum suportabila pana in 40 de grade). Plaja lunga si lata era amenajata cu sezlonguri si umbrele imense in frunze de palmier, precum si cate un parapete de vant la 2 sezlonguri.

Mai erau 2 restaurante si cateva chioscuri cu racoritoare si inghetata, Undeva, la marginea plajei, sub o copertina se gaseau 2 cai si 3 camile care asteptau turistii pentru plimbari la malul marii. Nici vorba de vreun centru de echitatie, cum am citit ca au scris alti turisti.

Masa, in regim ultra all-inclusive a fost extrem de bogata. De la legume si fructe, produse lactate, pana la ele mai sofisticate mancaruri traditionale, dar si europene, si prajituri excelente cu tot felul de fructe exotice. Intr-un cuvant -tot ce iti doreai. In centrul resortului, in fata restaurantului principal se aflau magazine de suveniruri, bijuterii, parfumuri, papirus, sau haine e la firme cunoscute in lume. Bineinteles ca si preturile erau pe masura, ba chiar putin umflate ca asa este in resorturi. Deasemenea se mai afla un amfiteatru Aici, in fiecare seara erau orezentate programe artistice pentru copii si adulti. In cele 3 restaurante a la carte (italian, mexican si arabesc) orice turist avea acces o data pe sejur - cu programare cu o zi inainte.

Preocuparea pentru ca fiecarui turist sa nu ii lipseasca nimic, era permanenta. Multumiti de tot ce am gasit, ne-am asezat la plaja, cu gandul la ce excursii optionale sa alegem.

Dar despre ele am sa va povestesc ceva mai tarziu.

Trimis de bica adriana in 01.03.19 12:21:10
Validat / Publicat: 01.03.19 13:13:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 * Centrul de echitatie (dupa unii)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 USD pe cameră

bica adriana
    Alte impresii din această RUBRICĂCaribbean World Resort Soma Bay: