ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2019
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
NOV-2018

Hotel Primera

Am ajuns aici venind din statiunea Sliema, acolo am avut cazarea la Hotel Roma cu rezervare pe booking, de data asta tinand cont ca e extrasezon am cautat ceva pe cont propriu la fata locului. Vroiam zona Bugibba / St Pauls Bay dar prima data am mers in zona sa vad ce si cum daca imi place zona sau nu.

Vroiam hotel aproape de faleza si dupa cateva vizite in zona am intrat si in acest hotel situat foarte bine in zona foarte apropiata de faleza.

Hotelul

Am intrat in hotel dupa ce m-am documentat inainte sa vad daca sunt locuri si cat costa cazarea pe patru nopti, am fost intrebat ce fel de camera doresc, cu vedere la mare sau nu, am primit o cheie de la o camera sa o vad si sa spun daca imi place. Am vazut camera era la etajul patru si am fost multumit, am coborat la receptie si am fost intrebat de unde sunt, raspuns Romania, asteptam sa se schimbe comportamentul receptionerei (am mai trecut prin asa ceva in Elvetia si a fost FOARTE neplacut) din contra a ramas foarte amabila si la un moment dat a intors ecranul calculatorului sa imi arate care ar fi preturile la receptie, cu Md, Dp sau fara masa, am platit cu cardul patru nopti cu demi pensiune si am plecat urmand sa revin peste doua zile.

Pret aproximativ 190 euro plus taxa de statiune 4 euro, pretul cu aproximativ 24 euro mai mic ca cel de pe booking din acel moment.

Cand am revenit era alta persoana la receptie, am prezentat documentul de plata si imediat am primit cheile de la aceeasi camera prezentata inainte.

Am urcat cu liftul, sunt mai multe, si am ajuns la camera.

Camera

Camera spatioasa destul de mare cu pat matrimonial, dulap mare, noptiere, televizor si balcon cu imagine destul de buna spre doua trei baruri/terase si un fel de strada foarte circulata, asta era imaginea de zi, noaptea era total alta, una e ziua si alta e noaptea. Seara dupa ora opt incepea galagia de jos de la cele doua terase, atunci incepea lumea sa vina, si tinea pana dupa ora doua noaptea, noi fiind sus nu prea ne-au deranjat dar cei cazati mai jos sigur aveau probleme cu galagia, asta era in extrasezon in noiembrie, cum e in sezon nu stiu eventual se dubleaza galagia si inghesuiala din baruri. Am avut net in camera si a mers bine. Aer conditionat dar nu a fost cazul.

Baia

Cu vana mare dar la chiuveta bateria era in stil englez in stanga un robinet cu apa rece si in dreapta unul cu apa calda, asa o fi la ei dar la noi nu prea merge, nu tot ce e bun la englezi e bun si la noi, prosoape destule si mari si mici, la fel si cu hartia igienica era pusa si in dulap.

Restaurant

Am avut demipensiune.

Cred ca era masa facuta special pentru englezi adica fasole, dimineata doua feluri de fasole, seara la fel, poate era si la pranz dar nu stiu fiinca nu am avut si pranzul inclus, o fi buna fasolea dar nici chiar asa.

MD - fiind extrasezon nu a fost nici o data inghesuiale erau cascaval, salam, sunca, gem la cutiute, la fel unt, cereale de mai multe feluri si era un fel de bucatar care venea din cand in cand si te intreba daca vrei oua omleta sau doar fierte, totdeauna intreba cate vrei, un fel de prajitura dar aia nu prea era de calitate, cafea, ceai, lapte si nelipsita fasole obligatoriu de doua feluri si ceva muraturi, paine foarte buna de mai multe feluri care putea fi si prajita dupa preferinte.

Masa de seara - acceptabil spre bine, in fiecare seara carne de porc, vita, pui, peste, salate de vreo doua feluri, si garnituri diverse, aceeasi prajitura ca la mic dejun si zilnic compoturi diverse puse in boluri care erau calitative plus nelipsita fasole de doua feluri.

La masa am vazut ce fel de turisti sunt cazati in hotel, majoritari vorbitori de limba engleza, ceva rusi, polonezi si noi doi.

Pozitionarea hotelului

Ultracentral in St Pauls Bay foarte aproape de faleza, atentie nu de plaja cu toate ca si aici se face si baie si plaja dar pe stanca si e deosebit de spectaculos, cei ce vor plaja cu nisip linga hotel vor fi dezamagiti, cei ce vor faleza vor fi extrem de multumiti de zona unde e amplasat hotelul. Hotelul e pozitionat aproape de Mc Donalds unde e si scuarul ala unde se aduna turistii la siesta langa faleza.

Cum se ajunge aici?

De la aeroport cu autobuzul X3 direct pana langa scuarul cu Mc Donald si acolo e si hotelul, autobuzul face peste o ora in extrasezon si ceva mai mult in sezon, in extrasezon pretul biletului este 1,5 euro plata la sofer sau card achizitionat la automat in aeroport cost 21 euro o saptamana pe toate autobuzele in Malta si ziua si noaptea.

Bugibba / St Pauls Bay e o statiune mare cu o faleza lunga plina de turisti pensionari englezi veniti aici in extrasezon, in sezon nu stiu dar cred ca tot englezii sunt majoritari aici, unii au si proprietati. (vad ca iara am pronuntat cuvintul pensionar) care se comporta parca ar fi la ei acasa, au tot felul de tabieturi / fite etc.

Bugibba / St Pauls Bay o zona unde sa iti faci vacantele in sezon / extrasezon, cum e in extrasezon am vazut, cum ar fi in sezon? cred ca foarte aglomerat.

Daca merita sa mergi in vacanta in Malta? Cu siguranta da, eu am fost de doua ori in acelasi an si mai vreau. O destinatie de pus pe lista dar mare atentie cum va organizati

Sezon sau extrasezon, sunt diferente foarte mari legat de pret, temperatura exterioara, aglomeratie etc.

Trimis de Nicu in 21.02.19 18:20:05
Validat / Publicat: 21.02.19 20:43:54

VIZUALIZĂRI: 3476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 La plimbare pe faleza
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

[22.02.19 11:01:18]

@Nicu: Malta mă bântuie de mult timp, sper să ajung acolo și tot ca tine în extrasezon pentru că din păcate noi nu mai putem merge la plajă. Până atunci citesc și "iau notițe"...

De reținut cazarea, trecut la favorite!

Pe Booking dacă ai mai multe cazări există și acel discount de 10%, uneori și 15%, sau poate este mai bine dacă rezervi la fața locului, așa cum ai procedat.....

krisstinna
    [22.02.19 11:22:37]

@Nicu: Eu am fost in septembrie, era încă sezon, personalul era foarte aglomerat dar și-a păstrat amabilitatea.

Am stat la etajul 2, cele doua pub-uri funcționau noaptea, gălăgia era infernală, englezii urlau și cântau, băteau cu palmele in mese, erau bine afumati.

După primele doua nopți m-am obișnuit dar dimineața trecea mașina de gunoi și făcea gălăgie Îmi era teama ca se trezesc băieții, la mine nu-i problemă, eu sunt matinala.

Poziționarea hotelului este super bună, cum ai spus și tu, recomandarea mea este favorabilă pentru acest loc, cu condiția sa ai o camera orientata către mare.

Hotelul dispune de doua piscine: una la subsol și alta pe acoperiș.

Eu făceam baie și plaja dimi, coboram de pe faleza pe “plaja” betonată, coboram scările din inox și înaintam printre stâncile din apă, fundul marii are nisip fin. Mai exista posibilitatea de a coboră in apa direct de pe pontonul amenajat. Mentionez ca nu erau arici de mare și nici meduze, așa cum am văzut in Gozo sau Mellieha.

Termina cu expresia “pensionari”, nu e un capat de lume, ce vrei-asta e viața, cu toții înaintam in vârsta, nici eu nu sunt vreo tinerică, timpul trece peste noi și trebuie sa fim optimiști, sa ne bucuram de plăcerile fiecărei perioade din viață

Mulțumesc pentru aduceri aminte, îmi doresc sa vizitez din nou Malta, pe mine m-a fascinat.

[22.02.19 11:39:20]

@krisstinna: Am reținut aceste amănunte. Sper că în extra sezon să am parte de liniște și nu de englezi. Soțul doarme destul de prost, eu iau hapuri și nu am probleme...

Mulțumesc pentru aceste informații în plus!

krisstinna
    [22.02.19 11:50:02]

@mprofeanu: Cu drag

Citește și rw meu, sunt și poze cu piscinele dar și poze cu vedere la mare, de pe acoperiș

Bugibba are o poziționare excelenta, pe mine asta mă interesa, sa am cazare la mijloc (oarecum), sa pot vedea cât mai multe.

O cafea bună era 1 euro, un MD 3 euro, in sezon, la restaurantele de lângă hotel. Mai ieftin ca in Grecia , vorbesc despre faptul ca am fost 3 adulți și băieții mei sunt pretențioși și figuranți și m-a costat mai puțin ca la greci.

NicuAUTOR REVIEW
    [22.02.19 14:18:38]

@ mprofeanu

La booking cu tot cu reducerea aia de 10 % era mai scump, aia de 15 % e in general pt rezervat masina.

Extrasezon in Malta inseamna sfarsit de noiembrie, ianuarie, februarie si in martie deja incep sa creasca preturile.

Eu am facut asa de doua ori in acelasi an, o data in ianuarie si o data in noiembrie am rezervat primele trei nopti pe booking si urmatoarele patru la fata locului vazand pozitionarea si statiunea respectiva.

Incercati sa va uitati si la Diplomat Hotel din Sliema (am fost cazat langa acest hotel) pozitionat ff bine pe faleza si la preturi excelente doar in perioada aia specificata de mine, in sezon de doua ori mai mult. Obligatoriu cardul de 21 euro pentru transport pe autobuz o saptamana.

[22.02.19 15:15:29]

Am reținut ce ai scris, de fapt am reținut ca de doua ori ai fost acolo in extrasezon si voi tine cont de precizările tale. Multumesc mult.

mprofeanu, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimera Hotel [Bugibba]: