ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2019
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 06.08.17
AUG-2013

Podul Artelor, Paris

Paris, orașul cu cea mai mare aglomerație din Europa, cu numărul cel mai mare de studenți din UE și un număr record de turiști, este cel mai vizitat în orice anotimp, atât pentru obiectivele sale arhicunoscute, dar și pentru viața extravagandă, datorită căreia i s-a dus vestea încă de multă vreme, drept ”oraș al îndrăgostiților”.

Sena, frământată de sute de ambarcațiuni și care îl separă în două jumătăți inegale, este un râu fermecător, mai ales la orele se seară când apusul îi colorează valurile, într-un peisaj de-a dreptul romantic.

Pond des Arts, ce leagă malurile Senei între Institut de France, inclus în Palais des Beaux Arts și aripa de sud-est a Muzee du Louvre, este amplasat exact în punctul unde apele Senei dau un adevărat spectacol la asfințit. Să fi pornit oare de aici, dintr-un impuls de sinceritate și dorință de longevitate a dragostei, obiceiul de a lega un lacăt de grilajul podului, de a-și înscrie numele pe el și apoi cheia să fie aruncată în valuri?

Am văzut Pont des Arts în iunie 2012 și m-am mirat de multitudinea lacătelor. Și nu erau foarte multe. Le-am fotografiat și se pot vedea în pozele atașate. Prima oară văzusem cu doi ani în urmă câteva lacăte pe Ponte S. Angelo din Roma și chiar nu știam ce-i cu ele.

Orașul Paris, prin însăși excentricitatea lui, nu putea decât să exceleze și în acest domeniu.

Din toate podurile pariziene, peste 37 la număr, din care, în jur de 22, numai în larga zonă centrală a orașului, fiecare cu grația, eleganța, farmecul și stilul său arhitectonic, nu putea decât pe bietul Pont des Arts să pice sarcina de a suporta greutatea imensă a acestor lacăte înghesuite, legate și ferecate untul de altul, de toate mărimile, formele, culorile, mărcile și modelele, încât structura metalică din anii 1801-1804, ce-i drept reconstruită și refăcută prin 1884, să cedeze în final.

Obiceiul de a lega lacăte, la Paris a început prin 2010, dacă nu mai devreme. În vizita mea din anul următor, iulie 2013, grilajele podului erau așa de încărcate, încât cu greu cred, că se mai putea lega măcar un lacăt. Nu de multă vreme am aflat că în anul următor, adică 2014, o parte din grilaj a cedat. S-au întocmit atunci studii care au concluzionat că unul din factorii distructivi a fost și rugina transmisă structurii metalice a podului de la diversele materiale metalice ale lacătelor.

Primăria orașului Paris a luat decizia de a demonta bucată cu bucată ambele balustrade ale podului și de a proteja cu geam, balustradele nou înlocuite. Nu știu cât de viabilă a fost metoda, dar oricum lacăte au început să apară prin alte puncte de interes turistic, chiar și în parte de sus a Turnului Eiffel.

Primăria Parisului s-a procopsit cu 65 tone lacăte, pentru care în ianuarie 2017 a fost deschisă o licitație, cu prețuri rezonabile, tocmai pentru a scăpa de ele, iar fondurile strânse au fost date Asociațiilor Umanitare ce ajută refugiații din Europa.

Problema dragostei încuiată în lacăte, nu cred că va fi rezolvată vreodată. Îndrăgostiții își au dreptul lor de a-și manifesta sentimentele, primăria își are datoria de a întreține Pont des Arts.

Am scris reviewul de ziua îndrăgostiților. Țin să subliniez, că adevărata zi a îndrăgostiților nu este asta, cea importată, ci ziua de 24 februarie, de Dragobete, căreia i-am dedicat anul trecut un review, într-u slava și frumosul datinii românești. Îl puteți vedea aici. Mulțumesc!

Trimis de mihaelavoicu in 15.02.19 15:00:04
Validat / Publicat: 15.02.19 17:33:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: în Paris

VIZUALIZĂRI: 2541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Institut de France, Paris, în fața căruia se află Pont des Arts

[15.02.19 17:32:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Paris - locuri 'musai de văzut', PARIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
[15.02.19 19:21:21]

@webmasterX: Rog. Parisul merită o cântare: https://www.youtube.com/watch?v=0fYr5vh3wXI

Mulțumesc!

[15.02.19 19:24:22]

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
[15.02.19 19:37:38]

@webmasterX: Merci și numai de bine să auzim!

doinafil
[17.02.19 19:53:27]

@mihaelavoicu:

Am fost acolo și eu, în 2013, și nu mi-au plăcut lacătele!

Dragostea încuiată în lacăte, cum spui tu, mi se pare ceva forțat! Cei care apelează la astfel de „metode” mi se par - cel puțin - naivi! Cum s-o încui?! Dacă e să plece, ea pleacă chiar dacă e ferecată și cu 10 lacăte, dacă e să rămână, nu-i trebuie niciunul, nici măcar jurăminte!

Tinerilor care vor spune, poate, că nu-i înțeleg, că sunt prea în vârstă, le răspund că am fost și eu tânără și că nu trebuie să apelezi la artificii de genul lacătelor agățate pe poduri sau aiurea, ca să nu-ți „fugă” iubirea!

Ca dovadă că am dreptate este că lacătele din povestea ta au fost scoase la licitație, n-au rămas acolo unde au fost puse, pentru aducere aminte!

Între dreptul tinerilor la „iubirea ferecată” și datoria Primăriei Parisului de-a întreține Pont des Arts, eu sunt de partea Primăriei!

Felicitări pentru articol, am citit și votat cu drag!

krisstinna
[17.02.19 20:11:05]

@doinafil: Și eu sunt in vârstă , gândesc la fel ca și tine!

Ba mai mult, consider încătușate dorințele, visele, iubirea

Am întâlnit destule locuri cu “ iubiri încuiate”, mă minunam cum pot crede unii că poți “baricada” dragostea intr-un fier încuiat. Parcă ar fi o vrajă

Dragostea nu are nevoie de lacăte și vrăji, când există e bine să te bucuri de ea ca de aer, nu e nevoie de hârtii semnate, de lacăte încuiate și vrăji rostite, părerea mea.

Eu aș interzice lacătele pe poduri, îngreunează aiurea construcția

doinafil
[17.02.19 21:02:48]

@krisstinna:

Nu, drăguța mea! Tu nu ești în vârstă! Chiar dacă nu ești, îmi pare bine că gândești ca noi!

Și eu aș interzice lacătele, nu numai de pe poduri, ci de oriunde ar face mai mult rău decât bine!

Iubirile se păstrează în suflet, acolo este regatul lor!

Îți mulțumesc pentru ecou și...

doinafil, mihaelavoicu
Alte impresii din această RUBRICĂParis - locuri 'musai de văzut':