ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2019

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Tratament la Techirghiol

Salut la toata lumea,

Am fost si eu acolo, la Techrghiol, la tratament. Am parcurs impresiile antepostarii mele. E clar ca este facut de un angajat de la acest sanatoriu.

Realitatea este alta si este... tipic romaneasca. Ca la noi: spaga, multa spaga: la doctor, la asistenta (ca sa te programeze, sau sa iti rezerve locul pentru anul viitor, in caz ca mai vrei sa vii), spaga la masa ca sa iti dea ceva mai mult, pentru ca mancarea este extrem de saracacioasa si cam uniforma. Spaga la personalul de la tratament... si tot asa

In primul rand ca de la tratamentul normal si recomandabil de 18 zile (cu tot cu sf de saptamana) s-a trecut prin cel de 14 zile si in zilele noastre s-a ajuns la... 10 zile!!! . 10 zile de tratament din care doua sambete si in ultima pleci... ala nu e tratament

Altfel:

- personalul administrativ: foarte amabil, foarte... cooperant, simpatic

- personalul de servire a mesei: foarte dragute si amambile "fetele" care servesc. Daca vrei mai multa mancare (ca nu te saturi niciodata la ce portii se servesc la Techirghiol) dai ceva (un 10 lei pe zi)

- mancarea: in fiecare zi cam aceiasi supa lunga facuta din morcov si o data cu cartofi, alta data cu fidea. Costul este de 15 lei pe zi. Daca vrei mancare ceva mai "buna" dai 30 pe zi, dar e tot aia insa ceva mai mult si cu ceva mai multa carne (dar eu nu sunt carnivora, eu sunt mai vegetariana si mi-ar fi palcut sa mananc ceva mancare gatita din legume... pe care o gasesti pe la... restaorante!)

- personalull medical, foarte amabil, dar: dai bani in plus la masaj, bani in plus la bai, daca vrei sa mai faci un al doi-lea bazin, iar scoti din buzunar. Daca ai recomandare pentru namol la cada, ti se prescrie doar 5 cazi in 10 zile, iar daca vrei sa le faci pe cele 9-10 zile, evident dai la baiesita un 10 lei de fiecare data

- cei de la "electrice" sunt mai pagubiti, ptr ca poti sa scapi fara spaga

- costul oficial, cel platit la receptie este de 110-160 lei pe zi. Deci 10 zile... faaceti socoteala DAR adaugati si spagile pe zi. La ce suma ajungeti ca s afaceti tratament la Santorilul Techirghiol? E mai mult decat dublu. Se merita sa mergi la Techirghol pentru o asa suma. Pai daca o convertesc in euro merg, la f f f bine (aporape lux) la turci, sau la bulgari, si nu ptr 10 zile, ci pentru 14, cu tot cu transport.

Ratiunea este: cu ce te alegi, medical vorbind, la o asa suma enorma in Techirghiol, in 10 sau 9 zile. Ce intelege organismul tau intr-un asa zis tratament in 10 zile. Nimic! Deci bani dati degeaba

- cazarea este modernizata fata de ce a fost acolo in urma cu cativa ani. Este intr-adevar confort, dar separarea camerelor pentru a obtine camere cu doua paturi sau apartament s-a facut cu materiale usoare, astfel ca se aude totul de peste tot, plus ventilatoarele de la bai pe care "pacientii" (din ce lume or fi venid oamenii astia... ???) le uita deschise si noaptea nu poti dormi din cauza bazaiutului... si de sus, si de jos, si de la stanga si de la dreapta. Eu a trebuit sa imi cumpar de la farmacie dopuri de ureche ca sa pot dormi noaptea. Si retineti ca am fost in octombire cand nu prea mai era asa mutla lume.

Deci costul uni asa zis tratament pentru 10 zile, este dublu in realitate, fata de cel oficial afisat

-curatenie: super. Dar ce folos

Eu una nu mai merg acolo, decat daca gasesc la particular o cazare linistita confortabila cu mancare asigurata si nu voi plati decat pentru namol la lac.

A si sa nu uit: vara pe plaja de la lac (cea care apartine sanatoriului - ca mai este si alta a pimariei unde se intra pe alta parte -) este extrem de aglomerata. Ori asa o plaja, cu toate vorbele, cu toate mirosurile, cu toate aparatele ce dau diverse muzici... etc, nu e plaja si nu e confortabila deloc. Mai bine te lipsesti.

Pacat: Solutia ar fi sa se mai construiasca un alt sanatoriu in alta parte a lacului ca sa avem, noi, "bolnavii" sau turistii, cum vrem sa ne numim, un oarecare confort convenabil.

Sa platesti enorm pentru o nebunie, e curata... nebunie!

Trimis de mariana@7 in 20.02.19 11:03:01
Validat / Publicat: 20.02.19 12:10:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TECHIRGIHOL. A mai fost în/la: Bucovina, Vama.

VIZUALIZĂRI: 9624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana@7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.02.19 12:10:20]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=92520

Nicu
[20.02.19 14:17:32]

@mariana@7

2 intrebari

- Locuiesc in Timisoara si cum pot fi si angajat la Techirghiol

- Cine va pune sa dati spaga?

La final ati scris eu nu ma mai duc acolo si la note servicii scrie

multumit aproape incantat.

Sunt de acord doar cu termenul... „aici esti pacient nu turist”

Inca o data intreb - De ce dati spaga? Va obliga cineva ?

mariana@7AUTOR REVIEW
[22.02.19 00:24:52]

@Nicu:

"multumit, aproape incantat" era trecut pentru o anume rubirca, la servicii cred. si asta pentru ca serviciile (servitul, curatenia, asistenta medicala... etc. asa cum le-am specificat sunt O. K, Asta nu are a face cu tot ceia ce am descris.

Cine ma obliga sa dau spaga? Nimeni. Eu una nu am dat deloc. Dar daca nu dai nu primesti (o baie in plus, necesara - asa cum am spus in 10 zile de tratament primesti doar 5 cazi de namol ceia ce nu te ajuta absolut deloc -) un acces in afara programului la bazin...

De ce ma intrebi pe mine cum sa te angajezi la Techirghiol. Eu nu sunt "plasare forta de munca". Trimite acolo o scrisoare de intentie

nrs †
[22.02.19 06:15:44]

din nou vii cu niste jumatati de adevar, dai "spaga" pentru a primi ceva in plus peste ce ai platit! de ce nu ai cerut sa platesti 2 bai sau acces in afara programului la bazin? probabil costa mai mult decat "spaga"

mariana@7AUTOR REVIEW
[02.09.19 19:24:02]

Sanatoriul balnear Techirghiol

Am vazut unele impresii despre Sanatoriul Techirghiol si mi- a fost foarte clar ca cele elogioase sunt scrise fie de angajati ai sanatoriului, fie de indivizi care sunt obisnuiti sa dea spaga ca sa aiba o vacanta la acest sanatoriu

Ei bine, sa incepem cu tratamentul. Platesti o gramada de bani pentru 12 zile din care faci efectiv tratament (ca proceduri) doar 5 sau 8-9 sedinte (cele electrice... adica vax, pe care le faci in f bune conditii si in localitatea unde locuiesti si nu e nevoie sa te deplasezi in spatiu). Namol cald, daca ai (la cada) ti se precizeaza ca nu e bine sa faci in fiecare zi (ptr inima, ptr... aia sau ailalta, tot felul de motivatii "medicale" care de fapt doar te fura de tratament, ... si de bani) si de aceia ajungi sa faci doar 5 namoale la cada. 30 minute. O mizerie! Daca totusi vrei sa faci in toate zilele... dai spaga la baiesita sau la cea de la piscina ca sa te lase sa intri si dupaamiaza. Si vei vrea sa intri si dupaamiaza caci in timpul programului (pan ain pranz) e atata lume la bazin ca nu ai loc sa faci gimnastica convenabil, cat de cat. O mizerie!

Gimnastica... e tot ai pe care o faci si acasa. Si in general cam pe toate le poti face acasa (electricele, masajul...).

Ceia ce nu poti face acasa dar e bine sa le faci la Techirghiol este namol la lac unde stai cat vrei si in apa si cu namolul pe tine. Asta da, e benefic. Dar si pentru asta tre sa dai spaga ca sa obtii o programare in lunile calde. Altfel obtii programare de la 1 octombire inspre sf anului.

Daca totusi vrei sa faci tratament ambulatoriu, deci sa renunti la cazarea si mancare lor, adica sa viicand vrei tu, nu ti-ai gasit bine Santatoriul Techirghiol pentru ca astia ca sa isi protejeze veniturile si sa si le asigure nu dau ambulatoriu in perioada calda.

Deci: vrei sa vii in parioada calda pentru a beneficia de lac, soare si namol, la Sanatoriu DAI SPAGA! la asistenta doctorului, la doctor, la receptie, unde poti si tu sa te lipesti.

Asta e MIZERIA de Romania.

NU recomand Techirghiol. E pierdere de timp, nervi, si bani.

Mai bine la bulgari, de exemplu in statiunea Sf C-tin si Elena unde un sejur de 14 zile la un hotel de 4-si 5 stele extrem de bine dotat si cu baza de tratament te cost cu tot cu drum pana in 250 de euro. Este cam acelasi pret pe care il dau la Techirghiol pentru 10 zile unde NU fac tratament cum trebuie. in schimb la bulgari fac toate cele 14 zile (daca faci ceva si in ziua plecari catre casa) Si e si mult mai multa liniste, civilizat si mancare mult mai buna. Romanii nu stiu decat sa fure.

Daca vreti sa nu va faceti nervi, sa nu pierdeti bani, si sa beneficaiti de tratament normal mergeti in alta parte, NU la Sanatoriul Techirghiol!

mariana@7, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂSanatoriul balnear Techirghiol: