ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2019
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
DEC-2017
single

Turul celor patru insule din Krabi (four islands tour)

Pe langa excursiile in James Bond Island si imprejurimi; Phi Phi; Hong Island si imprejurimi (ultimele doua cele mai frumoase), dar despre care s-a vorbit deja pe acest website, in top se afla si aceasta excursie unde se viziteaza patru locatii: Railay, Poda, Koh Gai (Chicken Island) si Koh Tup.

Am luat excursia de la hotel si a costat aproximativ 1500 THB (200 lei), poate mai putin (nu mai retin exact).

M-am mutat in Ao Nang tocmai pentru a avea o jumătate de ora in plus de somn, excursia incepand la 8,30 din acest punct, fata de ora 8 in zonele din nord.

In general thailandezii devin foarte bine organizati, am fost dusi la debarcaderul din apropiere unde fiecare excursie avea o ora de plecare (apropiata, deci nu am asteptat mult), barcile de viteza plecand foarte ordonat.

Singurul aspect negativ a fost vremea, innorata in majoritate, fara reflexia razelor de soare, apa cristalina capatand o culoare banala, a si plouat un pic, aspectul pozitiv fiind ca nu se putea face insolatie, in cele cateva zeci de minute in care a fost soare am prins insa un pic de culoare.

Peninsula Railay a fost considerata ca insula in aceasta excursie (dar si in general, fiind izolata de tarm, ca o insula) datorita faptului ca partea dinspre tarm este practic inaccesibila din cauza unor munti (ca niste pereti uriasi) care fac imposibila trecerea dinspre uscat catre aceasta zona, unde se poate ajunge doar dinspre mare.

Am ajuns doar in punctul Phra Nang beach din zona Railay, a doua zi am mers cu o barca lunga cu motor pentru 10/20 lei dus intors si mi-am facut o zi pe cont propriu in zona.

In Phra Nang beach am inotat in acea apa verde, am observat cum se iau lectii de catarat si am vizitat pestera printesei (mai mult o scorbura in piatra) cu penisurile din lemn, ofrande pentru fertilitate.

Urmatoarea oprire a fost insula Poda, o zona de plaja foarte frumoasa cu o mica padurice unde era un templu (am preferat sa ma balacesc), de data asta inconveniaentul fiind vantul puternic ce a batut in acea zi, soarele aparand si disparand pe parcursul jumatatii de ora cat am stat acolo.

Am trecut pe langa Koh Gai care chiar are o formatiune de piatra care seamana cu un cap de pui (nu se debarca aici) si ne-am oprit sa facem snorkeling, apoi am plecat spre ultima locatie – insula Tup, unde am avut cea mai lunga oprire.

Pe insula am mancat (masa saracacioasa, dar suficienta cat sa potoleasca foamea de la pranz) a existat pe terasa un mic incident cu o grinda rupta din podea, o doamna ramanand suspendata cu piciorul cateva secunde, pana am ajutat-o sa isi scoata piciorul (fara rani, mai mult s-a speriat), deci atentie pe unde calcati …

In timpul liber am trecut prin fasia de apa care se retrage odata cu refluxul si care in timpul fluxului desparte cele doua parti ale insulei si am stat la plaja pe partea opusa celei de unde fusesem debarcati, spre a fi imbarcati pentru plecare

Cum spuneam, aceasta excursie, alaturi de cele spre Phi Phi si Hong, cat si cea catre Railay Beach (care se face pe cont propriu) sunt un must pentru cei care merg la Krabi, personal nefiind foarte incantat de James Bond Island (decat din perspectiva faptului ca se face canoe acolo, dar carul natural fiind mai interesant in cazul primelor trei insule)

Trimis de geop in 11.02.19 15:21:42
Validat / Publicat: 11.02.19 16:10:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Phuket, Bangkok

VIZUALIZĂRI: 1351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere cu insulita KO Rang Nok de la restaurantul The Grotto și de pe plaja

[11.02.19 16:10:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Krabi, KRABI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanţă în Krabi]

geopAUTOR REVIEW
[11.02.19 16:32:54]

@webmasterX: Fac precizarea ca acest tur se poate face și din Phuket

geop
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Krabi: