ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2019
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2017

Apeductul lui Valens, apa inseamna viata!

Unul dintre monumentele mele peferate din Istanbul este Apeductul. In toate pozele si clipurile promo despre acest oras unde apare si el, aceasta inventie datatoare de viata are o impozanta aparte, mai ales daca apare seara unde luminile montate in jurul lui par sa-l accentueze si mai mult, dominand intregul cartier. Am vazut imagini vechi cu acesta cand inca era inconjurat de case de lemn vechi darapanate, totul in jur respira saracie si praf.

Am trecut pe sub acesta si cu masina, l-am luat si la pas dar numai intr-o directie, admirand arcele impozante si tehnica pe care au folosit-o acei oameni din vechime cu scule rudimentare si gandire la fel si totusi au lasat in urma lor capodopere care rezista si azi si cu toata tehnica noastra avansata, nu este facil sa le copiezi si realizezi macar o mica parte din acestea. Este pacat ca acesta, ca de fapt multe alte constructii lasate de bizantini, au fost lasate in paragina si distruse sistematic, din ignoranta sau folosind materialele vechi pentru case sau alte dependinte.

Din ceea ce am citit, sectiuni din acesta au fost daramate pe vremea otomanilor dupa Cucerire pentru o mai buna priveliste din moscheea din apropiere sau in vremea moderna din 1912,50 de metri din zona Moscheei Fatih, au fost daramati.

Acum multe arce ale lui ofera adapost oamenilor fara adapost, sunt afumate sau transformate in depozite si magazii. Acele sectiuni care au fost incorporate in casele oamenilor, cred ca sunt pierdute pe vecie...

Am vazut poze in care temerari au accesat inaltimile acestuia si pun pariu ca privelistea asupra orasului din acel loc, este extraordinara!

Trimis de ireedeejay in 26.02.19 13:29:29
Validat / Publicat: 26.02.19 15:55:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tata123 🔱
[27.02.19 09:14:48]

@ireedeejay: Un monument emblematic al orașului Istanbul, un fragment de istorie al vechiului Constantinopol, un loc căutat de toți fotografii. L-am văzut și eu atât pe timpul zilei, cât și luminat arhitectural pe timpul nopții - în zona Parcului Fatih Sultan Mehmet. Am mâncat atunci la o mică terasă populară (Aksoy Doner) pe Macar Kardeșler Cadessi, chiar lângă o moschee micuță.

Rezervele de apă au constituit un element cheie în dezvoltarea orașului Constantinopol și, bineînțeles, în apărararea lui - s-au scris numeroase articole științifice pe această temă.

Vedem aici traseul Apeductului lui Valens în vechiul oraș: static.cambridge.org/reso ... 26742:map_1.png. Deja într-o hartă din 1812 observăm că a rămas doar fragmentul de azi: vezi foto.

Mulțumim pentru fotografii.

ireedeejayAUTOR REVIEW
[27.02.19 10:58:56]

@tata123: Multumesc si eu pentru apreciere si link... sunt fascinat de aceste relicve pe care caut sa le cercetez in amanunt atat cat pot, cand sunt cu copilul dupa mine nu pot sa ma sui pe bolovani sa prind niste detalii pe care nu le poti vedea cu ochiul liber si sper ca data urmatoare sa mai prind si altceva...

am facut un tur al acestor vestigii fie ca erau foste biserici bizantine sau foste palate, tocmai ca mi se pare extraordinar sa le mai gasesti astazi intr-un oras unde se dărâma sistematic pentru a face loc mall-urilor sau hotelurilor...

in Italia sau Grecia e alta treaba, acolo sunt la mama lor aceste urme antice, pe cand aici la Istanbul dupa Cucerire, slabe sanse sa mai gasesti ceva in picioare, dupa obiceiul cuceritorilor care rad tot de pe fata pamantului... Noroc cu Mehmet Cuceritorul ca a fost baiat destept si nu a fost adeptul teraformarii... ????

Mai am o gramada se asemenea obiective, poate unora li se pare subiectul comun sau a mai fost discutat, dar sigur fiecare a prins un detaliu mai altfel decat ceilalti...

[14.01.24 11:08:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Must See' în Istanbul» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Istanbul]

ireedeejay, tata123 🔱