Unde mâncăm în București?

10.02.2019
150 Lei

Restaurant Marele Zid

Restaurant Marele Zid - pentru adevaratii iubitori de mancare chinezeasca

Buna dragilor,

M-am decis sa scriu putin si despre restaurantul meu preferat din Bucuresti: Marele Zid! Situat pe Strada Vasile Lascăr 189, București, acest restaurant aparent modest, simplu, va va surprinde cu adevaratul gust de mancare chinezeasca.

Despre ospatari si bucatari

Merg la acest restaurant de peste 7 ani si sunt aceiasi ospatari ca prima data cand am fost. Asta spune multe: un restaurant care se respecta, calitativ si isi respecta si angajatii.

Sunt foarte draguti, va servesc imediat si au grija sa va sfatuiasca nu dupa pretul mancarii, ci dupa cat de deosebita e aceasta. De fiecare data merg pe mana lor, si de fiecare data sunt incantata cu ceva nou! Nu sunt agasanti si nu va vor sta in cale in niciun fel.

Bucatarii sunt chinezi, 100% "de la mama lor" si asta se simte in mancare.

Despre mancare

Este autentica, folosesc ingrediente de calitate si va veti bucura de adevaratul gust chinezesc, nu de ce gasim la fast food. Trebuie neaparat sa incercati inghetata prajita, da suna haios! Este efectiv inghetata intr-o coca tip gogoasa: la exterior arde, in interior e rece!

Ce va recomand sa incercati: pui cu aroma de peste (nu va speriati, nu are gust DELOC de peste, si nici ciudat, imi veti multumi!), vita pe plita incinsa si tot ce este pe plita, pui cu urechi de lemn, pui cu bambus, salata de alge (iar, nu are gust dubios! e super picanta si crocanta si delicioasa), orezul cu ou si legume si ce sa mai... tot meniul!

Despre preturi

Preturile sunt mai mult decat decente pentru un restaurant atat de autentic si minunat! Am mancat 3 persoane, cu multe feluri de mancare + bautura cu 150 de lei, pe aici.

Ce va recomand: comandati mai multe feluri in functie si de cati sunteti, pentru ca aici asa se procedeaza: comanzi cateva feluri plus garnituri si fiecare isi ia cate putin din toate.

Sper sa il vizitati si voi si chiar va rog sa imi spuneti daca va placut!

Impresii încărcate de Anduise in 10.02.2019 21:51:22

Validat / Publicat: 10.02.19 22:25:57

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11250 PMA (din 14 voturi) nota2