ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2019
ÎNSCRIS: 28.07.16
JUN-2018

la PMM* = 56 USD

Minunatul Egipt

In primavara anului 2019 2018, navigand, ca deobicei, pe internet am gasit o oferta tip last minutes la agentia [...], cu plecare in 3 zile din acel moment, la un pret destul de bun zic eu (1180Euro pentru 3 persoane 7 zile) la Hurghada, hotel 5* Seastar Beaurivage.

Zis si facut, dupa achitarea pretului vaucherelor de calatorie, dupa calvarul transferului din Barlad la aeroport, zborul fiind dimineata la 6.00, iar obligativitatea chek-in cu 3 ore inainte de ora zborului facand obligatorie plecarea din localitatea de domiciliu la ora 20.45 cu o seara inainte de zbor, am avut norocul sa prindem un avion din noua flota Blueair, un avion nou Boeing 737-700, si un zbor placut de 3 ore pina in Hurghada.

Pentru mine si familia mea formata din sotia mea Sabina si fiica mea Andrada, a fost primul zbor peste Mediterana, anterior zburind numai in Europa. Zborul a fost lin fara evenimente iar contactul cu continental African nu a fost ceva entuziasmant, deoarece la ora aceea deja soarele obtura toata privelistea si nu zaream decat imagini in tonuri gri si negre.

Sosirea in Hurghada a fost ca un deja-vu, aproape la fel ca in Antalia, fara aglomeratie la acea ora, o foarte buna organizare a touroperatorilor la transferul catre hoteluri, autocare destul de bine intretinute si cu aer conditionat din plin.

Am facut cam 40 de minute pina la hotelul nostru dupa ce in prealabil au fost lasati ceilalti turisti la hotelurile lor de pe traseu, Seastar fiind in afara orasului in zona rezidentiala, spre Cairo.

Contactul cu mercantilismul egiptean m-a lovit puternic direct de la receptie unde un tip foarte amabil m-a consiliat total, recomandind schimbarea camerei mele rezervate cu o alta, dupa spusele lui mult mai buna dar pentru care trebuia sa mai platesc cam 50 de euro, lucru care nu l-am facut dupa ce am vazut in ce hal era.

Dupa refuzul meu de a ma caza unde vroiau ei, am cerut sa vad camera mea, iar el foarte amabil m-a insotit intradevar la etajul 2 al hotelului, la o camera foarte curata si mult mai spatioasa decat cea recomandata de el. Mahmud caci asa il chema pe receptioner dupa ce m-am cazat si i-am dat 2euro de metal - in zona araba daca le dai euromonede parca ii injuri, numai dolari in banknote accepta - mi-a recomandat (complice) un taxiu orange din zona din fata hotelului, pentru a ma deplasa in zona de shoping a statiunii.

Dupa ce am facut un dus, am plecat cu totii sa prospectam imprejurimile. In soarele puternic al inceputului de luna iunie, am pasit pe soseaua pustie, total dezorientati. Doua clipe au durat si am fost imediat acostati de Orangecabul promis de Mahmud, si intro engleza autohtona (P il pronuta B) am descins in scurt timp intr-un bazar hidos si plin de lucruri, mare majoritate chinezesti.

Aici e momentul sa va spun un lucru care atunci nu il stiam dar care va poate fi de folos cand ve-ti ajunge in acele locuri - complicitatea dintre receptioneri soferii de pe taxiurile orange si vinzatorii din bazaruri-va vor duce la cei mai scumpi si la cele mai proaste magazine din zona, fiecare dintre ei impartind la urma cistigurile in functie de cit de mult a-ti fost inselati. Acelasi lucru l-am patit si noi, numai ca aveam linga noi sefa Sabina care nu a fost atat de usor de pacalit, doar la un magazin de parfumuri am fost pacaliti dupa un teatru bine elaborat, tipul de acolo prezentand cu fast si indeminare toata istoria lotusului si a artei obtinerii esentelor de parfum, reusind in final sa ne vanda un shipulet cu esenta de 150ml cu 50 de euro. Acesta a fost obolul dat catre negustorii egipteni.

Dupa episodul cu bazarul, unde bineinteles nu erau prea multumiti de cat au produs, am ajuns la indrumarea taximetristului, in alta zona mai salubra unde am facut cunostinta cu alt tip, fost militar, Mahmud din nou, seful unei agentii locale de turism, tip care ne-a devoalat aproape toate tertipurile la care recurg egiptenii in general. La acest tip am facut rezervari pentru excursia de luni la Cairo-pret 145 euro toti 3-si la Luxor pentru ziua de miercuri 80 de euro doua personae. Pentru ziua de vineri am achizitionat o croaziera pe Marea Rosie in zona insulelor la pretul de 60 de euro toti 3.

Tot Mahmud de la agentie ne-a facilitat achizitionarea de apa potabila la pet-uri de 2l la preturi derizorii, unul din putinii egipteni care nu ne-au jecmanit.

Moneda egiptean este lira egipteana care are paritatea leului moldovenesc 20.4 lire euro si 17.8 lire dolarul, oricum la cumparaturi ti se fac calcule in dolari si platind in euro dai la fel.

Hotelul la care eram cazati arata si era organizat exact ca cele de pe litoralul turcesc, piscine in aer liber, plaja private exact linga hotel, apa limpede si putin adinca.

In partea urmatoare va voi povesti despre excursiile pe care le-am facut in Egipt.

Trimis de robocapady in 14.02.19 15:44:52
Validat / Publicat: 14.02.19 16:59:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robocapady); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 prewiev
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

[14.02.19 16:59:32]

Odată cu primul review încărcat, @robocapady: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sea Star Beau Rivage Hotel, HURGHADA (orașul) " (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii opționale cu plecare din Hurghada]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

viorica
    [14.02.19 18:20:32]

Bun venit! Aștept continuarea!

[14.02.19 19:08:11]

@viorica: cit mai curind

fra
    [14.02.19 19:56:52]

Chiar eram curioasă să aflu o părere despre acest hotel. Având în vedere că ați făcut comparație cu Antalya, ce părere aveți de hotelul acesta? Cum era situația cu masa? Dar la capitolul curățenie cum stă hotelul? Baia era întreținută? Existau corali în apa din zona hotelului? Vremea cum a fost în perioada în care ați fost?

[15.02.19 09:10:06]

@fra: vis a vis de hotelurile din antalya e o mare diferenta in primul rand prin atitudinea celor doua popoare, turcii fiind o natie mai apriga dar foarte ospitaliera iar egiptenii prin prisma faptului ca mostenesc un bagaj bogat de istorie sunt foarte indolenti si practic profita in orice moment de oprtunitatea de a face bani usori din asta.

in privinta curateniei este ok undeva spre 9.2 ca nota, baia curata dar se vede ca nu e de lux, urmele timpului fiind vizibile, mincarea este foarte ok tinand cont de faptul ca la turci devii obez, marea este mult mai frumoasa decat cea din antalya, fara coraly la intrare in schimb la o distanta relativ mica isi schimba brusc nuantele din cauza bancurilor de corali.

in concluzie as mai merge oricand in egipt

roth
    [17.02.19 00:21:49]

Interesant si foarte utile sfaturile. Sunt putin nedumerita cu

In primavara anului 2019, navigand, ca deobice...

In soarele puternic al inceputului de luna iunie...

cred ca este o gresala de datare.

urmaresc firul si daca am intrebari voi scrie cu siguranta, imi plac calatoriile

Vacante minunate.

[17.02.19 10:35:33]

@roth: intradevar am gresit anul e corect, anul e 2018

cdd, fra, robocapady, roth, viorica
    Alte impresii din această RUBRICĂSea Star Beau Rivage Hotel: