ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2019
MAY-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Ponte Vechio, Florența

De câte ori am pus piciorul în Florența, de fiecare dată am trecut și Ponte Vechio. Aflat la mică distanță de Galeriile Uffizi, după ce am ieșit din universul fantasticului patrimoniu deținut de acest muzeu, am căutat un moment de relaxare pentru a ne limpezi și așeza gândurile. Am ieșit la Arno, pe artera Lungarno Archibusieri, am luat un cornet cu înghețată și am privit podul ce arcuiește peste râu.

Am privit un Arno liniștit, un Arno ce traversează întreaga provincie Toscana, ce udă și inundă orașele Florența și Pisa. Pare cuminte, dar ce ravagii a făcut în toamna lui 1966... când a ieșit din matcă și a măturat în cale producând imense daune. A intrat în case, în muzee, în spații publice, a ucis, a distrus opere de artă, a acoperit cu mâl și rezidii petroliere ambele maluri, ajungând pe alocuri chiar la 6-7m peste nivelul normal. A fost un dezastru. Și totuși, Ponte Vechio a rezistat.

Am măsurat cu privirea lungimea podului de la un capăt la altul, cu încărcătura sa de case, ateliere, gherete, buticuri și Coridorul Vasari, acel pasaj acoperit, construit pe deasupra magazinelor, ce face legătura directă între Palazzo Vechio, prin Uffizi și fosta reședință a Ducilor de Toscana, Palazzo Pitti. Ponte Vechio se sprijină pe o fundație puternică din stâlpi zdraveni din piatră formând trei deschideri largi de la un capăt la altul al podului. Așa cum se vede azi, construcția datează din 1345.

No, că mult noroc a avut acest pod! Îngeri binevoitori au vegheat la capetele sale. Napoleon în campania sa, a dat ordin să fie cruțat. În perioada de retragere a armatelor germane, când Florența a fost bombardată, însuși consulul german a dat ordin să fie cruțat. La revărsarea din 1966, viitura a primit ordin ca podul să fie cruțat!

Am intrat pe pod, pe sub niște bolți ce susțin clădiri în care se află ateliere ale meșterilor aurari, stăpânii de necontestat ai podului. Ca și Ponte Rialto din Veneția, comercianții au ocupat podul încă de la început, această practică fiind comună în marile așezări europene din Evul Mediu. Ba, chiar și locuințe au ridicat peste ateliere și magazine.

Astăzi, mărfurile expuse și comercializate sunt bijuterii din aur de toate categoriile, de la produse de serie la unicate, chiar și antichități. Și prețurile, sunt pe măsură!

Ponte Vechio este poate cel mai aglomerat punct din oraș. Lume din toate colțurile pământului, muzicieni de ocazie, pictori, cumpărători, turiști, etc. După un prim rând de buticuri pe ambele laturi, în mijlocul podului se află o deschidere destul de largă, cu priveliști de ambele părți ale podului. După care, prăvăliile continuă de-o parte și alta, până la ieșirea spre Palazzo Pitti.

În acest spațiu din mijloc, pe latura spre aval a râului, am admirat un frumos bust al sculptorului florentin, Benvenuto Cellini. Înconjurat ce un solid gard metalic, opera lui Raffaello Romanelli este protejată de asaltul tinerilor, care s-ar urca efectiv pe statuie, pentru un selfy. În schimb gardul a căzut victimă sutelor de lacăte de diverse forme și mărimi, prise de tinerii îndrăgostiți, care pe unde au găsit fiecare un locșor. Am înțeles că periodic lacătele sunt tăiate de administrația orașului, pentru a nu îngreuna inutil podul.

Romanelli, cel care a sculptat la 1901 bustul lui Benvenuto Cellini, a fost și în serviciul Casei Regale a României. Ca o paranteză, aș aminti, câteva din lucrările sale aflate în țară:

Monumentul Eroilor Sanitaridin București, statuile lui Mihail Kogălniceanu și Al. I. Cuza din Iași, Liderul Dorobanților din Turnu Măgurele sau Bustul din marmoră a Regelui Carol I de la Peleș. Alte lucrări ale sale se mai găsesc la Galați și Ploiești. Despre cea de la Ploiești, am auzit că ar fi fost a marelui industriaș și om politic Al. Scorțanu, dar cred că nu mai există.

Pe cealaltă latură a podului, spre amonte, trece Culoarul Vasari sprijinit pe arcade în zona de mijloc și peste toate construcțiile aflate de la un capăt la altul al podului. De aici Arno și cheiurile sale oferă o priveliște romantică. Clădirile care se văd, în culori dulci, pastelate, ajungând până la 5-6 etaje, au fost ridicate în anii 50 după dezastrul produs de retragerea trupelor germane, când ambele maluri ale râului au fost bombardate. Multe din aceste construcții au ieșire direct la apă, precum palatele venețiene.

Dacă veți călători și veți dori o amintire din Florența, o amintire cu valoare pentru tot restul vieții, atunci luați bijuterii din aur sau o simplă fotografie de pe Ponte Vechio.

Trimis de mihaelavoicu in 23.02.19 07:24:34
    Validat / Publicat: 23.02.19 08:36:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: diverse orașe din Italia

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Ponte Vechio, în mai 2018

DOINITA
    [23.02.19 09:00:57]

Frumos! Dupa ce am citit si am admirat pozele, dorinta de a revedea Florenta e mare si am inca multe de vazut in acest muzeu de pe malul raului, Arno! Felicitari si sa-ti fie de bine plimbarea!

[23.02.19 09:10:33]

@DOINITA: Merci, Doinița! Dacă ai citit la o cafea, atunci să-ți fie de bine și cafeaua!

doinafil
    [23.02.19 09:53:20]

@mihaelavoicu:

Am văzut în multe poze Ponte Vechio, în cataloage sau în imagini din filme sau la TV, dar niciodată din atâtea unghiuri și cu atâtea informații despre el!

Poza P01 este foarte frumoasă, cu florile din prim plan și pictorii amatori cu șevaletele lor! (m-a dus puțin cu gândul la Montmartre, în Paris!)

Chiar mă întrebam cum de rezistă construcțiile din lateralele podului, credeam că sunt doar case de locuit, nu și magazine ale meșterilor aurari - în special!

Nu știam nici de ieșirea din matcă a râului Arno, în 1966, și nici că sunt locuințe construite după 1950 pe unul din malurile râului.

Datorită review-ului tău am aflat lucruri noi, pentru care îți mulțumesc!!!

Cafeaua băută citindu-ți articolul a fost - parcă - mai bună, mai aromată!

[23.02.19 13:19:44]

@doinafil: Mă bucur că ți-a plăcut reviewul meu, despre Ponte Vechio, Florența și îți mulțumesc!

Și acum, pe unele clădiri stă marcat nivelul până la care a ajuns apa amestecată cu mâl, la inundația din 4 noiembrie 1966. Sincer, m-am îngrozit! Și totul a fost fulgerător, într-o noapte. Atunci s-au pierdut multe cărți și manuscrise, au fost inundate depozite ale Galeriilor Uffizi și foarte greu au fost recondiționate câteva crucifixuri de prin sec. al XV-lea.

Să-ți fie de folos, cafeaua!

DOINITA
    [23.02.19 16:39:23]

@mihaelavoicu: Cam așa a fost, dar mi-ar fi plăcut să beau cafeaua pe malul raului, Arno, printre florile din poza pusa de tine. Multumesc!

[23.02.19 16:59:55]

@DOINITA: Te asigur că nu vei avea răbdare să o bei pe îndelete. Florența ascunde atâtea comori, încât singură, vei zice: ”Hai la drum, că n-am timp de pierdut! ”

Merci și te îmbrățișez!

cristina47*
    [23.02.19 18:36:22]

Frumos articol! Felicitari.

"Romanelli, cel care a sculptat la 1901 bustul lui Benvenuto Cellini, a fost și în serviciul Casei Regale a României (...).

Daca mergeti la Bellu, nu ratati "Doamna cu umbrela".

[23.02.19 21:30:14]

@cristina47: Wow... chiar am planificată o vizită în vara asta la București, la Bellu. Aș fi tare curioasă să văd o fotografie măcar cu lucrarea respectivă.

Mulțumesc pentru ecou și pentru aprecieri și pentru informația cu Bellu!

cristina47*
    [23.02.19 22:41:07]

@mihaelavoicu: Cu mult drag.

[23.02.19 23:48:19]

@cristina47: Am văzut, am citit, am admirat ”Doamna cu umbrela” de Romanelli.

Felicitări, a fost superbă vizita la Bellu!!

cristina47*, doinafil, DOINITA, mihaelavoicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Florența şi împrejurimile: