ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2010

Santa Susanna

Am mai scris acum citeva zile despre locul unde am fost in mai 2010, in Malgrat de Mar, fiind cazat la Hotel Tropic Park, asa ca rog Webmaster sa retraga punctajul acest review.

Hotelul unde am stat e pozitionat in locul unde se termina statiunea Malgrat de Mar si incepe statiunea Santa Susanna, asa ca cine merge aici poate sa spuna usor ca a fost in ambele statiuni.

E o zona de promenada foarte lunga unde sunt majoritatea hotelurilor din prima linie din cele doua statiuni care sunt unite si trebuie sa fi foarte atent ca sa stii unde esti la un moment dat si care e statiunea, asa ca am fost aici in fiecare seara. Multa lume pe strada cu promenada din fata hotelurilor care seara aveau fiecare cite un program in functie de cine era cazat in hotelul respectiv.

Citeva seri la rind am fost la un hotel care avea program pt old people (aici ma incadrez si eu) fiinca acolo erau cazati multi nemti, nordici, etc in general persoane mai in virsta si am vazul cum e programul pina tirziu dupa miezul noptii. Alte hoteluri aveau diverse alte activitati, inclusiv discoteca in functie de cine era cazat acolo. Seara pe promenada sunt diverse terase cu muzica live, lumea cind trecea prin fata terasei (in general localnicii) pur si simplu incepeau sa danseze citeva minute bune pina se indepartau de zona respectiva.

Zona de turism la maxim cu toate natiile si toate virstele cu pensionari trecuti bine de 70 de ani dansind in cluburi si tineri in discoteci.

In special numai muzica in limba spaniola rar foarte rar ceva in limba engleza.

Vizavii de aceasta strada cu promenada trece trenul spre si de la Barcelona si pe urma e marea foarte aproape.

De vizitat pe cont propriu sunt statiunile din jur unde se ajunge cel mai usor cu trenul.

In una din zile am fost la Blanes cu trenul. Cum se ajunge din gara Malgrat de Mar se ia trenul si se coboara la prima statie (pret bilet tren 1, 5 euro) si din gara cu autobuz local (1, 20 euro) pina in statiune pe plaja, merita.

Citeva idei pentru cei care vor cazare pe cont propriu in Santa Susanna, chiar pe plaja linga mare este un camping cu toate facilitatile inclusiv piscina si internet si se pot caza si cei fara masina la casute. -- click aici

Valabil si pentru cei care vor sa vada Barcelona fiinca trenul trece pe aici din 30 in 30 minute.

Cam asa muzica era in clubul de old people in care am fost http://www.trilulilu.ro/Ramona1124/2b9cf122bc07fc

Trimis de Nicu in 03.06.10 14:13:17

VIZUALIZĂRI: 5693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camping Santa Susanna chiar pe plaja,cu cazare la casute sau la cort sau cine are vine cu rulota, plin de franceji, nemti,nordici, etc .
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[03.06.10 14:51:53]

Nicu, sunt admise pana la 3 impresii scrise dintr-un obiectiv al fiecarei vacante (si chiar e recomandat sa separi impresiile despre cazare de cele cu recomandari despre locuri de vizitat), astfel ca nu sunt motive de a retrage punctajul standard primit.

Am atasat melodia indicata ca ilustratie muzicala a review-ului.

[03.06.10 16:59:39]

Multumesc pt atasarea melodiei, fac specificatia despre muzica asa ceva era doar in cluburile cu cei mai in virsta .

Cu toate ca cei cazati acolo erau straini muzica era in proportie de 99 % spaniola.

Cuvintul patriotism exista cu adevarat.

[19.07.10 16:24:17]

Buna ziua,

Deoarece am vazut in descrierea sejurului ca ati fost in Costa Brava in luna mai, as dori sa va intreb cum a fost vremea. Noi vom pleca in Santa Susana, pe 25.09 si ne intoarcem in 2.10 . Am mari emorii cu vremea deoarece pe internet am gasit diferite grafice pentru sfarsit de septembrie si temperatura nu trecea de 21 de grade Celsius.

Daca tot mergem , mi-ar place sa putem sta si la plaja sau sa facem baie in mare , pe langa vizitarea Barcelonei care am auzit ca ste impresionanta.

[19.07.10 16:33:53]

Informatii detaliate despre vremea in zona, grafice de temperaturi si istoric poti gasi si pe acest site, daca urmezi linkul click aici

Poate iti vor fi de folos.

[19.07.10 18:51:00]

Multumesc frumos pt link webmaster7....am intrat pe acele grafice furnizate de voi... conform acestora temperatura la sf de septembrie 2008 a fost in jur de 20 de grade ... nu e tocmai potrivit pentru plaja si baie dar asta e , vom vedea la fata locului .

[20.07.10 09:31:41]

Vremea la mijlocul lunii mai cind _am fost acolo_a fost in jur de 25--26 grade dupa prinz, nisipul pe plaja fierbinte foarte tare si apa rece. La noi acasa (romania) in acelas timp temperatura era in jur de 12-15 grade.

Merita vizitate statiunile din jur cu trenul care circula des .

Sunt 2 gari una in Malgrat de Mar si una in Santa Susanna aproape una de alta.

Pt vizita la Barcelona e cam putin o zi , trebuie alocat un sejur si tot mai ramine mult de vizitat. Barcelona e un oras foarte mare aproape dublu ca Bucuresti, o destinatie ultraturistica dar foarte obositoare fata de statiunile din jur.

[20.07.10 16:08:13]

Multumesc pentru raspuns Nicu, m-am mai linistit ... daca in mai au fost 25 de grade, sigur si la sfarsitul lui septembrie va fi tot asa ...

Stiu ca exista multe obiective de vazut in Barcelona dar parca iti pare rau sa mergi la mare si sa nu apuci sa faci baie si sa stai la plaja macar cateva ore

[06.10.10 21:52:57]

Ştii cumva cam cât costă un bilet de tren până la Barcelona şi cât faci până acolo? Parcă sunt în jur de 60 km.

[08.10.10 08:47:45]

mirelopodu,

Tocmai ce m-am intors din Santa Susana, acum cateva zile. Inca nu am avut timp sa scriu un rewiew despre hotelul la care am stat insa iti pot spune ca trenul spre Barcelona a costat 7.25 euro dus intors / persoana, sunt plecari din 30 in 30 de minute iar calatoria dureaza 1 ora si 15 minute.

[08.10.10 09:17:33]

jasmine

Excelent! Mă bate gândul să mă înscriu la programul acela pentru seniori- căci soțul meu are peste 55 de ani- întrucât este foarte convenabil, și de acolo să merg să vizitez Barcelona. În condițiile astea, adică în condițiile în care prețul mi se pare superOK, poți merge și zilnic la Barcelona. Mulțumesc mult pentru informație și aștept impresiile tale de acolo.

[08.10.10 09:57:29]

In general la sejururile in zona aia e inclus in tarif si o excursie de o zi la Barcelona.

De vizitat ar mai fi tot cu tren sau excursie organizata Girona unde e o catedrala la fel de mare ca la Barcelona.

[08.10.10 10:14:14]

Nicu

Da, în oferta despre care vorbeam sunt incluse două excursii gratuite, dar nu la Barcelona. Iar pentru a vizita Barcelona, din punctul meu de vedere, ar fi necesare cel puțin 4-5 zile. Tocmai de aceea mă interesa prețul biletului de tren între cele două orașe. Ca să pot face niște calcule. Mulțumesc pentru informație.

[08.10.10 22:04:25]

mirelopodu

Noi am avut 1 excursie inclusa in pachet la Barcelona si pe una am platit-o, costa 45 euro, tot la Barcelona dar alte obiective.

Noi am avut ghinionul sa dam 45 de euro si sa ne trezim ca in excursia respectiva obiectivul cel mai important adica fantanile magice cu lumini, muzica nu functionau, si nu vor mai functiona pana in 2 noiembrie.

Dar ne-au dus in schimb pueblo espanyol, vechiul cartier spaniol din apropierea fantanilor si a fost superb si acolo.

Iar in Barcelona am mai mers de 2 ori pe cont propriu cu trenul, este o calatorie foarte placuta deoarece calea ferata este 90% pe malul marii.

jasmine_d*, mirelopodu*, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Santa Susanna: