ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2010
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
MAY-2010

Pullman Paris Tour Eiffel - 4 stele ale unui general in rezerva

Un sejur pregatit cu o luna inainte... o locatie atent aleasa dupa referinte internationale... criteriul de situare centrala si de confort fiind primordial... pentru o excursie in care cuvantul de ordine a fost" Sa ne simtim bine, sa stam bine, sa ne bucuram de Paris!! ".

Asadar Pullman Paris Tour Eiffel (PPTE) a fost ales dintre multe altele de 4* pentru pozitia vis-a-vis de impresionantul turn, la nr 18 pe Avenue de Suffren (200m pana la turn), pentru conditiile deosebite promise, dar si relatate de alti turisti, pentru apartenenta la o familie renumita pentru traditia hoteliera. Dispune de 460 de camere dispuse pe 10 etaje (la ultimul se gasesc apartamentele Trocadero si Tour Eiffel), preturi afisate incepand de la 329 euro pana la 1230 euro/noapte, structura hotelului fiind in forma de T, latura scurta fiind cu vedere la turn.

Am ocupat o camera Deluxe cu pat king -size, la etajul al cincilea, cam la mijlocul fatadei, cu vedere si terasa spre Turnul Eiffel, la un pret de 469 euro/noapte, MD inclus, cu o suprafata de aprox. 30 mp, terasa pe toata lungimea camerei, ferestre largi si baie in marmura.

Dotarile camerei sunt cele de asteptat la 4*: pat larg, asternuturi impecabile, de calitate, pilota imensa si usoara, perne duble; televizor cu programe TV (vreo 38, majoritatea frantuzesti) dar si cu program special (20 euro) model mai vechi; aer conditionat dar si instalatie de incalzire; corpuri de iluminat numeroase, toate functionale; mocheta in culoare neutra, desen discret, plusata generos si in stare buna acopera integral suprafata camerei si holului. Tapet si lambriu de lemn alb.

Din holul de intrare in fata e accesul catre camera, in stanga o usa de comunicare intre camere, in dreapta un alt hol mai mic care pe o parte si pe alta are spatii de depozitate (dulap wall-to-wall) dar si spatiul pentru minibar iar deasupra o deschidere larga pentru alte bagaje. Usile dulapului imbracate in oglinzi, peretele despartitor catre camera de asemenea acoperit cu oglinda. In dulap tot ce trebuie: umerase diverse, numeroase, masa de calcat cu masina de calcat adiacenta, pungi ptr laundry (laundry este contracost) perii, manusi ptr sters pantofii etc.

Minibar bine asezonat, contra cost, cu sistem electronic de gestionare - dar in camera sunt free aduse zilnic sticle cu apa minerala cu si fara gaz si puse pe noptiera. Birou larg, acces la net (dar atentie contra cost -80 euro/zi- am si avut o discutie pe teme asta) prin cablu, fierbator ptr apa si cafea inclusiv decafeinata, instant, zahar, ceai, lingurite, pahare. Servanta cu sertare incapatoare. Masuta ptr cafea, cu fotoliu. Perdele si draperii bogate, de calitate. Terasa nu are mobilier, dar ne-am descurcat cu cel din camera, mai ales ca era singurul loc unde ne exercitam viciul fumatului. ATENTIE! - in PPTE nu se fumeaza niciunde, nu exista spatii special amenajate, doar afara unde sunt scrumiere.

Baia este destul de mare, imbracata in marmura, cu cada dar si bideu, prosoape numeroase (mai multe decat cele obisnuite) schimbate zilnic, indiferent de locul unde le lasi. Halat si papuci (la venire era un singur rand, dar receptia sesizata a trimis imediat si al doilea rand). Sapunele, sampon, balsam, lapte de corp, gel de dus cu aroma placuta. Toate accesoriile de baie, foen in perete. (-) deficitar: iluminatie neinspirata, luminile sunt in tavan machiajul sau barbieritul sunt o aventura. Apa calda!!! am glumit, dar intr-o zi s-a lucrat la reteaua orasului (in zona) si nu a fost apa deloc, si-au cerut scuze continuu).

Fetele de perna s-au schimbat zilnic, restul asternutului la doua zile. Curatenie zilnic, impecabil. Terasa era marginita cu geam (plexi de fapt) dar era asa de curat ca nu-l sesizai. N-am gasit si am avut nevoie trusa de ace si ata - nici n-am primit pana la finele sejurului. Telefoane -2- in camera. Numeroase pliante de informare, in engleza si franceza - reviste ptr turisti, planul Parisului, ghiduri.

Nu am nimic de reprosat serviciului la camera, dar ambianta luxoasa are mici ciupeli (zgarieturi sau lovituri pe timplarie) nereparate, care denota lipsa de interes nu probleme financiare.

Am avut platit transferul aeroport-hotel si retur si la venire nu au fost probleme, ajunsi la hotel bagajele au fost preluate si depozitate: check-in-ul se face la 15. 00, iar check-out-ul la 12. 00, iar la intoarcerea din oras le-am gasit in camera. Dar la plecare firma de transfer era sa ne lase in Paris, au motivat o pana la masina si in ultimul moment receptionerul ne-a chemat un microbus si am prins avionul pe ultima suta de metri.

Receptioneri amabili, ne-au lamurit si raspuns la toate intrebarile, desenat si scris drumuri si statii de metrou, cautat si facut rezevare la Crazy Horse.

Micul dejun a fost un dezastru din punctul meu de vedere. Daca hotelul a fost de 4*, m. d. -ul a fost de 2*

Sa argumentez: produse putine si diversitate redusa. Pentru o omleta sau un ou fiert sau o clatita (crepe) stai in fata unei bucatarioare cu ghiseu unde un tip ce se baga in seama invarteste niste tigaite si dupa 10-15 min. de varice primesti respectivul preparat. Asta daca nu uita de tine. A doua solutie este sa te duci la masa si sa spui unui ospatar sau unei ospatarite sa-ti aduca ce-ai comandat. Daca nu uita! Dar uita sigur, parole d'honneur! La bufetul suedez daca mai gasesti unt nu mai e paine, daca e paine si unt sigur nu mai sunt cele 2 (doua) feluri de mezel, branza normala nu exista, doar din cele fermentate (dar nu toata lumea apreciaza. Nu tu cremvursti, nu tu alte preparate. Iaurturi la cutiute si cereale la fel, de vreo 4 feluri. La cald gaseai doar: un fel de lasagna, nu vreti sa stiti cu ce semana; rosii jumatati prajite, o nebunie? ! , un fel de carnaciori prajiti si niste oua amestecate si cam nepreparate sub forma unor jumari nefierte. Ca c'est tout! Croissante cu unt, cu stafide si cu un fel de cacao imitand ciocolata. Prajitorul de paine functioneaza pe jumatate, paine baguette. Cafea si ceai la cerere, adica trebuie sa treaca unul din cei 15 ametiti sa-i ceri sa-ti aduca. Iti aduce cand aproape ai terminat. Pe masa, daca e miere nu mai e gem, cutiuta cu ceaiuri se aduce la cerere, sarea si piperul sunt din trei in trei mese. Poate ca deja s-a inteles din tonul relatarii cam care era nivelul de satisfactie vis-a-vis de MD, si am crezut initial ca o fi un tratament special ptr noi, dar dupa vociferarile americanilor m-am prins ca nu-i asa. In schimb, cand coborai la masa erai atent verificat daca esti din hotel si condus la masa la care dorea doamna sef-de-sala. N-am inteles de cand e sistemul acesta la MD, cucoana mi-a zis ca asa e politica restaurantului. Tot politica trestaurantului era sa aiba 12 ospatari ptr ca sa para locul mai aglomerat, sarcina principala a acestora fiind sa circule printre mese cu ceva in mana si astfel sa para foarte ocupati. Personalul era exclusiv de culoare dar nu cred ca de la culoare se trage serviciul prost gestionat.

Desigur ca in ultima zi mi-am varsat focul la receptie, neintelegand cum serviciul hotelier se poate delimita in asa masura de cel al restaurantului: raspuns - politica manageriala le-a disociat pe cele doua, cu efectul constatat. Se intelege ca nici prin cap nu ne-a trecut sa mancam la restaurantul hotelului, ar fi fost si pacat cu atatea bistrouri in jur sa ne facemm nervi la fel ca dimineata.

Confortul hotelier a fost cel scontat si asteptat, dar minusul MD nu l-am putut trece cu vederea, nu ptr ca nu existau alternative, ci ptr ca principiile trebuie respectate.

Cand am ajuns noi erau deja doua conventii in desfasurare, multime de oaspeti, turisti de toate natiile. Holul de acces si zona de receptie sunt totusi cam mici, zona de asteptare, fotolii si canapele e minimala si mobilata cu niste chestii (ca nu se pot numi fotolii) cam incomode. N-am avut nevoie, dar am remarcat. Trei ascensoare largi, imbracate in oglinzi, functionand ceas.

Zona de internet, la parter, in dreapta fata de la receptie are 6 PC functionand pe baza de cod acces- nume, prenume si tara de origine - hartie si pixuri pe desk. Am inteles ca sunt doua sali de conferinta, la acelasi demi-sol unde era restaurantul ptr micdejun.

In stanga hotelului se gasesc trei hoteluri Mercure, din reteaua Accor cred, cel mai aproape fiind Mercure Paris Suffren Tour Eiffel, la nici 150 m. I fat se afla centru sportiv olimpic Emille Anthoine, cu terenuri de sport, piscina acoperita si alte facilitati. Spatii verzi generoase inconjoara centrul sportiv, dar castanii care tivesc Avenue-urile sunt oaze prelungi de verdeata si ofera umbra si oxigen. Cea mai apropiata staie de metrou este in stanga , la cca 150m , se numeste Bir-Hakeim , pe magistrala 1. Tot acolo , in zona se afla si trei farmacii ( sa n-aveti nevoie, sanatate va doresc !) .In zona cel mai aproape sunt bistrourile Ribe si Castel Cafe , la nici 50 de m , la Ribe mancati Noix de San-Jacques( stridii adica ) ptr satisfactie maxima, iar dincolo salata Nicoise e fara cusur.

Cat am stat am avut privelistea Turnului Eiffel, zi si noapte, luminat si sclipitor, impunator si plin de farmec, un urias care mi-a vegheat somnul si visele, caruia ii duc deja dorul, cel care mi-a fost reper dar si caruia i-am spus "acasa" din orice colt de Paris as fi privit.

Ca sa concluzionez, Pullman Paris Tour Eiffel are prestanta unui general al armatei hoteliere, dar pe care micul dejun l-a trecut deja in rezerva.

Aici amplasarea hotelului: click aici

Trimis de TORA INGRID in 03.06.10 13:47:01

VIZUALIZĂRI: 2832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de la Pullman PTE , luminoasa si calda
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 240.26 EUR pe cameră

pingo_doce
    [03.06.10 13:50:11]

Ce ti-a placut cel mai mult in Paris?

mirelab
    [03.06.10 14:00:44]

3000 euro/pers cu AVIONUL (toate taxele incluse)

cred ca ceva este in plus aici... Paris, Paris, dar 6000 de euro/5 nopti/familie, cam mult, nu? .

In rest... un review mai mult decat complet care merita cadorosit cu PMA-uri (cel putin diin punctul meu de vedere) !

Vacante minunate!

pepsi70ro
    [03.06.10 14:10:45]

O descriere excelenta, pe cat de completa pe atat de utila. Un simplu vot nu-mi este de ajuns, asa ca pe langa el iti daruiesc si toata aprecierea mea pentru obiectivitatea impresiilor. Felicitari!

[03.06.10 14:15:01]

Atmosfera! Am plecat cu gandul sa nu bifez obiective, sa merg pe strazi, sa ma uit la oameni, sa admir cladirile (am facut sute de fotografii cu minunatele dantele de feronerie) sa bat la pas cheiul Senei, sa mananc mereu la alt bistro si mereu altceva din preparatele specifice franceze, sa beau vin alb sau rosu (Bordeaux, yam-yam!! ) stand la masutele minuscule si privind (privita fiind) la trecatori. Mi-au placut frantzuzoaicele care se disting prin eleganta, machiaj, cochetarie si tinuta. Mi-au placut barbatii francezi care soptesc admirativ sau pur si simplu te petrec cu privirea, fara sa te agreseze verbal sau vizual (si nici macar nu sunt vreo zana! ). Mi-au placut parcurile. M-au incantat bistrourile strecurate pana in margine de trotuar, care te imbie si te fura un ceas ca sa degusti ceva. Cladirile vechi dar renovate, cu personalitate dar fara sa iasa in evidenta. Mi-au placut gradinile de pe terase, unele la etajul 5, 6 sau 7, ca sa nu mai spus de cele cateva imbracate ingenios in verdeata. Am sa postez fotografii in scop argumentativ, dar nici-o fotografie nu poate sa redea modul in care m-a fermecat Parisul.

Mi-a placut sistemul de a putea lua o bicicleta, cu 1 euro pe ora ca s-o lasi apoi la cea mai apropiata statie (reteaua Velib: click aici), Batobusul (click aici) cu care m-am fatait incolo si-ncoace pe Sena dar care te duce rapid si lin catre importante obiective turistice.

Cred ca pot sa scriu 1km de ecou cu ce mi-a placut!!

[03.06.10 14:21:52]

@mirelab, nu este nimic in plus, cam atat ne-a costat cazarea + avionul + mesele, biletul de avion a fost 583 euro cu Air France - KLM, camera 469/noapte, cred ca de fapt costul total al sejurului, fara intrari la muzeu, Disney, Crazy Horse, Batobuse si taxiuri se duce peste aceasta suma (nu iau in calcul shopping-ul! ), dar cam la atat am aproximat eu costul/persoana.

pingo_doce
    [03.06.10 14:24:49]

Intr-adevar si pe mine m-a fermecat aerul frantuzoaicelor, care sunt elegante, decente. Am stat si noi 14 zile in Paris, dar ne-am dus sa vizitam cat mai multe obiective turistice. Restaurantele lor au un farmec aparte, cum ai spus si tu, terasele de pe trotuar te imbie sa iei si tu loc la masutele minuscule. Aici se observa gradul de civilizatie.

Voi merge din nou la Paris in Iulie, dar de data asta vom sta doar 4 nopti si am facut booking la Hotel St James and Albany, vis-a -vis de gradinile Tulliers, in vecinatatea muzeului Luvru.

[03.06.10 14:59:32]

TORA INGRID: nu cumva totusi e o greseala? pretul a fost chiar 3000 euro de persoana? sau de cuplu?

Costi
    [03.06.10 15:04:16]

@TORA INGRID

Şi emoţiile, trăirile tale, unde sunt? Probabil le-ai pierdut aşteptând "tipul ce se băga în seamă învârtind în nişte tigăiţe la crêpe".

Glumesc, bineînţeles! sper să nu mă iei în serios...

Între timp, văd că ai învăţat (probabil, la Paris, unde altundeva! ) să pui şi link-uri în text.

În privinţa brânzeturilor, în ciuda celor vreo 3000 de feluri de brânză, cum se laudă că au, franţuzii (şi cam toţi vesticii) nu au "brânză normală".

Am ajuns la concluzia că "brânza normală", cum îi zici, e tot o chestie d-asta balcanică de prost gust, ca multe altele de p'aci.

Am nişte prieteni francezi, care după o vizită la o stână de pe la Rucăr, unde au băut până şi jintiţă, au admis că suntem mai "tari în brânză" ca ei.

Ce noroc pe mine să-ţi acord superbonusul...

P.S.

Bicicleta costă 1 euro pe zi, nu pe oră,dar cred că nu te-ai plimbat cu bicicleta prin Paris, că doar nu de-asta ai dat 3000 euro (fără să punem la socoteală shoppingul). Şi-apoi, bărbaţii francezi care şoptesc admirativ sau pur şi simplu te petrec cu privirea, nu fac asta dacă eşti pe bicicletă ...

molko*
    [03.06.10 15:08:01]

tind sa cred ca pretul e de persoana, avand in vedere si pretul hotelului in buricul targului in Paris.

[03.06.10 15:43:26]

omg, eu credeam ca pretul camerei (469 euro) este per sejur, nu per noapte!!!... (n-am fo' foarte atent la nr de zile si la categorie).

[03.06.10 16:28:28]

Vad ca se invarte discutia asta in jurul pretului... Asta a fost, chiar daca pare cam mult, daca m-apuc sa fac aritmetica pranzurilor, cinelor, sampaniilor, vinurilor si coquillajelor cum zic francezii, suma se duce peste, dar nu cred ca e relevant (sau e?? ) excursia a fost aranjata prin agentie, care s-a ocupat de tot, inclusiv de buclucasul transfer (aici a fost vina francezilor! ).

Cu bicicleta a fost o istorie: am vrut sa luam bicicletele ca sa ajungem mai repede undeva dincolo de Notre Dame, dar si ca sa incercam senzatia Parisul-vazut-de-pe bicicleta, insa cum nu ne-am descurcat cu abonamentul si cu cardul, mai ales ca singura convinsa de utilitatea demersului eram eu, am renuntat repede. dar i-am invidiat din tot sufletul pe cei care pedalau de zor. mai ales ca statia era a cote de nous!

@ Costi, mersi de bonus si de corectie, continui sa cred ca farmecul review-urilor consta si in diversitatea experientelor in aceleasi locatii. e sigur ca zece persoane stand in acelasi loc vor avea si impresii diferite, ca asta vine din personalitatea fiecaruia.

Eu nu sunt foarte atenta la amanunte, am mai spus asta, tocmai pentru ca in opinia mea nu primeaza. Dar ca un reporter responsabil trebuie sa ma aplec si asupra amanuntelor existentiale cum ar fi cat costa o camera (de bicicleta sau Nu!! ) ca sa dau relatii corecte.

Cu branza e o alta istorie, cum bine spui, ce telemea! ? , ce alte casuri de pe la noi? ! mi-aduc aminte cum in Italia niste prieteni erau superincantati ca au gasit ricotta (care nu e decat o urda si-atat). Dar aveau telemea cei de la restaurantul Doina, tot vecini cu Eiffelul, dl Popescu - patronul aducand-o direct din Romania (sau asa am inteles eu). Oricum, intr-o seara tarziu am nimerit absolut intamplator acolo si desi doar mancasem niste chestii profund frantuzesti am facut loc la o ciorba de vacuta cu ardei iute si smantana.

Capitolul "ce-am mancat la Paris" face obiectul unui review aparte - mai aveti un pic de rabdare. La fel si "ce-am vazut prin Paris".

[03.06.10 19:02:56]

Pullman Paris Tour EiffelPlease select your arrival and departure dates from the calendar below

Currency : EUR< Previous June 2010 Next >

228.00

29 EUR

228.00

30 EUR

Se poate sta si cu mai putini bani pe noapte la acest hotel ,asa ca aviz amatorilor de cazari la Pullman.

[03.06.10 19:13:04]

@bogdan 75 - Esti invitatul meu, sau mai exact al PPTE... Drum bun si te asteptam cu impresii!!

Nu vreau sa fiu rautacioasa si nu cred ca acesta este scopul review-urilor si al ecourilor, dar daca vanezi oferte si stai la etap si la Naspa, s-ar putea sa ai surprize ca cele multe descrise in review-urile tale.

Sincer nici nu m-a interesat cat a costat sejurul, l-a platit sotul meu, si l-am intrebat foarte pe departe cat au fost unele si altele (avion, cazare, transfer, una -alta). La hotel m-am uitat pe afisajul cu pretul camerelor si am vazut exact ce-am scris: pornind de la 324 pana la 1230. Daca ti se pare normal sa scrii (...) 2m de ecou cu ce-ai scos de pe net cu preturi la PPTE si sa-mi sugerezi sa stau ieftin, te informez ca nu stau asa.

Am niste standarde si inca nu abdic de la ele. Nu mi-am inchipuit ca scopul review-urilor este sa ne dam mai mari sau mai mici, iar preturile sejururilor sunt spre avizul cititorilor. Malitiozitatea mascata in insiruiri de cifre ma lasa rece. Voi continua sa stau unde, cum si la ce pret pot, sa povestesc despre asta si sa ignor rautatile.

[03.06.10 20:13:11]

Nu am scris 2m si doar am copiat de pe adresa hotelului preturile pe iunie. Si nu esti rautacioasa esti foarte plina de tine si nu am facut nici o crima ca am aratat si alte preturi celor poate interesati, sau sant obligati sa plateasca cat vrei tu?

Oare Parisul pe care l-am vazut eu de la Etap si Ibis o fi la fel cu cel vazut de tine de la Pullman?

Ghici cine face fotografii in baie? NU STIU...

[03.06.10 20:29:01]

V-as ruga sa nu mai continuati aceasta polemica, nu ii vad utilitatea pe mai departe. Fiecare dintre cei ce citesc isi poate face o parere, unora le pot fi utile informatiile postate de bogdan, altii pot fi de acord cu Tora, in functie de felul de a fi al fiecaruia.

Incercati sa nu va mai ironizati unul pe altul, fie si intr-un mod elegant si sa va concentrati pe frumusetea Parisului.

Merci beaucoup!

[03.06.10 20:38:18]

Webmaster 7 e ceva anormal sa poti sta in aceeasi camera la jumatate de pret?

Eu nu i-am sugerat sa stea ieftin pt ca nu era vorba de persoana ei, am aratat pt cei interesati ca exista si preturi mai bune decat acela.

Am gresit cu ceva? De ce santem aici?

molko*
    [03.06.10 20:39:54]

o singura observatie Tora. Pare ca ai umblat ceva prin lume si ar trebui sa stii ca pretul afisat la receptie (asa cum spui tu in ecoul de mai sus) e de fapt pret pt fraieri.. sau pentru cei care ajung la 1 noaptea si e singura varianta. adica pret de receptie. pe care il platesc 1% din turistii unui hotel. Deci probabil nici voi nu ati platit acest pret.

Fiecare doarme unde poate si plateste cat isi permite. Dar in momentul in care faci un review ai putina grija de datele pe care le furnizezi, macar din respect pt cititori. Iar daca nu esti sigur.. mai bine nu dai detalii.

Mai ales un user ca tine ce da oarecum lectii in stanga si in dreapta.. asta asa ce am apucat a citesc eu printre randuri de vreo 2 saptamani incoace.

P.S. Ceva mai multa modestie nu strica niciodata..

Dragoș_MD
    [03.06.10 20:42:44]

@bogdan, nu te supara, dar astfel de adresare nu cred ca iti face cinste, si nici saitul si utilizatorii lui nu cred sa aibe de castigat. nici din ceea ce spui tu, nici din felul cum o faci. parerea mea...

[03.06.10 20:47:00]

Bogdan, eu nu am spus ca ai gresit postand acele preturi, daca citesti cu atentie ecoul meu vei vedea ca nu am spus niciunde ca informatiile tale nu sunt folositoare

Eu spuneam ca o polemica nu aduce nimic util pentru ceilalti utilizatori si ca v-as ruga sa nu continuati pe aceeasi linie, atata tot.

Sper ca acum m-am facut inteles, nu are sens sa mai insistam pe subiect.

[03.06.10 20:54:22]

Dragos, ai citit raspunsul dat de... la ecoul meu in care sant preturile pe iunie?

Te rog frumos sa citesti. Si vreau sa terminam aceste mici neintelegeri iar daca se simte cineva lezat de ce am scris le cer scuze.

Dragoș_MD
    [03.06.10 21:09:09]

am citit; si sincer, asa cum ai facut copy&paste in acel ecou, eu unul nu prea inteleg mare lucru. am o banuiala dar...

any*
    [04.06.10 01:34:52]

@Bogdan 75, ai insirat acolo niste cifre aiurea care nu specifica mare lucru, eu chiar nu inteleg, si daca Tora spune ca atit a costat, care e problema? mie persomal mi-a placut acest review, si cu mult drag dau acest vot.

[04.06.10 07:33:17]

bogdan 75: sunt departe de a gasi ceva in neregula in impresiile Torei sau in felul in care au fost scrise; mai degraba gasesc DEPLASATE unele dintre interventiile tale aici - ma refer aici la a doilea tau ecou. Acel post il intrepretez nu doar de o malitiozitate inutila, generatoare de flame, ci si ca atac la persoana -- e pur si simplu inaceptabil pe site, m-a deranjat si nu ai idee cat de aproape ai fost de o sanctiune -- doar istoricul tau fara pata de pana acuma ti-a redus-o la AVERTIMENT.

Prea mult tamtam pentru un amanunt banal (pretul cazarii), insignifiant in raport cu ansamblul review-ului, unul remarcabil in opinia mea. Fir de discutie inchis.

[05.06.10 12:49:11]

Tora, propun aceasta melodie drept acompaniament pentru impresiile tale, insa daca vrei putem schimba, poti sa-mi trimiti pe privat propunerea ta.

Frumoase impresii, felicitari!

[15.12.10 13:54:55]

redeschis la solicitarea magdalenei, care doreste sa adauge info on-topic.

magdalena
    [15.12.10 15:42:34]

Eu am trecut pe langa un Pullman in Dresda, chiar pe Prager Strasse si seamana ca arhitectura cu cel din Paris! Nu stiam ca este un lant hotelier.

Cat despre cladirea din P11, credeam ca numai Hundertwasserhaus din Viena (despre care am scris click aici) se imbina armonios cu natura, as fi fost curioasa cine a gandit aceasta cladire...

any*, bogdan 75, Costi, domidoc, magdalena, molko*, TORA INGRID