ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2019
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
FEB-2019

O pensiune de top, în apropierea Castelului de Lut

Capricioasă mai este vremea, oameni buni, am dreptate? Dacă anul trecut prin martie gerul şi ninsorile ne dădeau mari bătăi de cap, în acest an, luna februarie, cel puţin până acum, a fost generoasă cu noi, cu temperaturi peste media normală, vremea frumoasă îndemnând oamenii la plimbări, la călătorii...

Evident, nici noi nu puteam proceda altfel, aşa că ne-am gândit să petrecem un sfârşit de săptămână undeva prin Ardeal. Am ales să ne cazăm la pensiunea Negoiu, o locaţie nouă, în satul Porumbacu de Sus.

După parcurgerea drumului pe Valea Oltului, la ieşirea din Tălmaciu, la sensul giratoriu am virat dreapta, intrând pe E81, mergând până în comuna Porumbacu de Jos. La ieşirea din această comună am virat dreapta către Porumbacu de Sus, până la pensiune distanţa fiind de aproape 9 km. E foarte simplu de ajuns aici, în centrul satului Porumbacu de Sus treceţi pe lângă biserică, apoi faceţi stânga şi continuaţi pe Valea Porumbacului, până la Castelul de Lut, drum asfaltat, se circulă fără probleme.

Odată ajunşi la Castelul de Lut, din faţa parcării am urmat indicatorul, am virat la stânga, pe un drum neasfaltat, am parcurs încă 300 de metri şi am ajuns la pensiune. După îndeplinirea formalităţilor de cazare, am lăsat bagajele în cameră şi am coborât să descoperim locul unde am stat 2 zile. Pensiunea Negoiu a fost deschisă în 2018, este o locaţie de cazare modernă, care poate satisface cele mai exigente gusturi. Curtea pensiunii este imensă, cu alei pietruite, parcarea aflându-se în partea stângă, cred că pot intra liniştit 10-12 maşini. În dreapta este amplasat un foişor spaţios, dotat cu grătar, dar pot fi văzute şi căsuţele celor doi paznici de nădejde ai pensiunii, Moşu şi Novak, doi câini ciobăneşti (cred) uriaşi.

Recepţia şi sala de mese se află la parter, tot aici fiind şi bucătăria. În sala de mese turiştii au la dispoziţie un spaţiu de recreere, cu canapea şi şemineu, mediu propice pentru degustarea de lichide şi discuţii agreabile în serile reci. Pensiunea dispune de 8 camere, din care 2 duble twin, 2 duble matrimoniale şi 4 cu câte 4 locuri, toate fără balcon, situate la etajul 1. La mansardă, pentru cei care iubesc sportul se află o sală cu masă de ping-pong. Noi am primit camera nr. 5, cu o splendidă vedere a crestelor Munţilor Făgăraş, sau ,,Alpii Transilvaniei'', cum inspirat i-a numit geograful francez Emmanuel de Martonne, impresionat fiind de frumuseţea acestora. Camera este de mărime medie, cu tv lcd cu diagonală mare, un pat imens, pe care ne-am odihnit oscioarele aşa cum trebuie. Totul este nou, nimic nu scârţâie, nu vezi ceva spart, plesnit, ciobit sau rupt, curăţenie lună şi un miros plăcut, atrăgător, de la parfumul de cameră. Baia are o suprafaţă mare, cu cabină de duş spaţioasă şi consumabile de calitate. Semnalul wi-fi este destul de bun, iar de căldură nu mai spun, am fost nevoiţi să reglăm la minim termostatul. De asemenea, camera este dotată cu minifrigider, sau răcitor, ticsit cu diverse dulciuri sau băuturi răcoritoare.

Pensiunea are ofertă de cazare cu mic dejun, la prânz noi eram plecaţi, luând masa aici doar seara. Micul dejun este îndestulător, însă predomină produsele de market, am avut salam, şuncă presată, dulceaţă de vişine sau de afine, unt, omletă sau ouă ochiuri, cabanos prăjit, roşii, castraveţi, cremwurşti, brânză de burduf, măsline, caşcaval, suc de portocale, cafea şi diverse sortimente de ceai. La masa de seară nu sunt prea multe opţiuni, am avut de ales din 2-3 feluri, cu carne de pui sau porc, iar la desert am avut ca variante clătite cu brânză dulce sau diverse dulceţuri şi papanaşi. La capitolul băuturi cei de aici stau mai bine, oferind o gamă destul de largă de băuturi răcoritoare şi vinuri, preponderent producţie Italia (unul din coproprietarii pensiunii este italian).

Ne-a plăcut foarte mult atmosfera din pensiune, în sala de mese se poate asculta muzică bună, ne-a plăcut atitudinea angajaţilor precum şi a celorlalţi turişti cazaţi, toţi discutau în linişte, mâncau în linişte, civilizaţi, educaţi, să tot stai la asemenea pensiuni.

Era inevitabilă o vizită la Castelul de Lut, am mers pe jos să-l vedem, la ce distanţă se află ar fi fost culmea să mergem cu maşina, şi pot afirma cu tărie că este un obiectiv care nu trebuie ratat de către cei care doresc să vină la Porumbacu de Sus, erau mulţi, foarte mulţi turişti. Foarte aproape de pensiune se află un club de ciclism, proprietate a celor care deţin şi pensiunea, din ce am observat eu, mai ales în week-end fiind foarte frecventat de diverse asociaţii/organizaţii de profil. Pentru amatorii de fotbal, la 100 de metri de pensiune se poate închiria o sală cu teren de fotbal, dotat cu gazon sintetic.

Dacă ar mai fi ceva de spus? Da, ne-a plăcut la pensiunea Negoiu, o locaţie care îndeplineşte toate atributele unui turism modern, de calitate, o recomand cu toată încrederea.

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 21.02.19 14:43:50
Validat / Publicat: 21.02.19 20:33:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORUMBACU de SUS [SB].

VIZUALIZĂRI: 945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Camera noastră.

[21.02.19 20:31:55]

@Safta Radu:

Mutat în rubrica "Pensiunea Negoiu [Porumbacu de Sus, SB], AVRIG" (nou-creată pe sait)

[21.02.19 20:47:12]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Safta RaduAUTOR REVIEW
[21.02.19 21:35:09]

@webmaster45: Coordonatele GPS sunt setate corect.

Zoazore
[22.02.19 09:53:06]

@Safta Radu: Alt articol marca Radu, articol pe care l-am asteptat!

Pensiunea arata foarte bine, noua fiind! Pacat ca nu s-au gandit sa valorifice zona si sa prepare si ei macar cateva bucate traditionale. Dar si ce v-au oferit arata bine si cred eu ca sunt si proaspete!

Ma bucur pentru voi, pentru clipele de relaxare! Sa va fie de bine!

Safta RaduAUTOR REVIEW
[22.02.19 13:20:41]

@Zoazore: Moamăăă, ,,marca Radu''! Păi cine sunt frate eu, Gucci, Nina Ricci, Versace?

Trecând la lucruri serioase, să menţionez că pensiunea intr-adevăr arată bine de tot, e în trend cum se spune, totul nou, modern. Referitor la mâncare, se găteşte doar pentru cei cazaţi la pensiune, deşi la câtă lume vine la Castelul de Lut vad comercial ar fi... Probabil nici nu se doreşte acest lucru, când ai dat-o pe restaurante, pe păpică, s-a dus cu liniştea, vin mulţi turişti, maşini, claxoane, gălăgie, ştii cum e...

Mulţumesc pentru aprecieri, drăguţă ca-ntotdeauna.

ceasornicarul
[25.12.20 19:52:09]

Frumoasa descriere.

As vrea sa stiu daca portiunea de drum neasfaltata este ok? ​

Safta RaduPHONEAUTOR REVIEW
[25.12.20 20:12:24]

@ceasornicarul:  Mulțumesc pentru apreciere. Porțiunea de drum neasfaltata e scurta, cam 300 de metri, când am fost noi pământul era înghețat, am circulat fără probleme, dar nu știu cum e când e mai cald, poate între timp au asfaltat sau au amenajat într-un fel, cu pietris, nisip sau altceva. Cu un telefon la pensiune se poate lamuri situația fără probleme.

Sărbători fericite! ​

ceasornicarul
[25.12.20 20:21:14]

@Safta Radu:  Multumesc, toate cele bune.

Craciun fericit! ​

ceasornicarul, Safta Radu, Zoazore